Häktet i Lindesberg är nära bristningsgränsen. Av de 14 celler som finns tillgängligt ”gästas” 13 av dem. Kriminaliteten i länet tvingade polisen att återinföra det gamla konceptet med ett häkte även på mindre orter. Sedan dess har häktet i Lindesberg använts flitigt.
När polisen för några år sedan tog beslutet att dra in häktes- och arrestavdelningarna på småorterna för att endast använda sig av Örebro som central, så började problemen med långa transporter och tidskrävande arbete för utredarna på de övriga orternas polisstationer. För inte så länge sedan gick man tillbaka till det ursprungliga till viss del. Arresten i Lindesberg återinfördes. Med facit i hand, så konstaterar polisen att detta var nödvändigt på flera plan. Idag används nästan samtliga celler i Lindesberg. Av de 14 tillgängliga fångstceller används i dagsläget hela 13 stycken. Det är på gränsen att det börjar bli för mycket brottslingar för polisstationen att hantera. De flesta sitter nu i Linde i väntan på häktningsförhandling.
Ur utredningssynpunkt har återinförandet av arresten i Linde betytt mycket. När polisen tidigare arbetade med en utredning fick de helt enkelt pendla till Örebro för att hålla förhör etc, förklarar Tomas Jäderqvist. – Visst har det underlättat för oss. Rent utredningsmässigt betyder det enormt mycket att slippa de långa transporterna. Samtidigt ger det oss mindre omkostnader, konstaterar Jäderqvist.
På Lindesbergs närpolisstation sitter idag många misstänkta brottslingar i väntan på att lagens långa arm ska omfamna dem. Men faktum är att väldigt få brottslingar kommer från våra bygder. Orsaken till det är att polisen i Örebro den senaste tiden haft väldigt stora framgångar genom ett effektivt spaningsarbete. Bland annat genombrottet som resulterade i det enorma knarkbeslaget i Karlskoga för någon vecka sedan. Av de 13 personer som sitter häktade i Lindesberg kommer endast en från orten.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras