Stadshotellets ägare, Johan Kreij, Erik Pettersson och Mårten Karlsson, har laddat upp inför helgens spökerier och har gjort det rejält när man ändå håller på. Så här vackra blev herrarna med lite hjälp från ”Mr Photoshop”.
Halloweenhelgen innebär i regel att krogarna i stan har spökfest och samtidigt uppmanar gästerna att komma dit utklädda och sminkade. På Stadshotellet uppger man att det faktiskt är många som passar på att skoja till det och låter fantasin flöda denna helg.
-Det brukar vara omkring hälften av gästerna som kommer hit utklädda, förklarar Johan, Erik och Mårten.
Intresset verkar också bli större för varje år och den ena munderingen är värre än den andra. Handeln med spökattiraljer har blivit stor och prylarna som säljs blir mer och mer ”naturtrogna” och resultatet kan därför bli riktigt skrämmande. Med anledning av det kommer hotellet ha en tävling där bäst utspökade gäst ska utses.
-Vi hade en tävling förra året och vi tyckte det fungerade bra, därför kör vi samma tävling nu också. Vinnaren kommer att få ett VIP-kort som innebär gratis entré resten av året, förklarar ägartrion. Bonuspriser kommer att delas ut till dem som kommer tvåa och trea också, förklarar spökena Johan, Erik och Mårten.
Fotnot: Bilden ovan är naturligtvis ett fotomontage (nähä!?).
Klicka här för bild på hotellets ägare utan ”smink”>>
Info om krogarnas Halloweenfester
På Bistro Bellman
Lördag 4 november
Fest fram till kl 01
Modeshow från Styx
Disco för häxor och gastar
På scen: Zombie Daddys
Pris till bäst klädda
På hotellet
Lördag 4 november
Kl 21:30-01:00
Ålder: 18 år
Entré 100 kr.
Tävling: Priser till de bäst klädda
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.