Stadshotellets ägare, Johan Kreij, Erik Pettersson och Mårten Karlsson, har laddat upp inför helgens spökerier och har gjort det rejält när man ändå håller på. Så här vackra blev herrarna med lite hjälp från ”Mr Photoshop”.
Halloweenhelgen innebär i regel att krogarna i stan har spökfest och samtidigt uppmanar gästerna att komma dit utklädda och sminkade. På Stadshotellet uppger man att det faktiskt är många som passar på att skoja till det och låter fantasin flöda denna helg.
-Det brukar vara omkring hälften av gästerna som kommer hit utklädda, förklarar Johan, Erik och Mårten.
Intresset verkar också bli större för varje år och den ena munderingen är värre än den andra. Handeln med spökattiraljer har blivit stor och prylarna som säljs blir mer och mer ”naturtrogna” och resultatet kan därför bli riktigt skrämmande. Med anledning av det kommer hotellet ha en tävling där bäst utspökade gäst ska utses.
-Vi hade en tävling förra året och vi tyckte det fungerade bra, därför kör vi samma tävling nu också. Vinnaren kommer att få ett VIP-kort som innebär gratis entré resten av året, förklarar ägartrion. Bonuspriser kommer att delas ut till dem som kommer tvåa och trea också, förklarar spökena Johan, Erik och Mårten.
Fotnot: Bilden ovan är naturligtvis ett fotomontage (nähä!?).
Klicka här för bild på hotellets ägare utan ”smink”>>
Info om krogarnas Halloweenfester
På Bistro Bellman
Lördag 4 november
Fest fram till kl 01
Modeshow från Styx
Disco för häxor och gastar
På scen: Zombie Daddys
Pris till bäst klädda
På hotellet
Lördag 4 november
Kl 21:30-01:00
Ålder: 18 år
Entré 100 kr.
Tävling: Priser till de bäst klädda
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.