Stadshotellets ägare, Johan Kreij, Erik Pettersson och Mårten Karlsson, har laddat upp inför helgens spökerier och har gjort det rejält när man ändå håller på. Så här vackra blev herrarna med lite hjälp från ”Mr Photoshop”.
Halloweenhelgen innebär i regel att krogarna i stan har spökfest och samtidigt uppmanar gästerna att komma dit utklädda och sminkade. På Stadshotellet uppger man att det faktiskt är många som passar på att skoja till det och låter fantasin flöda denna helg.
-Det brukar vara omkring hälften av gästerna som kommer hit utklädda, förklarar Johan, Erik och Mårten.
Intresset verkar också bli större för varje år och den ena munderingen är värre än den andra. Handeln med spökattiraljer har blivit stor och prylarna som säljs blir mer och mer ”naturtrogna” och resultatet kan därför bli riktigt skrämmande. Med anledning av det kommer hotellet ha en tävling där bäst utspökade gäst ska utses.
-Vi hade en tävling förra året och vi tyckte det fungerade bra, därför kör vi samma tävling nu också. Vinnaren kommer att få ett VIP-kort som innebär gratis entré resten av året, förklarar ägartrion. Bonuspriser kommer att delas ut till dem som kommer tvåa och trea också, förklarar spökena Johan, Erik och Mårten.
Fotnot: Bilden ovan är naturligtvis ett fotomontage (nähä!?).
Klicka här för bild på hotellets ägare utan ”smink”>>
Info om krogarnas Halloweenfester
På Bistro Bellman
Lördag 4 november
Fest fram till kl 01
Modeshow från Styx
Disco för häxor och gastar
På scen: Zombie Daddys
Pris till bäst klädda
På hotellet
Lördag 4 november
Kl 21:30-01:00
Ålder: 18 år
Entré 100 kr.
Tävling: Priser till de bäst klädda
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.