Vid årsskiftet tog det nystartade bolaget Hotell i Bergslagen AB över hotellverksamheten i Lindesberg. Och enligt planeringen skall Lindesbergs Stadshotell vara ”open for business” igen med start i nästa vecka.
Just nu pågår en mindre rust av hotellets köksavdelning och så snart detta arbete har slutförts så kommer hotellet att börja servera mat igen i vanlig ordning, förklarar Lisa Ardesjö som är driftansvarig för hotellet.
-Vi lägger ett nytt golv i köket just nu och planen är att kunna öppna för lunch i nästa vecka. Samtidigt drar vi igång hela verksamheten som vanligt igen, säger hon.
Ambitionerna för verksamheten är att uppnå ett mer välbesökt hotell, både gällande övernattande som tillfälligt besökande i samband med t ex konferenser och liknande.
-Vi måste marknadsföra Lindesbergs Stadshotell mycket bättre, även utanför kommungränsen. Detta kommer bland annat att ske genom direktkontakt med företagen ute i länet, alltså att vi besöker dem och berättar om vår verksamhet och vad vi har att erbjuda.
Hotellet kommer nu att utvecklas i etapper där ett av delmålen gäller tillgänglighet och serviceanda. Ambitionen är att på kortare sikt få igång en kvällsverksamhet.
-Besökare som kommer till stan måste ha någonstans att ta vägen, att få en bit mat och övernattning om så önskas. Det är naturligtvis ett mål vi satt upp och på längre sikt kanske även utöka med dygnetruntöppet. Men dit är det långt kvar, poängterar Lisa Ardesjö.
En annan ”nyhet” för hotellet är att discokvällarna försvinner. Åtminstone i den tappning som varit gällande tidigare.
-Vi diskuterar nöjesbiten fortfarande. Att hålla med disco var och varannan helg blir inte aktuellt. Troligtvis kommer vi istället att satsa på ett par av de större helgdagarna varje år och göra något mer än bara disco.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.