Tre blir två. I sommar kommer Lindesbergs Stadshotell att satsa på färre men bättre parkfester.- Det handlar dels om ekonomi men också en vilja att göra det bättre. Därför har vi tagit bort en av festerna och satsar allt på att arrangera två riktigt bra fester istället, förklarar hotellchef Mattias Eriksson.
Hotellets parkfester är fortfarande en stark tradition i Lindesberg, men på senare år har man ändå upplevt att festen inte lockar riktigt lika många som förr. Det är framförallt den äldre publiken som blivit glesare. En bidragande faktor till detta förklaras genom att det arrangeras många olika fester med större pondus som mer eller mindre avlöser varandra under ett par hektiska sommarmånader.
Nu har man alltså valt att banta ner antalet parkfester från tre till två. Det är den tidigaste av festerna man tagit bort med anledning av att den också har varit den sämsta ekonomiskt sett. För att klara ekonomin krävs minst 800 besökare. Det är siffror man sällan når på den första parkfesten.
– Oavsett hur många som går på festen, så har vi ändå samma omkostnader. Bara på personalsidan har vi närmare 20 anställda som jobbar under parkfesten och utöver det tillkommer åtta vakter och tre entrévärdar också, berättar hotellchef Mattias Eriksson. Parkfesten är dessutom extremt väderberoende och dåligt väder innebär per automatik att siffrorna sjunker kraftigt.
Mattias Eriksson tycker ändå att festerna är viktiga för den egna verksamheten likväl för Lindesberg.
– Det är väldigt roligt att arrangera festerna och att vi får bidra med något till sommarens nöjesliv. Därför siktar vi på att göra festerna bättre och hoppas att vi når ut till den publik vi känner att parkfesterna har tappat på senare år, säger Eriksson.
Den publik han saknar, är personer i åldrarna 30-40 år.
– Förr var parkfesterna mer en mix av alla åldrar, en fest där alla umgicks och hade roligt oavsett ålder. Det är dit vi vill komma igen, förtydligar han.
Sommarens två fester arrangeras 26 juli och 9 augusti.
– Vi kommer att satsa på underhållning med lokal förankring. Det finns ju många riktigt duktiga band här och gänget ”2,5 ton med Martin Almgren” har redan tackat ja till att spela på den första festen. Vi har även kontakt med ”Slam Jam” och väntar besked från dem, berättar Mattias Eriksson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.