Tre blir två. I sommar kommer Lindesbergs Stadshotell att satsa på färre men bättre parkfester.- Det handlar dels om ekonomi men också en vilja att göra det bättre. Därför har vi tagit bort en av festerna och satsar allt på att arrangera två riktigt bra fester istället, förklarar hotellchef Mattias Eriksson.
Hotellets parkfester är fortfarande en stark tradition i Lindesberg, men på senare år har man ändå upplevt att festen inte lockar riktigt lika många som förr. Det är framförallt den äldre publiken som blivit glesare. En bidragande faktor till detta förklaras genom att det arrangeras många olika fester med större pondus som mer eller mindre avlöser varandra under ett par hektiska sommarmånader.
Nu har man alltså valt att banta ner antalet parkfester från tre till två. Det är den tidigaste av festerna man tagit bort med anledning av att den också har varit den sämsta ekonomiskt sett. För att klara ekonomin krävs minst 800 besökare. Det är siffror man sällan når på den första parkfesten.
– Oavsett hur många som går på festen, så har vi ändå samma omkostnader. Bara på personalsidan har vi närmare 20 anställda som jobbar under parkfesten och utöver det tillkommer åtta vakter och tre entrévärdar också, berättar hotellchef Mattias Eriksson. Parkfesten är dessutom extremt väderberoende och dåligt väder innebär per automatik att siffrorna sjunker kraftigt.
Mattias Eriksson tycker ändå att festerna är viktiga för den egna verksamheten likväl för Lindesberg.
– Det är väldigt roligt att arrangera festerna och att vi får bidra med något till sommarens nöjesliv. Därför siktar vi på att göra festerna bättre och hoppas att vi når ut till den publik vi känner att parkfesterna har tappat på senare år, säger Eriksson.
Den publik han saknar, är personer i åldrarna 30-40 år.
– Förr var parkfesterna mer en mix av alla åldrar, en fest där alla umgicks och hade roligt oavsett ålder. Det är dit vi vill komma igen, förtydligar han.
Sommarens två fester arrangeras 26 juli och 9 augusti.
– Vi kommer att satsa på underhållning med lokal förankring. Det finns ju många riktigt duktiga band här och gänget ”2,5 ton med Martin Almgren” har redan tackat ja till att spela på den första festen. Vi har även kontakt med ”Slam Jam” och väntar besked från dem, berättar Mattias Eriksson.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.