Tre blir två. I sommar kommer Lindesbergs Stadshotell att satsa på färre men bättre parkfester.- Det handlar dels om ekonomi men också en vilja att göra det bättre. Därför har vi tagit bort en av festerna och satsar allt på att arrangera två riktigt bra fester istället, förklarar hotellchef Mattias Eriksson.
Hotellets parkfester är fortfarande en stark tradition i Lindesberg, men på senare år har man ändå upplevt att festen inte lockar riktigt lika många som förr. Det är framförallt den äldre publiken som blivit glesare. En bidragande faktor till detta förklaras genom att det arrangeras många olika fester med större pondus som mer eller mindre avlöser varandra under ett par hektiska sommarmånader.
Nu har man alltså valt att banta ner antalet parkfester från tre till två. Det är den tidigaste av festerna man tagit bort med anledning av att den också har varit den sämsta ekonomiskt sett. För att klara ekonomin krävs minst 800 besökare. Det är siffror man sällan når på den första parkfesten.
– Oavsett hur många som går på festen, så har vi ändå samma omkostnader. Bara på personalsidan har vi närmare 20 anställda som jobbar under parkfesten och utöver det tillkommer åtta vakter och tre entrévärdar också, berättar hotellchef Mattias Eriksson. Parkfesten är dessutom extremt väderberoende och dåligt väder innebär per automatik att siffrorna sjunker kraftigt.
Mattias Eriksson tycker ändå att festerna är viktiga för den egna verksamheten likväl för Lindesberg.
– Det är väldigt roligt att arrangera festerna och att vi får bidra med något till sommarens nöjesliv. Därför siktar vi på att göra festerna bättre och hoppas att vi når ut till den publik vi känner att parkfesterna har tappat på senare år, säger Eriksson.
Den publik han saknar, är personer i åldrarna 30-40 år.
– Förr var parkfesterna mer en mix av alla åldrar, en fest där alla umgicks och hade roligt oavsett ålder. Det är dit vi vill komma igen, förtydligar han.
Sommarens två fester arrangeras 26 juli och 9 augusti.
– Vi kommer att satsa på underhållning med lokal förankring. Det finns ju många riktigt duktiga band här och gänget ”2,5 ton med Martin Almgren” har redan tackat ja till att spela på den första festen. Vi har även kontakt med ”Slam Jam” och väntar besked från dem, berättar Mattias Eriksson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.