Tre blir två. I sommar kommer Lindesbergs Stadshotell att satsa på färre men bättre parkfester.- Det handlar dels om ekonomi men också en vilja att göra det bättre. Därför har vi tagit bort en av festerna och satsar allt på att arrangera två riktigt bra fester istället, förklarar hotellchef Mattias Eriksson.
Hotellets parkfester är fortfarande en stark tradition i Lindesberg, men på senare år har man ändå upplevt att festen inte lockar riktigt lika många som förr. Det är framförallt den äldre publiken som blivit glesare. En bidragande faktor till detta förklaras genom att det arrangeras många olika fester med större pondus som mer eller mindre avlöser varandra under ett par hektiska sommarmånader.
Nu har man alltså valt att banta ner antalet parkfester från tre till två. Det är den tidigaste av festerna man tagit bort med anledning av att den också har varit den sämsta ekonomiskt sett. För att klara ekonomin krävs minst 800 besökare. Det är siffror man sällan når på den första parkfesten.
– Oavsett hur många som går på festen, så har vi ändå samma omkostnader. Bara på personalsidan har vi närmare 20 anställda som jobbar under parkfesten och utöver det tillkommer åtta vakter och tre entrévärdar också, berättar hotellchef Mattias Eriksson. Parkfesten är dessutom extremt väderberoende och dåligt väder innebär per automatik att siffrorna sjunker kraftigt.
Mattias Eriksson tycker ändå att festerna är viktiga för den egna verksamheten likväl för Lindesberg.
– Det är väldigt roligt att arrangera festerna och att vi får bidra med något till sommarens nöjesliv. Därför siktar vi på att göra festerna bättre och hoppas att vi når ut till den publik vi känner att parkfesterna har tappat på senare år, säger Eriksson.
Den publik han saknar, är personer i åldrarna 30-40 år.
– Förr var parkfesterna mer en mix av alla åldrar, en fest där alla umgicks och hade roligt oavsett ålder. Det är dit vi vill komma igen, förtydligar han.
Sommarens två fester arrangeras 26 juli och 9 augusti.
– Vi kommer att satsa på underhållning med lokal förankring. Det finns ju många riktigt duktiga band här och gänget ”2,5 ton med Martin Almgren” har redan tackat ja till att spela på den första festen. Vi har även kontakt med ”Slam Jam” och väntar besked från dem, berättar Mattias Eriksson.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.