Tre blir två. I sommar kommer Lindesbergs Stadshotell att satsa på färre men bättre parkfester.- Det handlar dels om ekonomi men också en vilja att göra det bättre. Därför har vi tagit bort en av festerna och satsar allt på att arrangera två riktigt bra fester istället, förklarar hotellchef Mattias Eriksson.
Hotellets parkfester är fortfarande en stark tradition i Lindesberg, men på senare år har man ändå upplevt att festen inte lockar riktigt lika många som förr. Det är framförallt den äldre publiken som blivit glesare. En bidragande faktor till detta förklaras genom att det arrangeras många olika fester med större pondus som mer eller mindre avlöser varandra under ett par hektiska sommarmånader.
Nu har man alltså valt att banta ner antalet parkfester från tre till två. Det är den tidigaste av festerna man tagit bort med anledning av att den också har varit den sämsta ekonomiskt sett. För att klara ekonomin krävs minst 800 besökare. Det är siffror man sällan når på den första parkfesten.
– Oavsett hur många som går på festen, så har vi ändå samma omkostnader. Bara på personalsidan har vi närmare 20 anställda som jobbar under parkfesten och utöver det tillkommer åtta vakter och tre entrévärdar också, berättar hotellchef Mattias Eriksson. Parkfesten är dessutom extremt väderberoende och dåligt väder innebär per automatik att siffrorna sjunker kraftigt.
Mattias Eriksson tycker ändå att festerna är viktiga för den egna verksamheten likväl för Lindesberg.
– Det är väldigt roligt att arrangera festerna och att vi får bidra med något till sommarens nöjesliv. Därför siktar vi på att göra festerna bättre och hoppas att vi når ut till den publik vi känner att parkfesterna har tappat på senare år, säger Eriksson.
Den publik han saknar, är personer i åldrarna 30-40 år.
– Förr var parkfesterna mer en mix av alla åldrar, en fest där alla umgicks och hade roligt oavsett ålder. Det är dit vi vill komma igen, förtydligar han.
Sommarens två fester arrangeras 26 juli och 9 augusti.
– Vi kommer att satsa på underhållning med lokal förankring. Det finns ju många riktigt duktiga band här och gänget ”2,5 ton med Martin Almgren” har redan tackat ja till att spela på den första festen. Vi har även kontakt med ”Slam Jam” och väntar besked från dem, berättar Mattias Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar