Den 10 maj i år dömdes sju elever vid Lindeskolan för ofredande, sedan de i början av höstterminen 2020 utsatt andra elever för en kränkande nollning. Nu har domen överklagats och Göta Hovrätt ändrar delar av domslutet, där samtliga sju elever istället frikänns för ofredande mot killarna. Domen gällande ofredande mot flickorna kvarstår dock.
Knappt två månader efter att tingsrättens dom föll mot sju gymnasieelever vid Lindeskolan, har nu delar av domslutet ändrats efter att fallet överklagats till Göta Hovrätt. Hovrätten har tagit del av samma bevisning som tingsrätten och förhören som hölls vid tingsrätten har spelats upp med ljud och bild.
Precis som tingsrätten kunde även hovrätten fastslå att de nio målsäganden varit utsatta för en nollningsrit, som bland annat innefattat ett ”kakrace” för killarna som inneburit att de nakna skulle springa en viss sträcka med en kaka mellan skinkorna och att förloraren skulle äta vinnarens kaka, att killarna filmats i samband med racet, från midjan och uppåt, att tjejerna har slickat upp kvarg från naveln på för dem okända killar, druckit råa ägg och klätt av sig delar av sina kläder samt att två av tjejerna ätit kakor från för dem okända killars munnar och kroppar med bakbundna händer. Det är också utrett att de tilltalade arrangerade nollningen och var ledare under genomförandet av densamma.
Hovrätten menar även att det under nollningen har uttalats hot av innebörden att killarna skulle snaggas om de inte deltog samt att tjejerna skulle få ett straff om de inte deltog i aktiviteterna. Vad gäller hotet om straff som riktats mot tjejerna har ett flertal personer samstämmigt berättat att detta uttalats bland annat i samband med genomgången av hur nollningen skulle gå till och att uttalandena gjorts av de personer som höll i nollningen.
Däremot var det oklart vem eller vilka som uttalat hoten om snaggning, i vilka skeden detta gjorts och vilka som var närvarande när uttalandena gjordes. Flera av målsägandena har uppgett att de hört hot om snaggning, men de har inte närmare preciserat vem eller vilka som uttalat hoten. De utpekanden som gjorts i denna del har inte heller varit samstämmiga. Därför kunde hovrätten inte anse att det var tillförlitligt utrett att det varit just de tilltalade som uttalat hot om snaggning.
Sex av de sju åtalade ungdomarna får nu sin dom ändrad, där de ursprungliga 35 timmarna ungdomstjänst som de dömdes till i tingsrätten, sänks till 20 timmar. Den sjunde tilltalade döms istället till dagsböter då denne hade fyllt 18 år vid gärningstillfället. De utsatta killarnas skadeståndsanspråk avslås av hovrätten, medan skadeståndet till tjejerna kvarstår.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.