I februari dömdes en ung man, som arbetat som vikarie på en förskola i Lindesberg, för sexuellt övergrepp mot barn. Domen blev fyra månaders fängelse. Nu har Hovrätten skärpt straffet och höjer fängelsestraffet till sex månader, rapporterar SVT Nyheter idag, tisdag.
Den tidigare domen i tingsrätten överklagades av samtliga parter. I Hovrättens dom, som föll på tisdagen, står att läsa att man delar tingsrättens bedömning gällande brottsrubriceringen, men går på åklagarens yrkande om ett skärpt straff. Åklagarens linje har hela tiden varit att mannen skulle dömas för våldtäkt mot barn i första hand och sexuellt övergrepp i andra hand.
Förutom skärpt fängelsestraff, från fyra till sex månader, har även skadeståndsersättningen höjts från 20 000 kr till 30 000 kr, rapporterar SVT Nyheter.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.