Vid halvtretiden i lördags morse vaknade ett sambopar i centrala Lindesberg av ett märkligt skrapljud från altanen. När de gick för att se efter vad som stod på möttes de av en mansperson på altanen som var i full färd att bryta sig in. Han valde vid det tillfället att lägga benen på ryggen, meddelar närpolisen.
-En hundpatrull började söka i området runt Sandströmsgränd efter gärningsmannen, men tappade spåret efter en stunds sökande, berättar Bengt Eriksson.
På söndagen upprepades inbrottsförsöket på samma adress. De boende uppfattade ett ljud ute från altanen och gick för att kontrollera på nytt.
-När de släppte upp rullgardinen såg de att texten ”du ska dö” hade skrivits på glaset.
Misstankarna går åt att det var lördagens ”gäst” som var tillbaka och visade att humöret sviktade efter att polis tillkallats vid inbrottsförsöket.
Båda händelserna har polisanmälts och rubriceras som försök till stöld/inbrott samt olaga hot.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.