Ca 200 elever från sju av kommunens grundskolor övar just nu intensivt inför kvällens stora körkonsert som går av stapeln i Lindeskolans aula.
Det är aningens trångt på scenen i aulan när de hundratals eleverna i åk 4-6 från kommunen radar upp sig för repetition. En mäktig känsla infinner sig när de alla samtidigt tar ton och stämmer upp i ett medley av Ted Gärdestads mest älskade och populära låtar. Framför scenen står en av körledarna, Rickard Larsson, och instruerar vant sina elever så att alla verser och stämmor sitter.
Ida Andersson och Kevin Söder går båda i femman på Brotorpsskolan och är med på körkonserten för andra året.
– Det är jätteroligt att stå på scenen och sjunga, man kan uttrycka sig på så många fler sätt än när man pratar, förklarar Ida.
– Lite nervöst är det, men det brukar släppa så fort konserten kommer igång, men det är väldigt roligt att få träffa så många andra, berättar Kevin.
Både Ida och Kevin älskar musik, och har gjort det ända sedan de var små, och på frågan om vem som är deras förebild svarar Ida blixtsnabbt:
– Lisa, vår körledare, hon är som en idol för mig!
Konserten startar kl 18.00 ikväll torsdag, i Lindeskolans aula.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.