Ca 200 elever från sju av kommunens grundskolor övar just nu intensivt inför kvällens stora körkonsert som går av stapeln i Lindeskolans aula.
Det är aningens trångt på scenen i aulan när de hundratals eleverna i åk 4-6 från kommunen radar upp sig för repetition. En mäktig känsla infinner sig när de alla samtidigt tar ton och stämmer upp i ett medley av Ted Gärdestads mest älskade och populära låtar. Framför scenen står en av körledarna, Rickard Larsson, och instruerar vant sina elever så att alla verser och stämmor sitter.
Ida Andersson och Kevin Söder går båda i femman på Brotorpsskolan och är med på körkonserten för andra året.
– Det är jätteroligt att stå på scenen och sjunga, man kan uttrycka sig på så många fler sätt än när man pratar, förklarar Ida.
– Lite nervöst är det, men det brukar släppa så fort konserten kommer igång, men det är väldigt roligt att få träffa så många andra, berättar Kevin.
Både Ida och Kevin älskar musik, och har gjort det ända sedan de var små, och på frågan om vem som är deras förebild svarar Ida blixtsnabbt:
– Lisa, vår körledare, hon är som en idol för mig!
Konserten startar kl 18.00 ikväll torsdag, i Lindeskolans aula.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.