Med endast några dagar kvar till valet, så har vi lyft fram ett antal frågor som har varit ständigt aktuella och omskrivna genom åren – utan att något konkret har hänt. För att ta ner hela valrörelsen på lokal nivå nu, så ska vi låta våra politiker få svara på dessa frågor, utan krusiduller och förbifarter. Ett rakt svar.
Frågor till våra politiker:
Järnvägsgissel
De långa bomfällningarna förpestar livet för oss Lindesbergare. Lunchrasten t ex, den blir väldigt kort när halva tiden går åt att vänta på tågen som ska åka förbi.
Fråga: Är detta ens ”lite” prioriterat av er politiker?
Strandskydd
Många kommuner har tagit bort strandskyddet och därmed lockat storstadsbor för både permanentboende och fritidshus, med en byggboom som följd.
Fråga: Kommer Lindesberg, med så många fina stränder, att följa modellen?
Bad och promenadstråk
Strandpromenaden, Loppholmsbadet och muddring av den vassberikade stranden nedanför Lindeskolan. Hur kommer det sig att området vid sjön är så ”outforskad mark” för oss? Andra städer tar vara på kvalitet, vi verkar ha motsatt inställning och värdelöst låg ambition. Denna fråga är långt viktigare än en handbollshall.
Fråga: Vad kommer ni politiker att prioritera: Stranden/badet eller handbollshallen?
Lindesby – redo för Närkingar?
Vi har nu flera fina strandtomter i Lindesby som står färdiga för bebyggelse. Och många fler kan det bli i ”sjöområdet”. Meningen var från början att tomterna skulle locka Örebroare hit, men marknadsföringen verkar inte ha nått utanför kommungränsen. Resultatet därav bittert.
Fråga: Hur tänker ni förvalta området i framtiden?
Entreprenad
Lägg ut skötseln av idrottsanläggningar, parker och gator på entreprenad.
Fråga: Hur resonerar ni i frågan?
Nöjeslivet
Varje helg stoppar Lindesbergs invånare tusentalskronor i fickorna på krögare i Örebro. Anledningen är enkel: Örebros nöjesliv är ”mer öppet” än vad det är på hemmaplan. Det är öppettiderna som avgör i frågan. Sedan länge har krogarna önskat att öppettiderna ska sträcka sig en timme extra, alltså till kl 02.
Fråga: Är det tänkbart att justera öppettiderna i Linde?
Kungsgatan – gågata eller affärsgata?
Skapa en attraktiv affärsgata genom att öppna Kungsgatan för trafik i hela sin längd, förbi biblioteket och året runt, gärna med status gårdsgata, enligt arkitekt Halléns ursprungliga förslag på ”rutmönsterstad”
Fråga: Tycker ert parti att Kungsgatan åter ska bli paradgatan?
Svaren publiceras senare i veckan.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.