På morgonen möttes eleverna, som idag kom tillbaka efter jullovet, av ett stort antal marschaller som lyste upp Lindeskolans skolgård. Lärare stod också och mötte upp med korgar fyllda av godis och mandariner. Detta berodde på att man hade med start idag valt att börja det årslånga firandet av Lindeskolans femtionde år. – Det här är första steget i femtioårsjubileet, sa gymnasiechef Leif Lindström.
Det har nu hunnit passera några år sedan Lindeskolan invigdes 1965, närmare bestämt femtio år, och mycket har hunnit hända och förändrats under den tiden. Ingrid Nordmark
var med när startskottet ljöd och jobbade som lärare på Lindeskolan under många år. Hon var hushållslärare och hade hand om det som då kallades för konsumenttekniska, där eleverna fick lära sig laga mat; vilket var ett populärt ämne, men man hade också ekonomi-, bostad- och familjekunskap. Den linjen är på det stora hela det program som idag går under namnet ”Restaurang- och livsmedelsprogrammet”. Men överlag har det skett fler förändringar än så. Ingrid berättar:
– Det har skett en enorm utveckling. Undervisningen är helt annorlunda, då var det mer auktoritärt, det var lärarna man lyssnade på då. Idag jobbar man på ett helt annat sätt. 1965 slogs yrkesskolan och gymnasieskolan ihop till Lindeskolan. I början var det väldigt strikt. Norr om gatan genom skolan var yrkeslinjerna och på den södra sidan de teoretiska. Det har ju suddats ut nu genom att man har förändrat och byggt till och byggt om.
Nu när Lindeskolan fyller år vill man passa på att fira med dunder och brak, och med pompa och ståt. För att starta firandet valde man idag att placera ut marschaller över skolgården, som vädret till trots gjorde sitt bästa för att skapa stämning och överleva regnet. Lärare gav sig dessutom ut i ruskvädret för att möta de tillbakakomna eleverna efter några veckors jullov, och bjuda dem på godis och frukt.
– Det här är första steget i femtioårsjubileet. Vi vill försöka uppmärksamma jubileet, ja, under hela året vill vi göra det. Idag ville vi göra det lite trevligt för eleverna, de visste inte om det så det blir en överraskning, säger gymnasiechef Leif Lindström.
Ett pärlband av marschaller, från bron upp till torget.
Det är två grupper som jobbar med ordningar för det här jubileet; det är en intern grupp samt en grupp pensionärer som mycket entusiastiskt hjälper till, bidrar och förbereder. Bland annat jobbar man med en jubileumsskrift, där bland annat Ingrid Nordmark engagerar sig.
– Vi samlar den historia som inträffat under åren, det är en del roliga saker och intressant. Sedan ska jag vara med och ställa samman det.
I samband med Lindemarken kommer skolan att vara öppen för vemhelst som är nyfiken att se sig omkring.
– Jag tror att det finns ett stort intresse att komma tillbaka hit och titta, säger Leif.
Och firandet kommer nå toppen den tjugofemte september, då det blir stort kalas.
– Vi har då hyrt hela Arenan och kommer att ha en riktig jubileumsfest, för eleverna på dagen och för personalen på eftermiddagen.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.