På morgonen möttes eleverna, som idag kom tillbaka efter jullovet, av ett stort antal marschaller som lyste upp Lindeskolans skolgård. Lärare stod också och mötte upp med korgar fyllda av godis och mandariner. Detta berodde på att man hade med start idag valt att börja det årslånga firandet av Lindeskolans femtionde år. – Det här är första steget i femtioårsjubileet, sa gymnasiechef Leif Lindström.
Det har nu hunnit passera några år sedan Lindeskolan invigdes 1965, närmare bestämt femtio år, och mycket har hunnit hända och förändrats under den tiden. Ingrid Nordmark
var med när startskottet ljöd och jobbade som lärare på Lindeskolan under många år. Hon var hushållslärare och hade hand om det som då kallades för konsumenttekniska, där eleverna fick lära sig laga mat; vilket var ett populärt ämne, men man hade också ekonomi-, bostad- och familjekunskap. Den linjen är på det stora hela det program som idag går under namnet ”Restaurang- och livsmedelsprogrammet”. Men överlag har det skett fler förändringar än så. Ingrid berättar:
– Det har skett en enorm utveckling. Undervisningen är helt annorlunda, då var det mer auktoritärt, det var lärarna man lyssnade på då. Idag jobbar man på ett helt annat sätt. 1965 slogs yrkesskolan och gymnasieskolan ihop till Lindeskolan. I början var det väldigt strikt. Norr om gatan genom skolan var yrkeslinjerna och på den södra sidan de teoretiska. Det har ju suddats ut nu genom att man har förändrat och byggt till och byggt om.
Nu när Lindeskolan fyller år vill man passa på att fira med dunder och brak, och med pompa och ståt. För att starta firandet valde man idag att placera ut marschaller över skolgården, som vädret till trots gjorde sitt bästa för att skapa stämning och överleva regnet. Lärare gav sig dessutom ut i ruskvädret för att möta de tillbakakomna eleverna efter några veckors jullov, och bjuda dem på godis och frukt.
– Det här är första steget i femtioårsjubileet. Vi vill försöka uppmärksamma jubileet, ja, under hela året vill vi göra det. Idag ville vi göra det lite trevligt för eleverna, de visste inte om det så det blir en överraskning, säger gymnasiechef Leif Lindström.
Ett pärlband av marschaller, från bron upp till torget.
Det är två grupper som jobbar med ordningar för det här jubileet; det är en intern grupp samt en grupp pensionärer som mycket entusiastiskt hjälper till, bidrar och förbereder. Bland annat jobbar man med en jubileumsskrift, där bland annat Ingrid Nordmark engagerar sig.
– Vi samlar den historia som inträffat under åren, det är en del roliga saker och intressant. Sedan ska jag vara med och ställa samman det.
I samband med Lindemarken kommer skolan att vara öppen för vemhelst som är nyfiken att se sig omkring.
– Jag tror att det finns ett stort intresse att komma tillbaka hit och titta, säger Leif.
Och firandet kommer nå toppen den tjugofemte september, då det blir stort kalas.
– Vi har då hyrt hela Arenan och kommer att ha en riktig jubileumsfest, för eleverna på dagen och för personalen på eftermiddagen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.