På morgonen möttes eleverna, som idag kom tillbaka efter jullovet, av ett stort antal marschaller som lyste upp Lindeskolans skolgård. Lärare stod också och mötte upp med korgar fyllda av godis och mandariner. Detta berodde på att man hade med start idag valt att börja det årslånga firandet av Lindeskolans femtionde år. – Det här är första steget i femtioårsjubileet, sa gymnasiechef Leif Lindström.
Det har nu hunnit passera några år sedan Lindeskolan invigdes 1965, närmare bestämt femtio år, och mycket har hunnit hända och förändrats under den tiden. Ingrid Nordmark
var med när startskottet ljöd och jobbade som lärare på Lindeskolan under många år. Hon var hushållslärare och hade hand om det som då kallades för konsumenttekniska, där eleverna fick lära sig laga mat; vilket var ett populärt ämne, men man hade också ekonomi-, bostad- och familjekunskap. Den linjen är på det stora hela det program som idag går under namnet ”Restaurang- och livsmedelsprogrammet”. Men överlag har det skett fler förändringar än så. Ingrid berättar:
– Det har skett en enorm utveckling. Undervisningen är helt annorlunda, då var det mer auktoritärt, det var lärarna man lyssnade på då. Idag jobbar man på ett helt annat sätt. 1965 slogs yrkesskolan och gymnasieskolan ihop till Lindeskolan. I början var det väldigt strikt. Norr om gatan genom skolan var yrkeslinjerna och på den södra sidan de teoretiska. Det har ju suddats ut nu genom att man har förändrat och byggt till och byggt om.
Nu när Lindeskolan fyller år vill man passa på att fira med dunder och brak, och med pompa och ståt. För att starta firandet valde man idag att placera ut marschaller över skolgården, som vädret till trots gjorde sitt bästa för att skapa stämning och överleva regnet. Lärare gav sig dessutom ut i ruskvädret för att möta de tillbakakomna eleverna efter några veckors jullov, och bjuda dem på godis och frukt.
– Det här är första steget i femtioårsjubileet. Vi vill försöka uppmärksamma jubileet, ja, under hela året vill vi göra det. Idag ville vi göra det lite trevligt för eleverna, de visste inte om det så det blir en överraskning, säger gymnasiechef Leif Lindström.
Ett pärlband av marschaller, från bron upp till torget.
Det är två grupper som jobbar med ordningar för det här jubileet; det är en intern grupp samt en grupp pensionärer som mycket entusiastiskt hjälper till, bidrar och förbereder. Bland annat jobbar man med en jubileumsskrift, där bland annat Ingrid Nordmark engagerar sig.
– Vi samlar den historia som inträffat under åren, det är en del roliga saker och intressant. Sedan ska jag vara med och ställa samman det.
I samband med Lindemarken kommer skolan att vara öppen för vemhelst som är nyfiken att se sig omkring.
– Jag tror att det finns ett stort intresse att komma tillbaka hit och titta, säger Leif.
Och firandet kommer nå toppen den tjugofemte september, då det blir stort kalas.
– Vi har då hyrt hela Arenan och kommer att ha en riktig jubileumsfest, för eleverna på dagen och för personalen på eftermiddagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.