Att köpa sitt första boende, oavsett om det är hus eller lägenhet, kan för många verka skrämmande. Vad innebär alla krångliga termer, och hur gör man för att undvika fallgropar? Därför bjuder Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån in till en husköparskola, den 11 april på bion i Lindesberg, för att svara på frågor kring bostadsköp.
– För många unga kan det vara svårt att veta vilka regler som gäller vid ett bostadsköp, vad innebär amorteringskrav och vad är pantbrev t ex, berättar Emelie Westin från Bergslagens Sparbank och fortsätter:
– Därför bjuder vi nu in unga mellan 18-30 år, som går i tankarna på att köpa sin första bostad, till en husköparkola, där vi går igenom hela processen, från visning till att man får nycklarna till sin nya bostad. Tanken är att det ska vara avdramatiserat, ingen korvstoppning, utan avslappnat och lättsamt. Man har möjlighet att ställa frågor, antingen på plats, eller om man hellre vill vara anonym kan man maila in dem i förväg.
Efter husköparskolan bjuds det på bio, den aktuella filmen Ready player one, med tillhörande popcorn och dricka till alla deltagare.
Agenda:
17:00-17:30 Insläpp
17:30-18:30 Representanter från Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån informerar samt frågestund.
18:30-18:45 Bensträckare samt servering av popcorn och dricka.
ca 18:45 Filmen startar (Ready player one)
Anmälan sker till beatrice.ahlstrom@bergslagenssparbank.se senast 4 april
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.