Att köpa sitt första boende, oavsett om det är hus eller lägenhet, kan för många verka skrämmande. Vad innebär alla krångliga termer, och hur gör man för att undvika fallgropar? Därför bjuder Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån in till en husköparskola, den 11 april på bion i Lindesberg, för att svara på frågor kring bostadsköp.
– För många unga kan det vara svårt att veta vilka regler som gäller vid ett bostadsköp, vad innebär amorteringskrav och vad är pantbrev t ex, berättar Emelie Westin från Bergslagens Sparbank och fortsätter:
– Därför bjuder vi nu in unga mellan 18-30 år, som går i tankarna på att köpa sin första bostad, till en husköparkola, där vi går igenom hela processen, från visning till att man får nycklarna till sin nya bostad. Tanken är att det ska vara avdramatiserat, ingen korvstoppning, utan avslappnat och lättsamt. Man har möjlighet att ställa frågor, antingen på plats, eller om man hellre vill vara anonym kan man maila in dem i förväg.
Efter husköparskolan bjuds det på bio, den aktuella filmen Ready player one, med tillhörande popcorn och dricka till alla deltagare.
Agenda:
17:00-17:30 Insläpp
17:30-18:30 Representanter från Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån informerar samt frågestund.
18:30-18:45 Bensträckare samt servering av popcorn och dricka.
ca 18:45 Filmen startar (Ready player one)
Anmälan sker till beatrice.ahlstrom@bergslagenssparbank.se senast 4 april
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.