Att köpa sitt första boende, oavsett om det är hus eller lägenhet, kan för många verka skrämmande. Vad innebär alla krångliga termer, och hur gör man för att undvika fallgropar? Därför bjuder Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån in till en husköparskola, den 11 april på bion i Lindesberg, för att svara på frågor kring bostadsköp.
– För många unga kan det vara svårt att veta vilka regler som gäller vid ett bostadsköp, vad innebär amorteringskrav och vad är pantbrev t ex, berättar Emelie Westin från Bergslagens Sparbank och fortsätter:
– Därför bjuder vi nu in unga mellan 18-30 år, som går i tankarna på att köpa sin första bostad, till en husköparkola, där vi går igenom hela processen, från visning till att man får nycklarna till sin nya bostad. Tanken är att det ska vara avdramatiserat, ingen korvstoppning, utan avslappnat och lättsamt. Man har möjlighet att ställa frågor, antingen på plats, eller om man hellre vill vara anonym kan man maila in dem i förväg.
Efter husköparskolan bjuds det på bio, den aktuella filmen Ready player one, med tillhörande popcorn och dricka till alla deltagare.
Agenda:
17:00-17:30 Insläpp
17:30-18:30 Representanter från Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån informerar samt frågestund.
18:30-18:45 Bensträckare samt servering av popcorn och dricka.
ca 18:45 Filmen startar (Ready player one)
Anmälan sker till beatrice.ahlstrom@bergslagenssparbank.se senast 4 april
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!