Att köpa sitt första boende, oavsett om det är hus eller lägenhet, kan för många verka skrämmande. Vad innebär alla krångliga termer, och hur gör man för att undvika fallgropar? Därför bjuder Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån in till en husköparskola, den 11 april på bion i Lindesberg, för att svara på frågor kring bostadsköp.
– För många unga kan det vara svårt att veta vilka regler som gäller vid ett bostadsköp, vad innebär amorteringskrav och vad är pantbrev t ex, berättar Emelie Westin från Bergslagens Sparbank och fortsätter:
– Därför bjuder vi nu in unga mellan 18-30 år, som går i tankarna på att köpa sin första bostad, till en husköparkola, där vi går igenom hela processen, från visning till att man får nycklarna till sin nya bostad. Tanken är att det ska vara avdramatiserat, ingen korvstoppning, utan avslappnat och lättsamt. Man har möjlighet att ställa frågor, antingen på plats, eller om man hellre vill vara anonym kan man maila in dem i förväg.
Efter husköparskolan bjuds det på bio, den aktuella filmen Ready player one, med tillhörande popcorn och dricka till alla deltagare.
Agenda:
17:00-17:30 Insläpp
17:30-18:30 Representanter från Bergslagens Sparbank och Fastighetsbyrån informerar samt frågestund.
18:30-18:45 Bensträckare samt servering av popcorn och dricka.
ca 18:45 Filmen startar (Ready player one)
Anmälan sker till beatrice.ahlstrom@bergslagenssparbank.se senast 4 april
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.