Nu avvecklas HVB-hemmet nere vid Bottenån för nya ändamål. Foto: Fredrik Norman
HVB-hem stängs – kan bli aktuellt som elevhem istället
Lindesbergs kommun avvecklar nu HVB-hemmet för ensamkommande på Bodgatan i Lindesberg. Anledning är att behovet av boendeplatser inte längre är lika stort som då anläggningen tog plats våren 2016. Idag bor endast ett fåtal ungdomar kvar på hemmet.
– Nu tittar man istället på att låta den här anläggningen användas för skolverksamhet eller som elevbostäder, säger kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson.
Foto: Fredrik Norman
Avvecklingen är tänkt att ske snabbt. Redan sista mars är planen att HVB-hemmet skall vara tömt på boende och personal – och det pågår redan diskussioner om vad man skall använda anläggningen till när hemmet stängts.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, berättar att det finns två alternativ i nuläget.
– Man diskuterar alternativen och behoven. Det man strävar åt, är att låta skolan ha någon verksamhet här alternativt att låta det bli ett elevhem, säger Gustavsson.
Den plötsliga avvecklingen av HVB-hemmet kommer sig av att betydligt färre ensamkommande ungdomar kommer till kommunen idag jämfört med tidigare. I takt med att mycket färre anvisats plats i kommunen har således också behovet av platser minskat.
– Vi har helt enkelt inte behovet av de här platserna längre och vill därför att anläggningen kommer till nytta för oss på annat sätt, säger Irja Gustavsson.
Målet är att omvandla anläggningen för skolverksamhet eller elevhem redan i år.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...