Martin fortsätter att leverera, vecka efter vecka. I den fjärde fredagsfinalen gick han ut på scenen och gjorde The Black Crowes ”Hard to handle” till sin egen.
I kvällens fjärde fredagsfinal fick Martin Almgren med sig gitarren ut på scen och oavsett om man kände till låten sedan tidigare eller inte, var det svårt att inte ryckas med, vilket man inte minst kunde se på publiken. För att sedan inte tala om hur nöjd Martin såg ut, där han gav allt och lite till.
När juryn sedan skulle avlägga sin kritik var de långt ifrån ense. Alexander Bard beskrev Almgrens framträdande som ”gubbrock” och något som spelas i bakgrunden på budgetgym.
Anders Bagge var desto mer positiv:
– Jag vill köpa aktier i dig! Du är helt galen, du är Martin och det är hittigt nog, tack för att du finns!
Även Laila var nöjd med Idolens prestation.
– Grattis till en homerun idag!
När kamerorna sveper över publiken kan man skåda många Martin-fans med hans namn tryckt över brösten. Inte minst har Martin många fans här hemma i Lindesberg, vilket han uppskattar mycket.
– Det är kul att få vara någon slags ambassadör för Lindesberg, säger Martin till LindeNytt.
Reklamen är slut, sändningen återupptas och rösterna är färdigräknade. Martin är inte någon som hänger löst, givetvis är han vidare även till nästa vecka!
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.