PRESSMEDDELANDE: Efter beslut i Hyresmarknadskommittén är LIBO’s hyresnivå för 2021 klar. Hyrorna höjs med 1,7 % från och med den 1 januari 2021. Höjningen betyder att en lägenhet på 2 rum och kök som tidigare kostat 5 184 kr nu höjs med 88 kr i månaden.
I årets hyresförhandlingar med Hyresgästföreningen har LIBO samarbetat med Fastighetsägarna MittNord. Förhandlingarna påkallades under hösten 2020 men då parterna inte kom överens togs ärendet upp i Hyresmarknadskommittén. Den 11 februari beslutade Hyresmarknadskommitténs opartiske ordförande om ny hyresnivå för 2021 och parterna har nu undertecknat beslutet. Hyreshöjningen för 2021 landar på 1,7 %.
˗ Vi har landat i en kompromiss som är godkänd av båda parter och det är det viktigaste. Nu får vi anpassa vår verksamhet utefter dessa förutsättningar för att kunna leverera bästa möjliga boendemiljö för våra hyresgäster, säger Roger Sixtensson, VD på LIBO.
LIBO ser positivt på upplägget att tillsammans med ett ombud sköta hyresförhandlingarna. Fastighetsägarna MittNord sköter hyresförhandlingarna åt flera andra privata bostadsföretag i Lindesbergs kommun och har på så vis god lokal kännedom om hyresmarknaden i Lindesberg.
˗ Det här är ett mer värdeskapande arbetssätt för oss på LIBO. Det stärker vår lokala förankring och ger oss mer utrymme att fokusera på vårt grunduppdrag som är att skapa attraktiva bostäder till de boende i Lindesbergs kommun, fortsätter Roger Sixtensson.
LIBO´s hyresgäster kommer i dagarna att få hem information om de nya hyresnivåerna.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.