Igår tog parkeringsvakten fram det riktigt stora blocket och lappade alla ”felparkerade” bilar på Siggebohyttevägen. Det var hyresgästernas egna bilar som lappades, för att de hade parkerats på gatan där man i området parkerat i alla tider. Men sedan de nya parkeringsreglerna började gälla, så tas inte längre någon pardon här. På fastighetsbolaget Libo är man bekymrade över situationen som uppstått med de nya, strängare parkeringsreglerna.
På Siggebohyttevägen finns det betydligt fler hyresgäster än det finns parkeringsplatser. Och när det i regel finns 1-2 bilar per hushåll – ja, då behöver man inte vara världsmästare på matematik för att inse att det blir trubbel. På torsdagen blev en lång rad bilar lappade av parkeringsvakten och fick veta att ”här får man minsann inte parkera”.
En av de drabbade ställer frågan: ”Var ska vi parkera då?”
Vi har bollat frågan vidare till ansvariga på Lindesbergsbostäder. Tilläggas bör att Libo inte är ensamma om att känna av effekterna av parkeringsreglerna, det har slagit hårt mot alla fastighetsägare som nu inte kan tillgodose hyresgästerna med parkeringsplatser.
-Det är väldigt svårt att lösa det här eftersom det ofta inte finns utrymme att bygga ut befintliga parkeringsplatser. Vi vet faktiskt inte hur det ska kunna lösas, svarar Roger Sixtensson bekymrat på frågan.
Han berättar vidare att man i regel får börja se över möjligheterna för utbyggnad genom att ”offra” en lekplats eller liknande. Mindre kul resonemang, tycker Libo som hellre skulle vilja att hyresgästerna kunde få någon slags dispens.
Fastighetsägarna blev mer eller mindre överkörda i den här frågan, eftersom beslut togs utan betänketid och dessutom utan att fastighetsägarna fick tid att lösa parkeringsfrågorna innan bestämmelserna började gälla. Resultatet av detta: hyresgästerna kan inte längre parkera sin bil, och om de ändå gör det så kostar det dem 400 kr i böter.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.