Igår tog parkeringsvakten fram det riktigt stora blocket och lappade alla ”felparkerade” bilar på Siggebohyttevägen. Det var hyresgästernas egna bilar som lappades, för att de hade parkerats på gatan där man i området parkerat i alla tider. Men sedan de nya parkeringsreglerna började gälla, så tas inte längre någon pardon här. På fastighetsbolaget Libo är man bekymrade över situationen som uppstått med de nya, strängare parkeringsreglerna.
På Siggebohyttevägen finns det betydligt fler hyresgäster än det finns parkeringsplatser. Och när det i regel finns 1-2 bilar per hushåll – ja, då behöver man inte vara världsmästare på matematik för att inse att det blir trubbel. På torsdagen blev en lång rad bilar lappade av parkeringsvakten och fick veta att ”här får man minsann inte parkera”.
En av de drabbade ställer frågan: ”Var ska vi parkera då?”
Vi har bollat frågan vidare till ansvariga på Lindesbergsbostäder. Tilläggas bör att Libo inte är ensamma om att känna av effekterna av parkeringsreglerna, det har slagit hårt mot alla fastighetsägare som nu inte kan tillgodose hyresgästerna med parkeringsplatser.
-Det är väldigt svårt att lösa det här eftersom det ofta inte finns utrymme att bygga ut befintliga parkeringsplatser. Vi vet faktiskt inte hur det ska kunna lösas, svarar Roger Sixtensson bekymrat på frågan.
Han berättar vidare att man i regel får börja se över möjligheterna för utbyggnad genom att ”offra” en lekplats eller liknande. Mindre kul resonemang, tycker Libo som hellre skulle vilja att hyresgästerna kunde få någon slags dispens.
Fastighetsägarna blev mer eller mindre överkörda i den här frågan, eftersom beslut togs utan betänketid och dessutom utan att fastighetsägarna fick tid att lösa parkeringsfrågorna innan bestämmelserna började gälla. Resultatet av detta: hyresgästerna kan inte längre parkera sin bil, och om de ändå gör det så kostar det dem 400 kr i böter.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.