Igår tog parkeringsvakten fram det riktigt stora blocket och lappade alla ”felparkerade” bilar på Siggebohyttevägen. Det var hyresgästernas egna bilar som lappades, för att de hade parkerats på gatan där man i området parkerat i alla tider. Men sedan de nya parkeringsreglerna började gälla, så tas inte längre någon pardon här. På fastighetsbolaget Libo är man bekymrade över situationen som uppstått med de nya, strängare parkeringsreglerna.
På Siggebohyttevägen finns det betydligt fler hyresgäster än det finns parkeringsplatser. Och när det i regel finns 1-2 bilar per hushåll – ja, då behöver man inte vara världsmästare på matematik för att inse att det blir trubbel. På torsdagen blev en lång rad bilar lappade av parkeringsvakten och fick veta att ”här får man minsann inte parkera”.
En av de drabbade ställer frågan: ”Var ska vi parkera då?”
Vi har bollat frågan vidare till ansvariga på Lindesbergsbostäder. Tilläggas bör att Libo inte är ensamma om att känna av effekterna av parkeringsreglerna, det har slagit hårt mot alla fastighetsägare som nu inte kan tillgodose hyresgästerna med parkeringsplatser.
-Det är väldigt svårt att lösa det här eftersom det ofta inte finns utrymme att bygga ut befintliga parkeringsplatser. Vi vet faktiskt inte hur det ska kunna lösas, svarar Roger Sixtensson bekymrat på frågan.
Han berättar vidare att man i regel får börja se över möjligheterna för utbyggnad genom att ”offra” en lekplats eller liknande. Mindre kul resonemang, tycker Libo som hellre skulle vilja att hyresgästerna kunde få någon slags dispens.
Fastighetsägarna blev mer eller mindre överkörda i den här frågan, eftersom beslut togs utan betänketid och dessutom utan att fastighetsägarna fick tid att lösa parkeringsfrågorna innan bestämmelserna började gälla. Resultatet av detta: hyresgästerna kan inte längre parkera sin bil, och om de ändå gör det så kostar det dem 400 kr i böter.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.