Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB har beviljats bygglov för den tillbyggnad och fasadändring man önskar göra på ICA Supermarket. Fastighetsägaren och tillika ICA-handlare, Per Eriksson, berättar att byggstart kommer att ske så snart som möjligt och att allt skall stå färdigt under 2014.- Den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Eriksson.
Med dubbla entréer och en tillbyggnad som ger butiken ytterligare 450 kvm att komplettera nuvarande sortiment på, vill Per Eriksson se satsningen som lika viktig för honom och personalen, som för Lindesbergs handels framtid.
– Butiken har vuxit ganska mycket sedan 1974, då fastigheten byggdes, så nuvarande personalutrymme på 200 kvm är för litet för dagsbehovet. Idag arbetar totalt 45 personer här under olika anställningsformer, förklarar Per Eriksson.
Tillbyggnaden på norrsidan blir på 900 kvm jämnt fördelat på två plan. Övre plan blir det nya personalutrymmet och nedre plan utgör den nya butiksytan.
– Det här kommer göra det möjligt för oss att satsa ännu mer på färskvaror. Vi försöker ju redan nu att vara så bra som vi kan på färskvaror, men man kan alltid bli bättre och med större butiksyta får vi möjlighet att utvecklas på detta området. Jag är övertygad om att den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Per.
Utöver tillbyggnaden kommer ICA Supermarket att få två entréer. Nuvarande entré behålls men byggs om och butikens nya huvudentré blir mot den stora parkeringen och dit flyttas följaktligen kassalinjen också.
– Det kommer att underlätta mycket för våra kunder, att kunna gå rakt in i butiken direkt från parkeringen istället för att behöva gå runt butiken som nu, säger Per Eriksson.
Det är oklart när spaden går i marken, men siktet är inställt på att färdigställa allt innan året 2014 är till ända.
– Vi har inte sagt något datum för byggstart, men det blir så snart som möjligt.
Fotnot: Efter tillbyggnaden blir ICA-butiken totalt 3100 kvm. Skisserna ovan är ”grova skisser” vilket innebär att färgsättning och detaljer kan komma att förändras under byggtiden.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.