Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB har beviljats bygglov för den tillbyggnad och fasadändring man önskar göra på ICA Supermarket. Fastighetsägaren och tillika ICA-handlare, Per Eriksson, berättar att byggstart kommer att ske så snart som möjligt och att allt skall stå färdigt under 2014.- Den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Eriksson.
Med dubbla entréer och en tillbyggnad som ger butiken ytterligare 450 kvm att komplettera nuvarande sortiment på, vill Per Eriksson se satsningen som lika viktig för honom och personalen, som för Lindesbergs handels framtid.
– Butiken har vuxit ganska mycket sedan 1974, då fastigheten byggdes, så nuvarande personalutrymme på 200 kvm är för litet för dagsbehovet. Idag arbetar totalt 45 personer här under olika anställningsformer, förklarar Per Eriksson.
Tillbyggnaden på norrsidan blir på 900 kvm jämnt fördelat på två plan. Övre plan blir det nya personalutrymmet och nedre plan utgör den nya butiksytan.
– Det här kommer göra det möjligt för oss att satsa ännu mer på färskvaror. Vi försöker ju redan nu att vara så bra som vi kan på färskvaror, men man kan alltid bli bättre och med större butiksyta får vi möjlighet att utvecklas på detta området. Jag är övertygad om att den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Per.
Utöver tillbyggnaden kommer ICA Supermarket att få två entréer. Nuvarande entré behålls men byggs om och butikens nya huvudentré blir mot den stora parkeringen och dit flyttas följaktligen kassalinjen också.
– Det kommer att underlätta mycket för våra kunder, att kunna gå rakt in i butiken direkt från parkeringen istället för att behöva gå runt butiken som nu, säger Per Eriksson.
Det är oklart när spaden går i marken, men siktet är inställt på att färdigställa allt innan året 2014 är till ända.
– Vi har inte sagt något datum för byggstart, men det blir så snart som möjligt.
Fotnot: Efter tillbyggnaden blir ICA-butiken totalt 3100 kvm. Skisserna ovan är ”grova skisser” vilket innebär att färgsättning och detaljer kan komma att förändras under byggtiden.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.