Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB har beviljats bygglov för den tillbyggnad och fasadändring man önskar göra på ICA Supermarket. Fastighetsägaren och tillika ICA-handlare, Per Eriksson, berättar att byggstart kommer att ske så snart som möjligt och att allt skall stå färdigt under 2014.- Den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Eriksson.
Med dubbla entréer och en tillbyggnad som ger butiken ytterligare 450 kvm att komplettera nuvarande sortiment på, vill Per Eriksson se satsningen som lika viktig för honom och personalen, som för Lindesbergs handels framtid.
– Butiken har vuxit ganska mycket sedan 1974, då fastigheten byggdes, så nuvarande personalutrymme på 200 kvm är för litet för dagsbehovet. Idag arbetar totalt 45 personer här under olika anställningsformer, förklarar Per Eriksson.
Tillbyggnaden på norrsidan blir på 900 kvm jämnt fördelat på två plan. Övre plan blir det nya personalutrymmet och nedre plan utgör den nya butiksytan.
– Det här kommer göra det möjligt för oss att satsa ännu mer på färskvaror. Vi försöker ju redan nu att vara så bra som vi kan på färskvaror, men man kan alltid bli bättre och med större butiksyta får vi möjlighet att utvecklas på detta området. Jag är övertygad om att den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Per.
Utöver tillbyggnaden kommer ICA Supermarket att få två entréer. Nuvarande entré behålls men byggs om och butikens nya huvudentré blir mot den stora parkeringen och dit flyttas följaktligen kassalinjen också.
– Det kommer att underlätta mycket för våra kunder, att kunna gå rakt in i butiken direkt från parkeringen istället för att behöva gå runt butiken som nu, säger Per Eriksson.
Det är oklart när spaden går i marken, men siktet är inställt på att färdigställa allt innan året 2014 är till ända.
– Vi har inte sagt något datum för byggstart, men det blir så snart som möjligt.
Fotnot: Efter tillbyggnaden blir ICA-butiken totalt 3100 kvm. Skisserna ovan är ”grova skisser” vilket innebär att färgsättning och detaljer kan komma att förändras under byggtiden.










































