Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB har beviljats bygglov för den tillbyggnad och fasadändring man önskar göra på ICA Supermarket. Fastighetsägaren och tillika ICA-handlare, Per Eriksson, berättar att byggstart kommer att ske så snart som möjligt och att allt skall stå färdigt under 2014.- Den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Eriksson.
Med dubbla entréer och en tillbyggnad som ger butiken ytterligare 450 kvm att komplettera nuvarande sortiment på, vill Per Eriksson se satsningen som lika viktig för honom och personalen, som för Lindesbergs handels framtid.
– Butiken har vuxit ganska mycket sedan 1974, då fastigheten byggdes, så nuvarande personalutrymme på 200 kvm är för litet för dagsbehovet. Idag arbetar totalt 45 personer här under olika anställningsformer, förklarar Per Eriksson.
Tillbyggnaden på norrsidan blir på 900 kvm jämnt fördelat på två plan. Övre plan blir det nya personalutrymmet och nedre plan utgör den nya butiksytan.
– Det här kommer göra det möjligt för oss att satsa ännu mer på färskvaror. Vi försöker ju redan nu att vara så bra som vi kan på färskvaror, men man kan alltid bli bättre och med större butiksyta får vi möjlighet att utvecklas på detta området. Jag är övertygad om att den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Per.
Utöver tillbyggnaden kommer ICA Supermarket att få två entréer. Nuvarande entré behålls men byggs om och butikens nya huvudentré blir mot den stora parkeringen och dit flyttas följaktligen kassalinjen också.
– Det kommer att underlätta mycket för våra kunder, att kunna gå rakt in i butiken direkt från parkeringen istället för att behöva gå runt butiken som nu, säger Per Eriksson.
Det är oklart när spaden går i marken, men siktet är inställt på att färdigställa allt innan året 2014 är till ända.
– Vi har inte sagt något datum för byggstart, men det blir så snart som möjligt.
Fotnot: Efter tillbyggnaden blir ICA-butiken totalt 3100 kvm. Skisserna ovan är ”grova skisser” vilket innebär att färgsättning och detaljer kan komma att förändras under byggtiden.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.