Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB har beviljats bygglov för den tillbyggnad och fasadändring man önskar göra på ICA Supermarket. Fastighetsägaren och tillika ICA-handlare, Per Eriksson, berättar att byggstart kommer att ske så snart som möjligt och att allt skall stå färdigt under 2014.- Den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Eriksson.
Med dubbla entréer och en tillbyggnad som ger butiken ytterligare 450 kvm att komplettera nuvarande sortiment på, vill Per Eriksson se satsningen som lika viktig för honom och personalen, som för Lindesbergs handels framtid.
– Butiken har vuxit ganska mycket sedan 1974, då fastigheten byggdes, så nuvarande personalutrymme på 200 kvm är för litet för dagsbehovet. Idag arbetar totalt 45 personer här under olika anställningsformer, förklarar Per Eriksson.
Tillbyggnaden på norrsidan blir på 900 kvm jämnt fördelat på två plan. Övre plan blir det nya personalutrymmet och nedre plan utgör den nya butiksytan.
– Det här kommer göra det möjligt för oss att satsa ännu mer på färskvaror. Vi försöker ju redan nu att vara så bra som vi kan på färskvaror, men man kan alltid bli bättre och med större butiksyta får vi möjlighet att utvecklas på detta området. Jag är övertygad om att den här satsningen kommer att stärka handeln i Lindesberg, säger Per.
Utöver tillbyggnaden kommer ICA Supermarket att få två entréer. Nuvarande entré behålls men byggs om och butikens nya huvudentré blir mot den stora parkeringen och dit flyttas följaktligen kassalinjen också.
– Det kommer att underlätta mycket för våra kunder, att kunna gå rakt in i butiken direkt från parkeringen istället för att behöva gå runt butiken som nu, säger Per Eriksson.
Det är oklart när spaden går i marken, men siktet är inställt på att färdigställa allt innan året 2014 är till ända.
– Vi har inte sagt något datum för byggstart, men det blir så snart som möjligt.
Fotnot: Efter tillbyggnaden blir ICA-butiken totalt 3100 kvm. Skisserna ovan är ”grova skisser” vilket innebär att färgsättning och detaljer kan komma att förändras under byggtiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.