Nätverksspel som Quake 3 och Counter-Strike är två titlar som idag är mycket stora i spelvärlden. Counter-Strike, ett spel där insattsstyrkor tar sig an terrorister, är idag världens största spel över internet och har t o m rubricerats som en sport i bland annat USA. Spelet har fått vanliga ungdomar i 16-årsåldern att tjäna hundratusentals kronor på stora turneringar som anordnas runt om i världen. Och i Sverige finner vi världsmästarna i en klan som kallar sig NiP, Ninjas i Pyjamas, som tog hem världsmästartiteln borta i USA för några veckor sedan.
Att såväl ungdomar som vuxna fallit för tjusningen i att spela lagspel över internet eller i nätverk är konstaterat. Därför har Lindesbergs enda internetcafé, iCafé, nu börjat planera för turneringar framöver. iCafé som slog upp portarna för några veckor sedan har ännu inte fått det stora genomslaget och caféägaren Torbjörn Andersson tror att spelturneringar skulle vara det rätta konceptet för såväl gäster som för honom själv. Visst besöks lokalen redan idag av folk som vill spela eller surfa, men att ordna med spelturneringar skulle enligt honom själv vara ett mycket bra inslag i verksamheten. –Självklart känner jag till hur stort spelandet är och just därför vill jag ordna någon typ av turnering här framöver. Tanken är väl även att det skulle bli ett återkommande inslag i iCafé om det verkligen visar sig finnas intresse för det, säger Torbjörn.
På andra orter i landet är kaféer av detta slag relativt vanligt. Och eftersom spel börjar bli en mycket god affärsidé för kaféer så brukar lokala klaner (spelarlag) bildas med kaféets namn som klannamn. I Örebro har tidigare klaner som ”nine” figurerat i spelvärlden. För kaféet betyder det reklam i massor då namnet exponeras ute på olika servrar runt om i Sverige. Nu när Lindesbergs kafé börjat fila på idén med nätverksspel kom självklart frågan om Lindesberg kommer få en egen elitklan med iCafé som namn… -Ja, det är inte helt otroligt att det blir så. Finns intresse från spelarna i stan, så skulle det helt klart vara kul att skapa en klan utifrån mitt kafé.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.