Nätverksspel som Quake 3 och Counter-Strike är två titlar som idag är mycket stora i spelvärlden. Counter-Strike, ett spel där insattsstyrkor tar sig an terrorister, är idag världens största spel över internet och har t o m rubricerats som en sport i bland annat USA. Spelet har fått vanliga ungdomar i 16-årsåldern att tjäna hundratusentals kronor på stora turneringar som anordnas runt om i världen. Och i Sverige finner vi världsmästarna i en klan som kallar sig NiP, Ninjas i Pyjamas, som tog hem världsmästartiteln borta i USA för några veckor sedan.
Att såväl ungdomar som vuxna fallit för tjusningen i att spela lagspel över internet eller i nätverk är konstaterat. Därför har Lindesbergs enda internetcafé, iCafé, nu börjat planera för turneringar framöver. iCafé som slog upp portarna för några veckor sedan har ännu inte fått det stora genomslaget och caféägaren Torbjörn Andersson tror att spelturneringar skulle vara det rätta konceptet för såväl gäster som för honom själv. Visst besöks lokalen redan idag av folk som vill spela eller surfa, men att ordna med spelturneringar skulle enligt honom själv vara ett mycket bra inslag i verksamheten. –Självklart känner jag till hur stort spelandet är och just därför vill jag ordna någon typ av turnering här framöver. Tanken är väl även att det skulle bli ett återkommande inslag i iCafé om det verkligen visar sig finnas intresse för det, säger Torbjörn.
På andra orter i landet är kaféer av detta slag relativt vanligt. Och eftersom spel börjar bli en mycket god affärsidé för kaféer så brukar lokala klaner (spelarlag) bildas med kaféets namn som klannamn. I Örebro har tidigare klaner som ”nine” figurerat i spelvärlden. För kaféet betyder det reklam i massor då namnet exponeras ute på olika servrar runt om i Sverige. Nu när Lindesbergs kafé börjat fila på idén med nätverksspel kom självklart frågan om Lindesberg kommer få en egen elitklan med iCafé som namn… -Ja, det är inte helt otroligt att det blir så. Finns intresse från spelarna i stan, så skulle det helt klart vara kul att skapa en klan utifrån mitt kafé.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.