I helgen går junior-EM i judo av stapeln i Slovenska Maribor, och på plats för att representera Sverige är Ida Eriksson och Amanda Håkansson från Frövi Judo. Över 400 tävlande från sammanlagt 41 länder kommer under helgen fightas om medaljerna, och tjejerna är peppade.
Under våren har de tävlat flitigt och placerat sig bra i de europeiska cuperna, och när LindeNytt kommer förbi Arenan på ondagskvällen är de i uppstarten av ännu ett träningspass. Tillsammans med en kille från Stockholm bildar de den svenska tremannatruppen som under torsdagen reser ner till Slovenien i hopp om att ta placeringar.
– Jag är supertaggad! säger Ida med ett stort leende på läpparna och fortsätter:
– Min målsättning är ju att ta medalj, jag kom sjua förra året men nu vill jag komma högre upp.
– Det ska bli jättekul, det var ganska länge sedan jag var iväg på ett mästerskap nu, säger Amanda.
– Målsättningen är att placera mig som sjua eller bättre. Allt är annorlunda på sådana här tävlingar, så det ska bli skönt att få ett mästerskap i kroppen, fortsätter 20-åringen.
Under oktober är det dags för ännu ett stort mästerskap, då junior-VM avgörs i Kroatien.
– Från början var det tänkt att det skulle gå i Nordkorea, men det beslutades sedan att det inte var någon bra idé med tanke på säkerheten, säger Ida och skrattar.
På lördag är det dags för tjejerna att ta plats på mattan då Ida tävlar i damernas -63 kilosklass och Amanda i -70.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.