I helgen går junior-EM i judo av stapeln i Slovenska Maribor, och på plats för att representera Sverige är Ida Eriksson och Amanda Håkansson från Frövi Judo. Över 400 tävlande från sammanlagt 41 länder kommer under helgen fightas om medaljerna, och tjejerna är peppade.
Under våren har de tävlat flitigt och placerat sig bra i de europeiska cuperna, och när LindeNytt kommer förbi Arenan på ondagskvällen är de i uppstarten av ännu ett träningspass. Tillsammans med en kille från Stockholm bildar de den svenska tremannatruppen som under torsdagen reser ner till Slovenien i hopp om att ta placeringar.
– Jag är supertaggad! säger Ida med ett stort leende på läpparna och fortsätter:
– Min målsättning är ju att ta medalj, jag kom sjua förra året men nu vill jag komma högre upp.
– Det ska bli jättekul, det var ganska länge sedan jag var iväg på ett mästerskap nu, säger Amanda.
– Målsättningen är att placera mig som sjua eller bättre. Allt är annorlunda på sådana här tävlingar, så det ska bli skönt att få ett mästerskap i kroppen, fortsätter 20-åringen.
Under oktober är det dags för ännu ett stort mästerskap, då junior-VM avgörs i Kroatien.
– Från början var det tänkt att det skulle gå i Nordkorea, men det beslutades sedan att det inte var någon bra idé med tanke på säkerheten, säger Ida och skrattar.
På lördag är det dags för tjejerna att ta plats på mattan då Ida tävlar i damernas -63 kilosklass och Amanda i -70.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.