På onsdagsmorgonen började poströstningen i euro-valet, valet där svenska folket röstar om Sverige ska införa euron som valuta eller ej. Redan några få minuter efter att Svensk Kassaservice öppnat portarna klockan 11:00 hade en handfull människor tagit sig dit för att göra rätt för sig. En nyhet i detta val gällande poströstningen är att man nu även kan gå till Postcenter, som ligger bredvid Kassaservice, för att rösta. Det är något man i valnämnden ser mycket positivt på eftersom Svensk Kassaservice öppettider gör det svårt för många att hinna med att rösta. Postcenter däremot öppnar redan klockan 07:00 och stänger inte förrän klockan 19:00.
Inför valet har Lindesberg fått flera nya vallokaler i de olika valdistrikten. Många av dem som väljer att vänta till själva valdagen den 14 september kommer alltså att få gå till andra vallokaler än de man besökte i riksdagsvalet senast. Även detta är något valnämnden ser positivt på eftersom samtliga lokaler är handikappsanpassade.
-Det var problem tidigare vid bland annat Kristinaskolan och Lindeskolans matsal. Trapporna blev väldigt jobbiga för de som är lite äldre eller har ett handikapp som gör det svårt för dem att gå i trappor. Nu kommer detta problem inte uppstå eftersom alla nya vallokaler är handikappanpassade, berättar man på valnämnden.
De som tidigare röstade vid Kristinaskolan kommer nu få gå till Församlingshemmet, röstande vid Lindeskolans matsal kommer att få gå till skolans B-hus och vallokalen i kommunhuset har flyttats till biblioteket. Samtliga valdistrikt och lokaler finns att läsa på denna sida>>
För mer information om valet: www.val.se
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.