På onsdagsmorgonen började poströstningen i euro-valet, valet där svenska folket röstar om Sverige ska införa euron som valuta eller ej. Redan några få minuter efter att Svensk Kassaservice öppnat portarna klockan 11:00 hade en handfull människor tagit sig dit för att göra rätt för sig. En nyhet i detta val gällande poströstningen är att man nu även kan gå till Postcenter, som ligger bredvid Kassaservice, för att rösta. Det är något man i valnämnden ser mycket positivt på eftersom Svensk Kassaservice öppettider gör det svårt för många att hinna med att rösta. Postcenter däremot öppnar redan klockan 07:00 och stänger inte förrän klockan 19:00.
Inför valet har Lindesberg fått flera nya vallokaler i de olika valdistrikten. Många av dem som väljer att vänta till själva valdagen den 14 september kommer alltså att få gå till andra vallokaler än de man besökte i riksdagsvalet senast. Även detta är något valnämnden ser positivt på eftersom samtliga lokaler är handikappsanpassade.
-Det var problem tidigare vid bland annat Kristinaskolan och Lindeskolans matsal. Trapporna blev väldigt jobbiga för de som är lite äldre eller har ett handikapp som gör det svårt för dem att gå i trappor. Nu kommer detta problem inte uppstå eftersom alla nya vallokaler är handikappanpassade, berättar man på valnämnden.
De som tidigare röstade vid Kristinaskolan kommer nu få gå till Församlingshemmet, röstande vid Lindeskolans matsal kommer att få gå till skolans B-hus och vallokalen i kommunhuset har flyttats till biblioteket. Samtliga valdistrikt och lokaler finns att läsa på denna sida>>
För mer information om valet: www.val.se
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.