På onsdagsmorgonen började poströstningen i euro-valet, valet där svenska folket röstar om Sverige ska införa euron som valuta eller ej. Redan några få minuter efter att Svensk Kassaservice öppnat portarna klockan 11:00 hade en handfull människor tagit sig dit för att göra rätt för sig. En nyhet i detta val gällande poströstningen är att man nu även kan gå till Postcenter, som ligger bredvid Kassaservice, för att rösta. Det är något man i valnämnden ser mycket positivt på eftersom Svensk Kassaservice öppettider gör det svårt för många att hinna med att rösta. Postcenter däremot öppnar redan klockan 07:00 och stänger inte förrän klockan 19:00.
Inför valet har Lindesberg fått flera nya vallokaler i de olika valdistrikten. Många av dem som väljer att vänta till själva valdagen den 14 september kommer alltså att få gå till andra vallokaler än de man besökte i riksdagsvalet senast. Även detta är något valnämnden ser positivt på eftersom samtliga lokaler är handikappsanpassade.
-Det var problem tidigare vid bland annat Kristinaskolan och Lindeskolans matsal. Trapporna blev väldigt jobbiga för de som är lite äldre eller har ett handikapp som gör det svårt för dem att gå i trappor. Nu kommer detta problem inte uppstå eftersom alla nya vallokaler är handikappanpassade, berättar man på valnämnden.
De som tidigare röstade vid Kristinaskolan kommer nu få gå till Församlingshemmet, röstande vid Lindeskolans matsal kommer att få gå till skolans B-hus och vallokalen i kommunhuset har flyttats till biblioteket. Samtliga valdistrikt och lokaler finns att läsa på denna sida>>
För mer information om valet: www.val.se
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.