På måndag i nästa vecka är det officiellt: Loppholmsbadet öppnas igen.
För en tid sedan kunde vi berätta att kulturchef Anders Brännström och BKT planerade att göra i ordning tre mindre badstränder vid Strandpromenaden. Denna plan har man dock fått lägga på is då ärendet visade sig ta alldeles för lång tid att behandla av Länsstyrelsen.
-Det skulle ta åtta veckor att få besked om vi fick göra som vi hade tänkt oss. Att invänta besked hade inneburit att baden skulle kunna bli klara först i augusti, på tok för sent alltså, säger Brännström.
Planerna på att fixa i ordning tre badstränder vid Strandpromenaden vill kulturchefen utveckla i ett senare skede istället, utan tidspress, eftersom idén tycks ha gått hem även hos folket.
Men nu är det denna badsommar som skall säkras först och främst, detta lovade dessutom kulturchefen i en tidigare intervju.
-Därför öppnar vi Loppholmsbadet på måndag. Det ska snyggas till, städas upp och sedan måste vattenprover tas kontinuerligt vid badet. Vi kommer nog att köra dit ett par lass med ny sand också, säger han.
Totalt 200 000 kr finns i potten för att iordningställa en badplats. 80 000 kommer att spenderas på att anlita en konsult (!) som skall arbeta med ärendet. Resterande 120 000 kr kommer att användas till att bygga upp en riktig badplats av Loppholmarna igen.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.