Idag är det exakt 10 år sedan Mejkbutiken öppnade. En då mycket liten butik har med tiden vuxit sig till ett varuhus dit tusentals kunder vänder sig för att fynda på de 1900 kvadratmeter starka Mejk.
Den 8 november 1997 fick invånarna ett reklamblad i vilket man kunde läsa: ”Nu öppnar Lindes första lågprisbutik”. Det var då det.
-Fast idag är det inget märkvärdigt med lågpris. Faktum är att fler och fler väljer lite dyrare saker istället, av högre kvalitet, än vad som var fallet för 10 år sedan. Lågpris är inte riktigt samma sak idag, förklarar delägaren Magnus Krantz.
Folk köper inte vilket skit som helst längre. Och det är bra, tycker Mejkägarna. Det triggar ju lågprisaktörerna att hålla med ett utbud som inte är vilket skräp som helst – till vettiga priser. Det gynnar konsumenten i slutänden.
Och konsumenter finns det gott om hos Mejk. Idag har butiken ca 1000 kunder dagligen, med vissa toppar på nästan det dubbla – och omsättningen ökar hela tiden. Trots att årets topp – julhandeln – ännu inte kommit igång, så har omsättningen redan ökat med ca 15-20 procent i år.
-Det ser bra ut, vi är nöjda. Naturligtvis har vår nya avdelning med husgeråd och inredningsartiklar som t ex lampor, mattor med mera, gjort sitt till. Fast det är nog alla våra avdelningar tillsammans, hela konceptet, som har tagit oss dit vi är idag. Bredden är viktig, konstaterar Krantz.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.