Under 2,5 år har personal och patienter fått trängas med hantverkare, då den stora om- och tillbyggnaden av Lindesbergs lasaretts akutmottagning har ägt rum, och på fredagseftermiddagen var det äntligen dags för invigning.
Arbetet med ombyggnaden startade redan hösten 2014, och totalt har har ytan blivit drygt 350 kvadratmeter större, och inkluderar bland annat ett nytt akutrum, en ny entré, ett nytt ambulansintag, en saneringsstation som kan användas vid kemiska olyckor, ljusare och mer lättarbetade lokaler, och ljudisolerade undersökningsrum. Kostnad för renovering och utbyggnad av akutmottagningen motsvarar 68 mkr.
Med på invigningen fanns bland andra regionsråd Andreas Svahn, områdeschef Per-Olof Larsson, klinikens verksamhetschef Lena Göransson och många anställda.
Andreas Svahn som klippte det symboliska bandet passade på att säga ett par väl valda ord.
-Det är väldigt moderna lokaler, anpassade för både de som arbetar här och för patienter, och det är trots allt patienterna som är viktigast. Nu ser vi till att använda detta fullt ut!
Mattias Gustafsson som är undersköterska på akutmottagningen är mycket nöjd med den stora ombyggnaden som gjorts.
– Det är fantastiskt att vi äntligen har kommit hit, det känns jättespännande! Lokalerna är ljusare och fräschare, det ger också mycket säkrare patientvård då vi har större möjlighet att övervaka våra patienter.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.