Foto: Monika Aune

Idrott och böcker hör ihop för Niklas

Idrott och böcker är en jättebra kombination. Det säger den populäre barn- och ungdomsförfattaren Niklas Krog som idag besökte biblioteket i Lindesberg. Han vet vad han talar om då han varit basketproffs under flera år men nu lever på att skriva.- Böcker är världens bästa underhållning. När jag läser en bok spelas en film upp inuti huvudet och det blir hur spännande som helst.

Att vara blyg och dagdrömma i skolan kan bli en bra grund att stå på om man ska bli författare. Fast då måste man läsa mycket böcker. Så var det för Niklas Krog under lång tid när han var ung. Det som kunde slita honom från alla äventyrsromaner och fantasyböcker var basketen – en sport som passade honom bra. 

-Alla ungar spelade basket där jag bodde så det föll sig naturligt att jag började. Sedan gick det jättebra för mig och mitt lag. Och jag började spela basket på heltid och var med när laget tog SM-guld.
Niklas Krog varvade spelandet i Alviks basketlag med att skriva hemma på skoj för att koppla av. Första boken tog fem år att färdigställa och mer än hälften av råtexten ströks av förlaget innan romanen ”En krigares hjärta”kunde ges ut 1997. Då hade Niklas slutat att spela basket och försörjde sig på att att jobba som tidningsbud i Stockholm.
– Jag är tjurskallig och lät mig inte nedslås. Det är så roligt att skriva historier och de bara kommer till mig utan att jag kan förklara hur.
Gillar man fantasy och äventyr är Niklas Krogs böcker rätt. Han har sedan debuten gett ut en mängd olika böcker för barn och ungdomar i varierande åldrar. Alla fantasyböcker, i flera olika serier, hänger ihop på så vis att de utspelar sig i samma värld – som Niklas har diktat upp själv. Huvudpersonen i böckerna är nästan alltid en kille som råkar ut för stora äventyr och ska fullfölja en viktig uppgift.
– Visst handlar det om mig själv, medger Niklas Krog. Jag identifierar mig starkt med mina huvudpersoner och vill också att läsarna ska må bra av att följa historierna.
Men Niklas har också skrivit ungdomsböcker som handlar om basketmiljöer där han kan plocka fram minnen från sin egen tid som basketproffs. Boken ”Turk&Ayla” är den bok som Niklas själv beskriver som sin mest självbiografiska.
Nu behöver inte Niklas Krog jobba extra längre. Efter 18 år som tidningsbud kan han idag leva på sitt författarskap och reser mycket runt i Sverige och träffar sina unga läsare i skolor och på bibliotek.
– Jag uppmanar alla unga att både idrotta och läsa. Det är den perfekta kombinationen för hela kroppen och väldigt kul.
Publicerad 27 oktober 2014 klockan 18:02

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.

4 september 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-09-11 04:25