Idrott och böcker är en jättebra kombination. Det säger den populäre barn- och ungdomsförfattaren Niklas Krog som idag besökte biblioteket i Lindesberg. Han vet vad han talar om då han varit basketproffs under flera år men nu lever på att skriva.- Böcker är världens bästa underhållning. När jag läser en bok spelas en film upp inuti huvudet och det blir hur spännande som helst.
Att vara blyg och dagdrömma i skolan kan bli en bra grund att stå på om man ska bli författare. Fast då måste man läsa mycket böcker. Så var det för Niklas Krog under lång tid när han var ung. Det som kunde slita honom från alla äventyrsromaner och fantasyböcker var basketen – en sport som passade honom bra.
-Alla ungar spelade basket där jag bodde så det föll sig naturligt att jag började. Sedan gick det jättebra för mig och mitt lag. Och jag började spela basket på heltid och var med när laget tog SM-guld.
Niklas Krog varvade spelandet i Alviks basketlag med att skriva hemma på skoj för att koppla av. Första boken tog fem år att färdigställa och mer än hälften av råtexten ströks av förlaget innan romanen ”En krigares hjärta”kunde ges ut 1997. Då hade Niklas slutat att spela basket och försörjde sig på att att jobba som tidningsbud i Stockholm.
– Jag är tjurskallig och lät mig inte nedslås. Det är så roligt att skriva historier och de bara kommer till mig utan att jag kan förklara hur.
Gillar man fantasy och äventyr är Niklas Krogs böcker rätt. Han har sedan debuten gett ut en mängd olika böcker för barn och ungdomar i varierande åldrar. Alla fantasyböcker, i flera olika serier, hänger ihop på så vis att de utspelar sig i samma värld – som Niklas har diktat upp själv. Huvudpersonen i böckerna är nästan alltid en kille som råkar ut för stora äventyr och ska fullfölja en viktig uppgift.
– Visst handlar det om mig själv, medger Niklas Krog. Jag identifierar mig starkt med mina huvudpersoner och vill också att läsarna ska må bra av att följa historierna.
Men Niklas har också skrivit ungdomsböcker som handlar om basketmiljöer där han kan plocka fram minnen från sin egen tid som basketproffs. Boken ”Turk&Ayla” är den bok som Niklas själv beskriver som sin mest självbiografiska.
Nu behöver inte Niklas Krog jobba extra längre. Efter 18 år som tidningsbud kan han idag leva på sitt författarskap och reser mycket runt i Sverige och träffar sina unga läsare i skolor och på bibliotek.
– Jag uppmanar alla unga att både idrotta och läsa. Det är den perfekta kombinationen för hela kroppen och väldigt kul.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.