Idrott och böcker är en jättebra kombination. Det säger den populäre barn- och ungdomsförfattaren Niklas Krog som idag besökte biblioteket i Lindesberg. Han vet vad han talar om då han varit basketproffs under flera år men nu lever på att skriva.- Böcker är världens bästa underhållning. När jag läser en bok spelas en film upp inuti huvudet och det blir hur spännande som helst.
Att vara blyg och dagdrömma i skolan kan bli en bra grund att stå på om man ska bli författare. Fast då måste man läsa mycket böcker. Så var det för Niklas Krog under lång tid när han var ung. Det som kunde slita honom från alla äventyrsromaner och fantasyböcker var basketen – en sport som passade honom bra.
-Alla ungar spelade basket där jag bodde så det föll sig naturligt att jag började. Sedan gick det jättebra för mig och mitt lag. Och jag började spela basket på heltid och var med när laget tog SM-guld.
Niklas Krog varvade spelandet i Alviks basketlag med att skriva hemma på skoj för att koppla av. Första boken tog fem år att färdigställa och mer än hälften av råtexten ströks av förlaget innan romanen ”En krigares hjärta”kunde ges ut 1997. Då hade Niklas slutat att spela basket och försörjde sig på att att jobba som tidningsbud i Stockholm.
– Jag är tjurskallig och lät mig inte nedslås. Det är så roligt att skriva historier och de bara kommer till mig utan att jag kan förklara hur.
Gillar man fantasy och äventyr är Niklas Krogs böcker rätt. Han har sedan debuten gett ut en mängd olika böcker för barn och ungdomar i varierande åldrar. Alla fantasyböcker, i flera olika serier, hänger ihop på så vis att de utspelar sig i samma värld – som Niklas har diktat upp själv. Huvudpersonen i böckerna är nästan alltid en kille som råkar ut för stora äventyr och ska fullfölja en viktig uppgift.
– Visst handlar det om mig själv, medger Niklas Krog. Jag identifierar mig starkt med mina huvudpersoner och vill också att läsarna ska må bra av att följa historierna.
Men Niklas har också skrivit ungdomsböcker som handlar om basketmiljöer där han kan plocka fram minnen från sin egen tid som basketproffs. Boken ”Turk&Ayla” är den bok som Niklas själv beskriver som sin mest självbiografiska.
Nu behöver inte Niklas Krog jobba extra längre. Efter 18 år som tidningsbud kan han idag leva på sitt författarskap och reser mycket runt i Sverige och träffar sina unga läsare i skolor och på bibliotek.
– Jag uppmanar alla unga att både idrotta och läsa. Det är den perfekta kombinationen för hela kroppen och väldigt kul.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.