Idrott och böcker är en jättebra kombination. Det säger den populäre barn- och ungdomsförfattaren Niklas Krog som idag besökte biblioteket i Lindesberg. Han vet vad han talar om då han varit basketproffs under flera år men nu lever på att skriva.- Böcker är världens bästa underhållning. När jag läser en bok spelas en film upp inuti huvudet och det blir hur spännande som helst.
Att vara blyg och dagdrömma i skolan kan bli en bra grund att stå på om man ska bli författare. Fast då måste man läsa mycket böcker. Så var det för Niklas Krog under lång tid när han var ung. Det som kunde slita honom från alla äventyrsromaner och fantasyböcker var basketen – en sport som passade honom bra.
-Alla ungar spelade basket där jag bodde så det föll sig naturligt att jag började. Sedan gick det jättebra för mig och mitt lag. Och jag började spela basket på heltid och var med när laget tog SM-guld.
Niklas Krog varvade spelandet i Alviks basketlag med att skriva hemma på skoj för att koppla av. Första boken tog fem år att färdigställa och mer än hälften av råtexten ströks av förlaget innan romanen ”En krigares hjärta”kunde ges ut 1997. Då hade Niklas slutat att spela basket och försörjde sig på att att jobba som tidningsbud i Stockholm.
– Jag är tjurskallig och lät mig inte nedslås. Det är så roligt att skriva historier och de bara kommer till mig utan att jag kan förklara hur.
Gillar man fantasy och äventyr är Niklas Krogs böcker rätt. Han har sedan debuten gett ut en mängd olika böcker för barn och ungdomar i varierande åldrar. Alla fantasyböcker, i flera olika serier, hänger ihop på så vis att de utspelar sig i samma värld – som Niklas har diktat upp själv. Huvudpersonen i böckerna är nästan alltid en kille som råkar ut för stora äventyr och ska fullfölja en viktig uppgift.
– Visst handlar det om mig själv, medger Niklas Krog. Jag identifierar mig starkt med mina huvudpersoner och vill också att läsarna ska må bra av att följa historierna.
Men Niklas har också skrivit ungdomsböcker som handlar om basketmiljöer där han kan plocka fram minnen från sin egen tid som basketproffs. Boken ”Turk&Ayla” är den bok som Niklas själv beskriver som sin mest självbiografiska.
Nu behöver inte Niklas Krog jobba extra längre. Efter 18 år som tidningsbud kan han idag leva på sitt författarskap och reser mycket runt i Sverige och träffar sina unga läsare i skolor och på bibliotek.
– Jag uppmanar alla unga att både idrotta och läsa. Det är den perfekta kombinationen för hela kroppen och väldigt kul.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.