Foto: Monika Aune

Idrott och böcker hör ihop för Niklas

Idrott och böcker är en jättebra kombination. Det säger den populäre barn- och ungdomsförfattaren Niklas Krog som idag besökte biblioteket i Lindesberg. Han vet vad han talar om då han varit basketproffs under flera år men nu lever på att skriva.- Böcker är världens bästa underhållning. När jag läser en bok spelas en film upp inuti huvudet och det blir hur spännande som helst.

Att vara blyg och dagdrömma i skolan kan bli en bra grund att stå på om man ska bli författare. Fast då måste man läsa mycket böcker. Så var det för Niklas Krog under lång tid när han var ung. Det som kunde slita honom från alla äventyrsromaner och fantasyböcker var basketen – en sport som passade honom bra. 

-Alla ungar spelade basket där jag bodde så det föll sig naturligt att jag började. Sedan gick det jättebra för mig och mitt lag. Och jag började spela basket på heltid och var med när laget tog SM-guld.
Niklas Krog varvade spelandet i Alviks basketlag med att skriva hemma på skoj för att koppla av. Första boken tog fem år att färdigställa och mer än hälften av råtexten ströks av förlaget innan romanen ”En krigares hjärta”kunde ges ut 1997. Då hade Niklas slutat att spela basket och försörjde sig på att att jobba som tidningsbud i Stockholm.
– Jag är tjurskallig och lät mig inte nedslås. Det är så roligt att skriva historier och de bara kommer till mig utan att jag kan förklara hur.
Gillar man fantasy och äventyr är Niklas Krogs böcker rätt. Han har sedan debuten gett ut en mängd olika böcker för barn och ungdomar i varierande åldrar. Alla fantasyböcker, i flera olika serier, hänger ihop på så vis att de utspelar sig i samma värld – som Niklas har diktat upp själv. Huvudpersonen i böckerna är nästan alltid en kille som råkar ut för stora äventyr och ska fullfölja en viktig uppgift.
– Visst handlar det om mig själv, medger Niklas Krog. Jag identifierar mig starkt med mina huvudpersoner och vill också att läsarna ska må bra av att följa historierna.
Men Niklas har också skrivit ungdomsböcker som handlar om basketmiljöer där han kan plocka fram minnen från sin egen tid som basketproffs. Boken ”Turk&Ayla” är den bok som Niklas själv beskriver som sin mest självbiografiska.
Nu behöver inte Niklas Krog jobba extra längre. Efter 18 år som tidningsbud kan han idag leva på sitt författarskap och reser mycket runt i Sverige och träffar sina unga läsare i skolor och på bibliotek.
– Jag uppmanar alla unga att både idrotta och läsa. Det är den perfekta kombinationen för hela kroppen och väldigt kul.
Publicerad 27 oktober 2014 klockan 18:02

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.

9 december 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.

8 december 2025 klockan 20:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen ...

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 13:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören ...
5 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ett engagerat gäng som vill hjälpa barn i andra länder att få gå i skolan. Foto: Camilla Lagerman

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.

5 december 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna. Foto: Privat

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.

5 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.

4 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig...

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och ...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som på...
1 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest ...
1 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-29

2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-12-09 10:50