Vid Kyrkbryggan samlades Stadsskogsskolans niondeklassare för att ha sin avslutningsceremoni av de här nio gångna åren. Förutom att vädret stabilt bjöd på sol rakt igenom, strålade eleverna.
Vackra klänningar som glittrar och skimrar, högklackade skor som inte är alltför lätta att ta sig fram i för den ovana, kostym med tillhörande slips eller fluga, nyputsade finskor och vax i håret. Vid Kyrkbryggan och Café Oscar samlades Stadsskogsskolans nior för att mingla, ta bilder och umgås. Därefter skulle de vidare till hotellet för middag och dans till natten.
Nio år har passerat och grabbarna Oliver Martinsson, Mattias Wetterberg och Jonathan Sjöberg tycker att det var på tiden.
– Det känns bra, väldigt skönt, säger Mattias leende.
Till hösten ska killarna, som beskriver sig själva som ”typ bästa kompisar”, splittras. Oliver ska gå Elprogrammet, Mattias Ekonomi och Jonathan satsar på bygg. Men de oroas inte av det och Mattias fortsätter:
– Det blir perfekt!
– Ja, lite så faktiskt, flinar Oliver.
Kvällen tror de kommer bli trevlig och på frågan om de tänker röja på dansgolvet svarar Mattias övertygat:
Absolut!, och Oliver och Jonathan instämmer.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.