Vid Kyrkbryggan samlades Stadsskogsskolans niondeklassare för att ha sin avslutningsceremoni av de här nio gångna åren. Förutom att vädret stabilt bjöd på sol rakt igenom, strålade eleverna.
Vackra klänningar som glittrar och skimrar, högklackade skor som inte är alltför lätta att ta sig fram i för den ovana, kostym med tillhörande slips eller fluga, nyputsade finskor och vax i håret. Vid Kyrkbryggan och Café Oscar samlades Stadsskogsskolans nior för att mingla, ta bilder och umgås. Därefter skulle de vidare till hotellet för middag och dans till natten.
Nio år har passerat och grabbarna Oliver Martinsson, Mattias Wetterberg och Jonathan Sjöberg tycker att det var på tiden.
– Det känns bra, väldigt skönt, säger Mattias leende.
Till hösten ska killarna, som beskriver sig själva som ”typ bästa kompisar”, splittras. Oliver ska gå Elprogrammet, Mattias Ekonomi och Jonathan satsar på bygg. Men de oroas inte av det och Mattias fortsätter:
– Det blir perfekt!
– Ja, lite så faktiskt, flinar Oliver.
Kvällen tror de kommer bli trevlig och på frågan om de tänker röja på dansgolvet svarar Mattias övertygat:
Absolut!, och Oliver och Jonathan instämmer.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.