I glittrande snö har Siggebohyttans Bergsmansgård sin 31:a julmarknad. Kaffestugan välkomnar kaffetörstiga besökare som behöver värma tår och fingrar, efter en rundtur bland knallarna på logen. Liksom tidigare år sprider även tomten julkänsla hos både små och stora.
Annons
Som i en liten vinteridyll ramas Siggebohyttans Bergsmansgård in och blir att likna det perfekta julkortet. Det är en vacker
Foto: Ida Lindkvist
vinterdag och trots att många besökare trampat sig uppför gången ligger snön vit och orubblig. På logen finns långa bord med hembakat, julprydnader, glögg med smak av både blåbär och lingon, smidesljusstakar, chokladpraliner och andra trevliga hantverk. Och när man handlat på sig det man behöver, och kanske inte behöver, samt testat på lyckan i fiskedammen kan det vara utomordentligt mysigt att kliva över till Kaffestugan och värmen.
Foto: Ida Lindkvist
Men dessförinnan måste man ju passa på att hälsa på tomten som står utanför med sin kälke och önskar förbipasserande en god jul samt får höra vad barnen önskar sig till julafton. Ida Karlsson, 6 år, och storebror Rasmus Karlsson, 11 år, är övertygade om att tomten finns på riktigt, det är ju en självklarhet.
– Ja, tomten finns, säger Rasmus och Ida nickar instämmande.
– Jag önskar mig radiostyrda saker, deklarerar Rasmus.
– Jag har tittar på ett spel, jag kommer inte riktigt ihåg men jag vet att man spelar det med varandra, säger Ida.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.