Efter en lång skadedrabbad säsong med tabellplaceringar i tabellens nedre region så kan IFK Lindesberg börja att pusta ut. Efter en bortaseger mot IFK Örebro så är truppen placerad i mitten av tabellen och behöver massiv oflyt för att hamna under det nedre kvalstrecket. Även om Laxå var starkare under helgen så kan Lindelaget säkra ett nytt kontrakt inom de avslutande matcherna.
Det är tunga matcher som väntar IFK Lindesberg av säsongens slutskede. Av årets fem sista matcher, så är en av dessa matcher mot ett lag utanför tabellens topp fyra-placeringar.
Med en seger mot IFK Örebro bakom sig, där Loke Laurberg gjorde matchens enda mål efter femton spelade minuter, så hade hemmatruppen en god stämning. Tabelltvåan Laxå var först ut till det avslutande spelschemat, där tabelltrean BK Ett Fyra väntade därefter.
Båda lagen höll nollan under den första halvleken till söndagens Division 5-match i Fritidsbyn. Laxå växlade till den andra halvan och var även snabba att göra 0-1, för att sedan kvittera ställningen till 1-1 genom ett självmål. Tre minuter därefter kom gästernas andra mål, där Laxå avgjorde matchen i den 81:a minuten med ett straffmål.
IFK Lindesberg har haft en tuff säsong mot Laxå som har fått med sig sex poäng mot Lindetruppen under årets två matcher. Trots förlusten så har IFK Lindesberg lagt sig på säkrare överlevnadschanser i tabellen.
Segern mot IFK Örebro gav IFK Lindesberg ett steg till tabellens sjätte plats, något som har ökat Lindelagets chanser att leva vidare till nästa säsong i Division fem. Fyra matcher kvarstår av säsongen, varav två av dessa spelas på hemmaplan.
Resultat IFK Lindesberg-Laxå IF
Slutresultat: 1-3 (0-0)
Publik: 72 personer
Ställningen i tabellen efter omgång 18:
1. Örebro SK Söder – 45 poäng (+63)
2. Laxå IF – 43 poäng (+60)
——
3. BK Ett Fyra – 41 poäng (+40)
——
4. Skyllbergs IK – 37 poäng (+46)
5. Hovsta IF – 29 poäng (+16)
6. IFK Lindesberg – 24 poäng (-12)
7. Pålsboda GoIF – 23 poäng (-5)
8. IFK Örebro – 23 poäng (-10)
9. Hidingsta IK – 21 poäng (-16)
——
10. Lillån FK – 16 poäng (-24)
——
11. HOIF – 7 poäng (-59)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-99)
Nästa match: Lördagen 14:e september vs BK Ett Fyra på Vivalla IP Konstgräs med avspark kl. 15.00
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.