Efter en lång skadedrabbad säsong med tabellplaceringar i tabellens nedre region så kan IFK Lindesberg börja att pusta ut. Efter en bortaseger mot IFK Örebro så är truppen placerad i mitten av tabellen och behöver massiv oflyt för att hamna under det nedre kvalstrecket. Även om Laxå var starkare under helgen så kan Lindelaget säkra ett nytt kontrakt inom de avslutande matcherna.
Det är tunga matcher som väntar IFK Lindesberg av säsongens slutskede. Av årets fem sista matcher, så är en av dessa matcher mot ett lag utanför tabellens topp fyra-placeringar.
Med en seger mot IFK Örebro bakom sig, där Loke Laurberg gjorde matchens enda mål efter femton spelade minuter, så hade hemmatruppen en god stämning. Tabelltvåan Laxå var först ut till det avslutande spelschemat, där tabelltrean BK Ett Fyra väntade därefter.
Båda lagen höll nollan under den första halvleken till söndagens Division 5-match i Fritidsbyn. Laxå växlade till den andra halvan och var även snabba att göra 0-1, för att sedan kvittera ställningen till 1-1 genom ett självmål. Tre minuter därefter kom gästernas andra mål, där Laxå avgjorde matchen i den 81:a minuten med ett straffmål.
IFK Lindesberg har haft en tuff säsong mot Laxå som har fått med sig sex poäng mot Lindetruppen under årets två matcher. Trots förlusten så har IFK Lindesberg lagt sig på säkrare överlevnadschanser i tabellen.
Segern mot IFK Örebro gav IFK Lindesberg ett steg till tabellens sjätte plats, något som har ökat Lindelagets chanser att leva vidare till nästa säsong i Division fem. Fyra matcher kvarstår av säsongen, varav två av dessa spelas på hemmaplan.
Resultat IFK Lindesberg-Laxå IF
Slutresultat: 1-3 (0-0)
Publik: 72 personer
Ställningen i tabellen efter omgång 18:
1. Örebro SK Söder – 45 poäng (+63)
2. Laxå IF – 43 poäng (+60)
——
3. BK Ett Fyra – 41 poäng (+40)
——
4. Skyllbergs IK – 37 poäng (+46)
5. Hovsta IF – 29 poäng (+16)
6. IFK Lindesberg – 24 poäng (-12)
7. Pålsboda GoIF – 23 poäng (-5)
8. IFK Örebro – 23 poäng (-10)
9. Hidingsta IK – 21 poäng (-16)
——
10. Lillån FK – 16 poäng (-24)
——
11. HOIF – 7 poäng (-59)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-99)
Nästa match: Lördagen 14:e september vs BK Ett Fyra på Vivalla IP Konstgräs med avspark kl. 15.00
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.