Det blev mycket glädje i hemmalaget vid senaste mötet mot Hovsta. På söndag inleds serien i Fotbollsfemman på bortaplan, där en bra start kan bli viktig. Arkivfoto: Camilla Lagerman

IFK Lindesberg inleder säsongen på bortaplan

Efter fem matcher under försäsongen så är det äntligen dags för IFK Lindesberg att inleda årets Fotbollsfemma. Truppen kommer med från goda resultat och kommer att spela säsongens första match på bortaplan. På söndag gästar den unga truppen det välbekanta Hovsta IF, för att inleda serien på bortaplan.
– Det känns som att det mest påkopplade laget vinner premiärmötet, säger tränare Niklas Christensson.

Efter en kall och vit vinter så är det äntligen dags att inviga årets fotbollssäsong i Division 5. Under fjolåret var IFK Lindesberg ett av lagen som jagade en kvalplats till ”Fotbollsfyran”, istället blev det en mittplacering i tabellen.

Inför årets säsong har truppen laddat upp med fem matcher under försäsongen, varav tre av dessa inom distriktscupen. En förlust och totalt 13 gjorda mål på fem matcher blev försäsongens resultat, något som får ett godkänt betyg hos tränarstaben.

– Jag tycker att vi blandar och ger. Samtidigt sätter vi en ny struktur för att bli lite spetsigare med de spelare som vi har till vårt förfogande. Det känns ändå bra. Vi har bara torskat en match inför premiären och tittar man på försäsongen så gör vi tre mål per match om man slår ut siffrorna. Jag tycker någonstans att vi har blivit bättre på den biten och att vi är något på spåren. Sedan tar det några omgångar innan allt sitter, säger tränare Niklas Christensson som i år vill se en större ruljangs på tabellpoängen.

– Våran måsteprio till årets säsong är ett bättre poängsnitt där vi vill sätta mer poäng per match. Det var allt för många oavgjorda möten ifjol. Sedan om det ger resultat till kval, då är blir det så. Det kommer vara rock n’ roll på planen i år, där vi kommer att göra mycket mål men också släppa in några bollar.

Yngre trupp inför säsongspremiären: ”Känns spännande”
Under fjolåret var det en ung och hårt arbetande trupp som jagade en kvalplats till Division 4. Inför söndagens säsongspremiär så har truppens medelålder sjunkit på nytt. Många ungdomar kommer att finnas med på spelarbänken i år, samtidigt som några av fjolårets lovande namn som Simon Langarap och Saw Kuly Lo saknas.

– Det är klart att vi har tappat en del rutin och två-tre tongivande spelare. De har valt en annan väg och det får man acceptera. Jag tycker ändå att säsongens spelartrupp känns spännande. Det är mycket unga och ambitiösa spelare som jobbar hårt, där vi även har ett gäng som tar ett stort ansvar. Jag tycker att vi jobbade mycket inför fjolårets säsong men vi har jobbat ännu hårdare till i år, säger Niklas som även kommenterar det faktum att IFK Lindesberg inte tillhör någon favoritskara trots den jämna kampen om fjolårets kvalplats.

– Folk dömer alltid ut oss och ser oss som dåliga. Vi känner ingen press över det, det är bara skönt att istället få motbevisa alla genom att visa att vi är ett bra lag.

Matchinfo Hovsta IF-IFK Lindesberg
När och var:
Söndagen 7:e april på Pettersbergs IPs konstgräs med avspark kl. 18.30

Senaste mötet mot Hovsta: Tabellpoängen var vid tillfället viktiga för IFK Lindesberg som utklassade Hovsta på Fritidsbyns gröna plan. 5-0 blev slutsiffrorna, varav fyra av hemmalagets mål gjordes i den andra halvleken.

Tränarens kommentar inför mötet mot Hovsta:
– Senast som vi möttes så gjorde vi en riktigt bra match. Vi hade lite tur med oss med vissa marginaler men det var inget snack om vilket lag som var det bästa under den matchen. Samtidigt så blev det mer omvänt när vi mötte dem på deras miniplan. Det är ett svårt lag att möta med många skickliga spelare och det känns som att det mest påkopplade laget vinner premiärmötet.

Säsongens hemmamatcher i Fotbollsfemman:
10:e april:
vs IFK Askersund kl. 19.00 på Fröjevis konstgräs
25:e april: vs Pålsboda GoIF kl. 19.00 på Fröjevis konstgräs
9:e maj: vs IFK Örebro kl. 15.00 i Fritidsbyn
23:e maj: vs BK Ett Fyra kl. 19.00 i Fritidsbyn
13:e juni: vs Skyllbergs IK kl. 19.00 i Fritidsbyn
17:e juni: vs Hovsta IF kl. 19.00 i Fritidsbyn
8:e augusti: vs Lillån FK kl. 19.00 i Fritidsbyn
22:a augusti: vs HOIF kl. 18.45 i Fritidsbyn
8:e september: vs Laxå IF kl. 15.00 i Fritidsbyn
22:a september: vs Hidingsta IK kl. 15.00 i Fritidsbyn
28:e september: vs Örebro SK Söder kl. 15.00 i Fritidsbyn

Publicerad 5 april 2024 klockan 15:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-19 02:09