På lördag går IFK Lindesberg ut på planen med cupseger i sikte. Arkivfoto: Hasse Persson.
IFK Lindesberg laddar för seger i Distriktscupen
På lördag går IFK Lindesberg från träning till tävling. Då spelas den första matchen i Distriktscupen, där IFK Askersund står som första motstånd. Askersund segrade lagens sista möte i fjolårets Division 5-serie, men med ny tränare i IFK Lindesberg så finns förhoppningarna på en bra säsongsinledning.
– Det känns som att vi har något bra på gång, säger Niklas Christensson.
Fjolårets säsong i Division 5 var inte den bästa för IFK Lindesberg. Då slutade man som nia i serien, vilket är placeringen precis ovanför kvalstrecket.
Efter den jobbiga slutpositionen så har fotbollsklubben värvat in Niklas Christensson som ny huvudtränare, som efter tre träningsmatcher gör matchdebut på lördag. Då möter man IFK Askersund i Distriktscupen, ett lag som gick segrande ur fjolårets sista möte med 1-0.
– Jag tror inte att laget är nöjda med fjolåret. Däremot är man nog väldigt glada att de har ett klarlagt kontrakt till den här säsongen i serien, säger Niklas.
– Jag tittade på sista seriematchen mot Askersund från sidan, och jag tycker inte att det var speciellt bra. Det var ingen bedårande match och skulle lördagens match se ut som senaste mötet mot Askersund, då kan jag direkt säga att vi förlorar. Däremot så kommer det inte att se likadant ut.
Lagets nya huvudtränare kommer sedan tidigare år från KIF Örebro, där han har arbetat med att fostra landslagsspelare. Bland annat spelare som Lindesbergsuppväxta Anna Sandberg. Förväntningarna från IFK Lindesberg är därmed stora, men även Christensson är förväntansfull.
– IFK Lindesberg har höga krav på sig under 2023, som jag tycker att vi håller bra. Jag har höga förväntningar med gruppen och det känns som att vi har något bra på gång. Vi gör bra saker men strävar alltid för att bli bättre, för att förhoppningsvis kunna ta steget upp i höst. Vägen dit kommer med stor sannolikhet gå upp och ner, men vi hoppas på att kunna vara stabila över tid, berättar Niklas som har gjort några justeringar i laget.
IFK Lindesbergs nya tränare, Niklas Christensson. Foto: Camilla Lagerman
– Det är lite skillnad från innan. Vi har bland annat ökat upp träningsdosen i laget och är tydligare i hur vi tränar. Samtidigt har vi även förstärkt laget med nya spelare som bidrar med både rutin och erfarenhet. Inför lördagens cupmatch har vi runt 40 träningspass i kroppen, vilket är en av de bättre uppladdningarna i serien så här pass tidigt på säsongen.
På lördag åker IFK Lindesberg till Hallsberg för den första matchen inom Distriktscupen. Matchen är säsongens första utanför träning och även om det inte handlar om någon seriematch, så är vinnarsuget högt.
– Vi spelar alltid för att vinna. Vi vill vinna allt och framförallt nu när vi ska spela i en cup. Nu är det inte längre träning, nu är det tävling, berättar Niklas.
– Jag vill främst se att vi fortsätter det jobb som vi gjort de senaste matcherna. Vi ska vara beredda att jobba hårt för varandra, vara trygga i våra roller samtidigt som vi är det spelförande laget. Gör vi det bra så får vi det vi förtjänar, det vill säga seger, avslutar tränaren.
Matchinfo IFK Askersund-IFK Lindesberg
När och var: Lördagen den 11:e mars med avspark kl. 12.15 i Allévallen, Hallsberg
Kommande cupmatcher: 16:e mars: IFK Lindesberg-VOX IF i Fröjevi IP kl. 20.00
26:e mars: Karlslunds FF-IFK Lindesberg i Karlslund Arena kl. 19.30
7:e april: IFK Örebro-IFK Lindesberg (Seriestart)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln