IFK Lindesberg är redo att ta nästa steg i utvecklingen och söker nu en klubbchef, som man hoppas kan bli något av en spindel i nätet inom föreningens verksamhet. Planerna befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, och nu söker klubben i första hand en lämplig kandidat till rollen.
– Vi vill gärna få in ansökningar, berättar Petter Carlsson, ordförande för IFK Lindesberg.
Idag drivs föreningen helt av ideella krafter, förutom en deltidsanställd kanslist. För att få lite extra tryck i verksamheten dygnet runt har man nu bestämt sig för att söka en klubbchef att ta sig an ansvaret.
– Några fokusområden kommer att vara att stärka våra relationer till samarbetspartners samt synliggöra vår verksamhet vid evenemang, samt mura en grund för att avancera till nästa nivå rent sportsligt. Vi skulle behöva en person som jobbar med dessa frågor och att utveckla föreningen. Alla övriga som idag verkar i föreningen är ideella och har jobb vid sidan av, berättar Petter Carlsson.
Föreningen har annonserat ut tjänsten på sin hemsida, där tanken och förhoppningen är att kunna anställa en klubbchef med rätt profil och förkunskaper, och intervjuer kommer ske löpande.
– Men i vilken omfattning vet vi inte riktigt. Om det ska bli en projektanställning till att börja med, om det ska vara deltid eller om det till och med blir en heltidstjänst, det får framtiden och ambitionsnivån utvisa, avslutar Petter.
Mer information om tjänsten som klubbchef finns på IFK Lindesbergs hemsida.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.