IFK Lindesberg är redo att ta nästa steg i utvecklingen och söker nu en klubbchef, som man hoppas kan bli något av en spindel i nätet inom föreningens verksamhet. Planerna befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, och nu söker klubben i första hand en lämplig kandidat till rollen.
– Vi vill gärna få in ansökningar, berättar Petter Carlsson, ordförande för IFK Lindesberg.
Idag drivs föreningen helt av ideella krafter, förutom en deltidsanställd kanslist. För att få lite extra tryck i verksamheten dygnet runt har man nu bestämt sig för att söka en klubbchef att ta sig an ansvaret.
– Några fokusområden kommer att vara att stärka våra relationer till samarbetspartners samt synliggöra vår verksamhet vid evenemang, samt mura en grund för att avancera till nästa nivå rent sportsligt. Vi skulle behöva en person som jobbar med dessa frågor och att utveckla föreningen. Alla övriga som idag verkar i föreningen är ideella och har jobb vid sidan av, berättar Petter Carlsson.
Föreningen har annonserat ut tjänsten på sin hemsida, där tanken och förhoppningen är att kunna anställa en klubbchef med rätt profil och förkunskaper, och intervjuer kommer ske löpande.
– Men i vilken omfattning vet vi inte riktigt. Om det ska bli en projektanställning till att börja med, om det ska vara deltid eller om det till och med blir en heltidstjänst, det får framtiden och ambitionsnivån utvisa, avslutar Petter.
Mer information om tjänsten som klubbchef finns på IFK Lindesbergs hemsida.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.