IFK Lindesberg är redo att ta nästa steg i utvecklingen och söker nu en klubbchef, som man hoppas kan bli något av en spindel i nätet inom föreningens verksamhet. Planerna befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, och nu söker klubben i första hand en lämplig kandidat till rollen.
– Vi vill gärna få in ansökningar, berättar Petter Carlsson, ordförande för IFK Lindesberg.
Idag drivs föreningen helt av ideella krafter, förutom en deltidsanställd kanslist. För att få lite extra tryck i verksamheten dygnet runt har man nu bestämt sig för att söka en klubbchef att ta sig an ansvaret.
– Några fokusområden kommer att vara att stärka våra relationer till samarbetspartners samt synliggöra vår verksamhet vid evenemang, samt mura en grund för att avancera till nästa nivå rent sportsligt. Vi skulle behöva en person som jobbar med dessa frågor och att utveckla föreningen. Alla övriga som idag verkar i föreningen är ideella och har jobb vid sidan av, berättar Petter Carlsson.
Föreningen har annonserat ut tjänsten på sin hemsida, där tanken och förhoppningen är att kunna anställa en klubbchef med rätt profil och förkunskaper, och intervjuer kommer ske löpande.
– Men i vilken omfattning vet vi inte riktigt. Om det ska bli en projektanställning till att börja med, om det ska vara deltid eller om det till och med blir en heltidstjänst, det får framtiden och ambitionsnivån utvisa, avslutar Petter.
Mer information om tjänsten som klubbchef finns på IFK Lindesbergs hemsida.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.