IFK Lindesberg är redo att ta nästa steg i utvecklingen och söker nu en klubbchef, som man hoppas kan bli något av en spindel i nätet inom föreningens verksamhet. Planerna befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, och nu söker klubben i första hand en lämplig kandidat till rollen.
– Vi vill gärna få in ansökningar, berättar Petter Carlsson, ordförande för IFK Lindesberg.
Idag drivs föreningen helt av ideella krafter, förutom en deltidsanställd kanslist. För att få lite extra tryck i verksamheten dygnet runt har man nu bestämt sig för att söka en klubbchef att ta sig an ansvaret.
– Några fokusområden kommer att vara att stärka våra relationer till samarbetspartners samt synliggöra vår verksamhet vid evenemang, samt mura en grund för att avancera till nästa nivå rent sportsligt. Vi skulle behöva en person som jobbar med dessa frågor och att utveckla föreningen. Alla övriga som idag verkar i föreningen är ideella och har jobb vid sidan av, berättar Petter Carlsson.
Föreningen har annonserat ut tjänsten på sin hemsida, där tanken och förhoppningen är att kunna anställa en klubbchef med rätt profil och förkunskaper, och intervjuer kommer ske löpande.
– Men i vilken omfattning vet vi inte riktigt. Om det ska bli en projektanställning till att börja med, om det ska vara deltid eller om det till och med blir en heltidstjänst, det får framtiden och ambitionsnivån utvisa, avslutar Petter.
Mer information om tjänsten som klubbchef finns på IFK Lindesbergs hemsida.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.