Fotbollssäsongens sista hemmamatch slutade med seger! Trots en mållös första halvlek så fick publiken ta del av en målstark andra halvlek, där IFK Lindesberg slutade starkast. De tre poängen var ett måste för hemmalaget som ännu har en chans att ta kvalplatsen till Division 4, även om det blir en tung uppgift efter att både SMÅ och Örebro segrat sina matcher.
En seger var ett måste för att IFK Lindesberg skulle ha chans för att ta sig vidare till ett kvalspel. Under lördagen stod Kumla som grundseriens sista gästande lag på Fritidsbyn, en match som passande nog spelades under IFK-Dagen.
Runt 150 personer fanns med i publiken som trots en mållös första halvlek, fick se en avslutande kamp om tabellpoängen.
Trots att Levi Laurberg inledde målskörden med 1-0 i den 51:a minuten, så lyckades Kumla att kvittera genom en frispark som kom elva minuter efter det första målet. När matchen närmade sig sitt slut så blev det två avslutande mål för IFK Lindesberg. 3-1 blev slutresultatet som innebar en stor glädje för hemmalaget som ännu är med om en kvalplats till Division 4.
Med en match kvar så är tabellen ännu jämn. Både SMÅ och IFK Örebro vann sina matcher mot seriens topplag Latorp respektive Östansjö, vilket gör att SMÅ och Örebro måste tjäna in minimalt med poäng i deras sista matcher för att IFK Lindesberg ännu ska ha en chans om kvalplatsen.
Säsongens sista match i grundserien för IFK Lindesberg spelas den åttonde oktober mot tabelljumbon Sköllersta, ett lag som inte kommer att finnas med i Femman till nästa säsong.
Resultat IFK Lindesberg-Kumla BK
Slutresultat: 3-1 (0-0)
Publik: 150 personer
Mål:
1-0 Levi Laurberg (22’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (80’)
3-1 Nicolas Sabushimike (89’)
Gult kort på Ayoub Bahzad Mahmoud
Läget i tabellen: Med en match kvar för samtliga lagen så är ställningen oförändrad. Östansjö är i princip säkrad en plats i Division 4, medan Latorp är en förlust ifrån att åka neråt i tabellen. SMÅ innehar ännu kvalplatsen med 36 poäng, där Örebro ännu ligger fyra med 35 poäng. IFK Lindesberg placerar sig som femma med 34 poäng och måste ta en seger för att hinna upp till kvalplatsen, samtidigt som både SMÅ och Örebro tar minimalt med poäng mot Östansjö respektive Lillån.
Nästa match: Söndag 8:e oktober vs Sköllersta IF på Sköllervallen IP med avspark kl. 15.00
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.