Fotbollssäsongens sista hemmamatch slutade med seger! Trots en mållös första halvlek så fick publiken ta del av en målstark andra halvlek, där IFK Lindesberg slutade starkast. De tre poängen var ett måste för hemmalaget som ännu har en chans att ta kvalplatsen till Division 4, även om det blir en tung uppgift efter att både SMÅ och Örebro segrat sina matcher.
En seger var ett måste för att IFK Lindesberg skulle ha chans för att ta sig vidare till ett kvalspel. Under lördagen stod Kumla som grundseriens sista gästande lag på Fritidsbyn, en match som passande nog spelades under IFK-Dagen.
Runt 150 personer fanns med i publiken som trots en mållös första halvlek, fick se en avslutande kamp om tabellpoängen.
Trots att Levi Laurberg inledde målskörden med 1-0 i den 51:a minuten, så lyckades Kumla att kvittera genom en frispark som kom elva minuter efter det första målet. När matchen närmade sig sitt slut så blev det två avslutande mål för IFK Lindesberg. 3-1 blev slutresultatet som innebar en stor glädje för hemmalaget som ännu är med om en kvalplats till Division 4.
Med en match kvar så är tabellen ännu jämn. Både SMÅ och IFK Örebro vann sina matcher mot seriens topplag Latorp respektive Östansjö, vilket gör att SMÅ och Örebro måste tjäna in minimalt med poäng i deras sista matcher för att IFK Lindesberg ännu ska ha en chans om kvalplatsen.
Säsongens sista match i grundserien för IFK Lindesberg spelas den åttonde oktober mot tabelljumbon Sköllersta, ett lag som inte kommer att finnas med i Femman till nästa säsong.
Resultat IFK Lindesberg-Kumla BK
Slutresultat: 3-1 (0-0)
Publik: 150 personer
Mål:
1-0 Levi Laurberg (22’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (80’)
3-1 Nicolas Sabushimike (89’)
Gult kort på Ayoub Bahzad Mahmoud
Läget i tabellen: Med en match kvar för samtliga lagen så är ställningen oförändrad. Östansjö är i princip säkrad en plats i Division 4, medan Latorp är en förlust ifrån att åka neråt i tabellen. SMÅ innehar ännu kvalplatsen med 36 poäng, där Örebro ännu ligger fyra med 35 poäng. IFK Lindesberg placerar sig som femma med 34 poäng och måste ta en seger för att hinna upp till kvalplatsen, samtidigt som både SMÅ och Örebro tar minimalt med poäng mot Östansjö respektive Lillån.
Nästa match: Söndag 8:e oktober vs Sköllersta IF på Sköllervallen IP med avspark kl. 15.00
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.