Fotbollssäsongens sista hemmamatch slutade med seger! Trots en mållös första halvlek så fick publiken ta del av en målstark andra halvlek, där IFK Lindesberg slutade starkast. De tre poängen var ett måste för hemmalaget som ännu har en chans att ta kvalplatsen till Division 4, även om det blir en tung uppgift efter att både SMÅ och Örebro segrat sina matcher.
En seger var ett måste för att IFK Lindesberg skulle ha chans för att ta sig vidare till ett kvalspel. Under lördagen stod Kumla som grundseriens sista gästande lag på Fritidsbyn, en match som passande nog spelades under IFK-Dagen.
Runt 150 personer fanns med i publiken som trots en mållös första halvlek, fick se en avslutande kamp om tabellpoängen.
Trots att Levi Laurberg inledde målskörden med 1-0 i den 51:a minuten, så lyckades Kumla att kvittera genom en frispark som kom elva minuter efter det första målet. När matchen närmade sig sitt slut så blev det två avslutande mål för IFK Lindesberg. 3-1 blev slutresultatet som innebar en stor glädje för hemmalaget som ännu är med om en kvalplats till Division 4.
Med en match kvar så är tabellen ännu jämn. Både SMÅ och IFK Örebro vann sina matcher mot seriens topplag Latorp respektive Östansjö, vilket gör att SMÅ och Örebro måste tjäna in minimalt med poäng i deras sista matcher för att IFK Lindesberg ännu ska ha en chans om kvalplatsen.
Säsongens sista match i grundserien för IFK Lindesberg spelas den åttonde oktober mot tabelljumbon Sköllersta, ett lag som inte kommer att finnas med i Femman till nästa säsong.
Resultat IFK Lindesberg-Kumla BK
Slutresultat: 3-1 (0-0)
Publik: 150 personer
Mål:
1-0 Levi Laurberg (22’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (80’)
3-1 Nicolas Sabushimike (89’)
Gult kort på Ayoub Bahzad Mahmoud
Läget i tabellen: Med en match kvar för samtliga lagen så är ställningen oförändrad. Östansjö är i princip säkrad en plats i Division 4, medan Latorp är en förlust ifrån att åka neråt i tabellen. SMÅ innehar ännu kvalplatsen med 36 poäng, där Örebro ännu ligger fyra med 35 poäng. IFK Lindesberg placerar sig som femma med 34 poäng och måste ta en seger för att hinna upp till kvalplatsen, samtidigt som både SMÅ och Örebro tar minimalt med poäng mot Östansjö respektive Lillån.
Nästa match: Söndag 8:e oktober vs Sköllersta IF på Sköllervallen IP med avspark kl. 15.00
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.