Fotbollssäsongens sista hemmamatch slutade med seger! Trots en mållös första halvlek så fick publiken ta del av en målstark andra halvlek, där IFK Lindesberg slutade starkast. De tre poängen var ett måste för hemmalaget som ännu har en chans att ta kvalplatsen till Division 4, även om det blir en tung uppgift efter att både SMÅ och Örebro segrat sina matcher.
En seger var ett måste för att IFK Lindesberg skulle ha chans för att ta sig vidare till ett kvalspel. Under lördagen stod Kumla som grundseriens sista gästande lag på Fritidsbyn, en match som passande nog spelades under IFK-Dagen.
Runt 150 personer fanns med i publiken som trots en mållös första halvlek, fick se en avslutande kamp om tabellpoängen.
Trots att Levi Laurberg inledde målskörden med 1-0 i den 51:a minuten, så lyckades Kumla att kvittera genom en frispark som kom elva minuter efter det första målet. När matchen närmade sig sitt slut så blev det två avslutande mål för IFK Lindesberg. 3-1 blev slutresultatet som innebar en stor glädje för hemmalaget som ännu är med om en kvalplats till Division 4.
Med en match kvar så är tabellen ännu jämn. Både SMÅ och IFK Örebro vann sina matcher mot seriens topplag Latorp respektive Östansjö, vilket gör att SMÅ och Örebro måste tjäna in minimalt med poäng i deras sista matcher för att IFK Lindesberg ännu ska ha en chans om kvalplatsen.
Säsongens sista match i grundserien för IFK Lindesberg spelas den åttonde oktober mot tabelljumbon Sköllersta, ett lag som inte kommer att finnas med i Femman till nästa säsong.
Resultat IFK Lindesberg-Kumla BK
Slutresultat: 3-1 (0-0)
Publik: 150 personer
Mål:
1-0 Levi Laurberg (22’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (80’)
3-1 Nicolas Sabushimike (89’)
Gult kort på Ayoub Bahzad Mahmoud
Läget i tabellen: Med en match kvar för samtliga lagen så är ställningen oförändrad. Östansjö är i princip säkrad en plats i Division 4, medan Latorp är en förlust ifrån att åka neråt i tabellen. SMÅ innehar ännu kvalplatsen med 36 poäng, där Örebro ännu ligger fyra med 35 poäng. IFK Lindesberg placerar sig som femma med 34 poäng och måste ta en seger för att hinna upp till kvalplatsen, samtidigt som både SMÅ och Örebro tar minimalt med poäng mot Östansjö respektive Lillån.
Nästa match: Söndag 8:e oktober vs Sköllersta IF på Sköllervallen IP med avspark kl. 15.00
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.