Fotbollssäsongens sista hemmamatch slutade med seger! Trots en mållös första halvlek så fick publiken ta del av en målstark andra halvlek, där IFK Lindesberg slutade starkast. De tre poängen var ett måste för hemmalaget som ännu har en chans att ta kvalplatsen till Division 4, även om det blir en tung uppgift efter att både SMÅ och Örebro segrat sina matcher.
En seger var ett måste för att IFK Lindesberg skulle ha chans för att ta sig vidare till ett kvalspel. Under lördagen stod Kumla som grundseriens sista gästande lag på Fritidsbyn, en match som passande nog spelades under IFK-Dagen.
Runt 150 personer fanns med i publiken som trots en mållös första halvlek, fick se en avslutande kamp om tabellpoängen.
Trots att Levi Laurberg inledde målskörden med 1-0 i den 51:a minuten, så lyckades Kumla att kvittera genom en frispark som kom elva minuter efter det första målet. När matchen närmade sig sitt slut så blev det två avslutande mål för IFK Lindesberg. 3-1 blev slutresultatet som innebar en stor glädje för hemmalaget som ännu är med om en kvalplats till Division 4.
Med en match kvar så är tabellen ännu jämn. Både SMÅ och IFK Örebro vann sina matcher mot seriens topplag Latorp respektive Östansjö, vilket gör att SMÅ och Örebro måste tjäna in minimalt med poäng i deras sista matcher för att IFK Lindesberg ännu ska ha en chans om kvalplatsen.
Säsongens sista match i grundserien för IFK Lindesberg spelas den åttonde oktober mot tabelljumbon Sköllersta, ett lag som inte kommer att finnas med i Femman till nästa säsong.
Resultat IFK Lindesberg-Kumla BK
Slutresultat: 3-1 (0-0)
Publik: 150 personer
Mål:
1-0 Levi Laurberg (22’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (80’)
3-1 Nicolas Sabushimike (89’)
Gult kort på Ayoub Bahzad Mahmoud
Läget i tabellen: Med en match kvar för samtliga lagen så är ställningen oförändrad. Östansjö är i princip säkrad en plats i Division 4, medan Latorp är en förlust ifrån att åka neråt i tabellen. SMÅ innehar ännu kvalplatsen med 36 poäng, där Örebro ännu ligger fyra med 35 poäng. IFK Lindesberg placerar sig som femma med 34 poäng och måste ta en seger för att hinna upp till kvalplatsen, samtidigt som både SMÅ och Örebro tar minimalt med poäng mot Östansjö respektive Lillån.
Nästa match: Söndag 8:e oktober vs Sköllersta IF på Sköllervallen IP med avspark kl. 15.00
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.