Jubileumsmatchens ledare gör sig redo för match. LIF Lindesbergs Jonatan Jeppson (t.v.) och IFK Noras Johan Johansson (t.h.). Foto: Timmy Lundegård
Applåder kom från båda hållen i matchen mellan Nora och LIF. Foto: Timmy Lundegård
LIF hade försvaret uppe. Foto: Timmy Lundegård
Nora letade lägen. Foto: Timmy Lundegård
Det blev att använda gröna västar i det interna Noramötet. Foto: Timmy Lundegård
Internmötets första halvlek avslutades med ett frikast efter slutsignalen. Foto: Timmy Lundegård
IFK Nora firade 115 år med jubileumsmatch
Jubileumsmatchens ledare gör sig redo för match. LIF Lindesbergs Jonatan Jeppson (t.v.) och IFK Noras Johan Johansson (t.h.). Foto: Timmy Lundegård
Applåder kom från båda hållen i matchen mellan Nora och LIF. Foto: Timmy Lundegård
LIF hade försvaret uppe. Foto: Timmy Lundegård
Nora letade lägen. Foto: Timmy Lundegård
Det blev att använda gröna västar i det interna Noramötet. Foto: Timmy Lundegård
Internmötets första halvlek avslutades med ett frikast efter slutsignalen. Foto: Timmy Lundegård
IFK Nora firade 115 år med jubileumsmatch
Under fredagen firades IFK Nora 115 år som förening. Firandet gjordes med två speciella handbollsmatcher där man, förutom en intern Noramatch, gjorde plats för en seriematch i division 3 mellan grannföreningarna IFK Nora och LIF Lindesberg.
– Det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, säger IFK Noras ordförande Johan Johansson.
Bara en halvtimme från Lindesberg så pågick ett jubileum i riktig handbollsanda. År 1907 bildades IFK Nora vilket gör att föreningen firar 115 år under 2022, något som föreningen såklart ville fira. Handbollsälskare som många är i föreningen, så firades det med dubbla matcher trots att föreningen redan firat sitt jubileum.
– IFK Nora hade en ledar- och funktionärsmiddag i vårat församlingshem för tre veckor sedan, då åkte vi i handbollen tyvärr till Ludvika och spelade match vilket gjorde att vi inte kunde vara med. Istället har vi två matcher i vår idrottshall, det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, berättar IFK Noras ordförande Johan Johansson.
Med sina 115 år så är IFK Nora en av de äldre föreningarna i området. Bara sju år innan grundades IFK Örebro, vilket är länets äldsta idrottsförening. Även om IFK Nora inte är etablerad som en av de större föreningarna, så är det trots åldern en förening som ständigt går framåt.
– Vi är en liten förening men vi växer. Just nu har vi sex lag i seriespel och om bara någon dag ska ett av våra ungdomslag iväg till Örebro och spela poolspel. Bland dessa har vi fyra smålag, så vi växer.
IFK Noras ordförande, Johan Johansson, fick börja kvällen med att döma ungdomsmatch. Foto: Timmy Lundegård
Jubileumskvällen började med en speciell match under fredagskvällen, där det blev ett internt möte mellan två av föreningens ungdomslag. Något som inte sker allt för ofta enligt föreningsordföranden Johan Johansson.
– Egentligen är det vårat -07/-08-lag som möter vårat -09/-10-lag. De båda lagen hamnar som mellan 12/13 årsserien så vi anmälde båda till P14. Sedan tyckte vi, när vi ändå hade tillfället, att det passade bra att lägga in det planerade mötet mot LIF Lindesbergs division 3-lag den här dagen som en liten jubileumsmatch.
Lagen har sedan tidigare haft några mindre samarbeten, framförallt vid ungdomslagen. Vid fredagskvällens jubileumsmatch göms samarbetet undan, då tävlingsdjävulen istället visar sig.
– Vi har haft en del samarbeten med LIF Lindesberg, ändå är det den här rivaliteten som dyker upp när det blir match. Ifjol förlorade vi med ett mål på hemmaplan och i år vet jag att några Lindegrabbar har gått ut med att de satsar på att vinna ”Trean”.
– Det är roligt med Nora för jag upplever att de har många bra ledare och engagerade människor, framförallt på ungdomssidan. Det känns som att det finns ett annat driv i Nora handboll, säger LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl. Foto: Timmy Lundegård
– Just till den här matchen så har vi haft lite struligt att få ihop spelare på grund av sjukdom, samtidigt som vi tror att LIF kommer med det ”gamla gardet”, de lite mer rutinerade spelarna.
Jubileumsmatchen slutade med seger för LIF Lindesberg som hade en bra dag på planen. Efter det överlägsna halvleksresultatet 9-22, så gled LIF undan med seger och avslutade med slutresultatet 18-41.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.