IFK Nora firade 115 år med jubileumsmatch

Under fredagen firades IFK Nora 115 år som förening. Firandet gjordes med två speciella handbollsmatcher där man, förutom en intern Noramatch, gjorde plats för en seriematch i division 3 mellan grannföreningarna IFK Nora och LIF Lindesberg.
– Det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, säger IFK Noras ordförande Johan Johansson.

Bara en halvtimme från Lindesberg så pågick ett jubileum i riktig handbollsanda. År 1907 bildades IFK Nora vilket gör att föreningen firar 115 år under 2022, något som föreningen såklart ville fira. Handbollsälskare som många är i föreningen, så firades det med dubbla matcher trots att föreningen redan firat sitt jubileum.

– IFK Nora hade en ledar- och funktionärsmiddag i vårat församlingshem för tre veckor sedan, då åkte vi i handbollen tyvärr till Ludvika och spelade match vilket gjorde att vi inte kunde vara med. Istället har vi två matcher i vår idrottshall, det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, berättar IFK Noras ordförande Johan Johansson.

Med sina 115 år så är IFK Nora en av de äldre föreningarna i området. Bara sju år innan grundades IFK Örebro, vilket är länets äldsta idrottsförening. Även om IFK Nora inte är etablerad som en av de större föreningarna, så är det trots åldern en förening som ständigt går framåt.

– Vi är en liten förening men vi växer. Just nu har vi sex lag i seriespel och om bara någon dag ska ett av våra ungdomslag iväg till Örebro och spela poolspel. Bland dessa har vi fyra smålag, så vi växer.

IFK Noras ordförande, Johan Johansson, fick börja kvällen med att döma ungdomsmatch. Foto: Timmy Lundegård

Jubileumskvällen började med en speciell match under fredagskvällen, där det blev ett internt möte mellan två av föreningens ungdomslag. Något som inte sker allt för ofta enligt föreningsordföranden Johan Johansson.

– Egentligen är det vårat -07/-08-lag som möter vårat -09/-10-lag. De båda lagen hamnar som mellan 12/13 årsserien så vi anmälde båda till P14. Sedan tyckte vi, när vi ändå hade tillfället, att det passade bra att lägga in det planerade mötet mot LIF Lindesbergs division 3-lag den här dagen som en liten jubileumsmatch.

Lagen har sedan tidigare haft några mindre samarbeten, framförallt vid ungdomslagen. Vid fredagskvällens jubileumsmatch göms samarbetet undan, då tävlingsdjävulen istället visar sig.

– Vi har haft en del samarbeten med LIF Lindesberg, ändå är det den här rivaliteten som dyker upp när det blir match. Ifjol förlorade vi med ett mål på hemmaplan och i år vet jag att några Lindegrabbar har gått ut med att de satsar på att vinna ”Trean”.

– Det är roligt med Nora för jag upplever att de har många bra ledare och engagerade människor, framförallt på ungdomssidan. Det känns som att det finns ett annat driv i Nora handboll, säger LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl. Foto: Timmy Lundegård

– Just till den här matchen så har vi haft lite struligt att få ihop spelare på grund av sjukdom, samtidigt som vi tror att LIF kommer med det ”gamla gardet”, de lite mer rutinerade spelarna.

Jubileumsmatchen slutade med seger för LIF Lindesberg som hade en bra dag på planen. Efter det överlägsna halvleksresultatet 9-22, så gled LIF undan med seger och avslutade med slutresultatet 18-41.

Publicerad 12 november 2022 klockan 11:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-08-22 12:08