Jubileumsmatchens ledare gör sig redo för match. LIF Lindesbergs Jonatan Jeppson (t.v.) och IFK Noras Johan Johansson (t.h.). Foto: Timmy Lundegård
Applåder kom från båda hållen i matchen mellan Nora och LIF. Foto: Timmy Lundegård
LIF hade försvaret uppe. Foto: Timmy Lundegård
Nora letade lägen. Foto: Timmy Lundegård
Det blev att använda gröna västar i det interna Noramötet. Foto: Timmy Lundegård
Internmötets första halvlek avslutades med ett frikast efter slutsignalen. Foto: Timmy Lundegård
IFK Nora firade 115 år med jubileumsmatch
Jubileumsmatchens ledare gör sig redo för match. LIF Lindesbergs Jonatan Jeppson (t.v.) och IFK Noras Johan Johansson (t.h.). Foto: Timmy Lundegård
Applåder kom från båda hållen i matchen mellan Nora och LIF. Foto: Timmy Lundegård
LIF hade försvaret uppe. Foto: Timmy Lundegård
Nora letade lägen. Foto: Timmy Lundegård
Det blev att använda gröna västar i det interna Noramötet. Foto: Timmy Lundegård
Internmötets första halvlek avslutades med ett frikast efter slutsignalen. Foto: Timmy Lundegård
IFK Nora firade 115 år med jubileumsmatch
Under fredagen firades IFK Nora 115 år som förening. Firandet gjordes med två speciella handbollsmatcher där man, förutom en intern Noramatch, gjorde plats för en seriematch i division 3 mellan grannföreningarna IFK Nora och LIF Lindesberg.
– Det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, säger IFK Noras ordförande Johan Johansson.
Bara en halvtimme från Lindesberg så pågick ett jubileum i riktig handbollsanda. År 1907 bildades IFK Nora vilket gör att föreningen firar 115 år under 2022, något som föreningen såklart ville fira. Handbollsälskare som många är i föreningen, så firades det med dubbla matcher trots att föreningen redan firat sitt jubileum.
– IFK Nora hade en ledar- och funktionärsmiddag i vårat församlingshem för tre veckor sedan, då åkte vi i handbollen tyvärr till Ludvika och spelade match vilket gjorde att vi inte kunde vara med. Istället har vi två matcher i vår idrottshall, det blir som vårat sätt att visa att vi gör något extra för att uppmärksamma vårt 115-årsjubileum, berättar IFK Noras ordförande Johan Johansson.
Med sina 115 år så är IFK Nora en av de äldre föreningarna i området. Bara sju år innan grundades IFK Örebro, vilket är länets äldsta idrottsförening. Även om IFK Nora inte är etablerad som en av de större föreningarna, så är det trots åldern en förening som ständigt går framåt.
– Vi är en liten förening men vi växer. Just nu har vi sex lag i seriespel och om bara någon dag ska ett av våra ungdomslag iväg till Örebro och spela poolspel. Bland dessa har vi fyra smålag, så vi växer.
IFK Noras ordförande, Johan Johansson, fick börja kvällen med att döma ungdomsmatch. Foto: Timmy Lundegård
Jubileumskvällen började med en speciell match under fredagskvällen, där det blev ett internt möte mellan två av föreningens ungdomslag. Något som inte sker allt för ofta enligt föreningsordföranden Johan Johansson.
– Egentligen är det vårat -07/-08-lag som möter vårat -09/-10-lag. De båda lagen hamnar som mellan 12/13 årsserien så vi anmälde båda till P14. Sedan tyckte vi, när vi ändå hade tillfället, att det passade bra att lägga in det planerade mötet mot LIF Lindesbergs division 3-lag den här dagen som en liten jubileumsmatch.
Lagen har sedan tidigare haft några mindre samarbeten, framförallt vid ungdomslagen. Vid fredagskvällens jubileumsmatch göms samarbetet undan, då tävlingsdjävulen istället visar sig.
– Vi har haft en del samarbeten med LIF Lindesberg, ändå är det den här rivaliteten som dyker upp när det blir match. Ifjol förlorade vi med ett mål på hemmaplan och i år vet jag att några Lindegrabbar har gått ut med att de satsar på att vinna ”Trean”.
– Det är roligt med Nora för jag upplever att de har många bra ledare och engagerade människor, framförallt på ungdomssidan. Det känns som att det finns ett annat driv i Nora handboll, säger LIF Lindesbergs sportchef Ricky Nordahl. Foto: Timmy Lundegård
– Just till den här matchen så har vi haft lite struligt att få ihop spelare på grund av sjukdom, samtidigt som vi tror att LIF kommer med det ”gamla gardet”, de lite mer rutinerade spelarna.
Jubileumsmatchen slutade med seger för LIF Lindesberg som hade en bra dag på planen. Efter det överlägsna halvleksresultatet 9-22, så gled LIF undan med seger och avslutade med slutresultatet 18-41.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Primärvården måste utvecklas under år 2026
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ...
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.