Det blev förvisso en förlust för Löven i den första playoff-matchen i helgen med 5-3. Dock ger siffrorna inte rätt bild av Lindesbergslagets formkurva. Det var nämligen Löven som inledde starkast och spelmässigt hade övertaget.
Men det är de små detaljerna som avgör på isen. Löven drog på sig alldeles för många utvisningar efter en stark förstaperiod och det blev också öppningen för Nacka som utnyttjade de numerära överlägena mycket bra. Det inledningsvis starka försvarsspelet från Lindesbergs sida brast i andra perioden, detta efter att Löven faktiskt tagit ledningen. När Löven sänkte garden tog Nacka chansen.
Matchen slutade 5-3 efter att Löven plockat ut målvakten i slutminuterna i jakten på en kvittering. 5-3 kom i öppen kasse.
Östlund inför kvällen: ”Nu jäklar!”
Tränare Tomas Östlund är övertygad om att Nacka åker på en propp ikväll. Han menar att lördagens match gav honom och laget mer krut att bränna av på hemmaplan.
-Vi lärde oss mycket av den här matchen och nu jäklar kommer Nacka inte ha mycket att säga till om. De killar som kommer att spela är otroligt taggade inför ikväll, det här kommer att bli en mycket spännande match och jag vågar tro att vi tar det här med 5-2, säger Östlund.
Kommunalrådet tippade rätt
Under förra veckan lät vi kända personer från trakten tippa hur de trodde att matcherna skulle sluta. Av totalt 12 personer var det en som hade prickat in rätt resultat i första matchen. Därmed säger vi grattis till Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson som alltså hade noterat just 5-3 i första omgången.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.