Det blev förvisso en förlust för Löven i den första playoff-matchen i helgen med 5-3. Dock ger siffrorna inte rätt bild av Lindesbergslagets formkurva. Det var nämligen Löven som inledde starkast och spelmässigt hade övertaget.
Men det är de små detaljerna som avgör på isen. Löven drog på sig alldeles för många utvisningar efter en stark förstaperiod och det blev också öppningen för Nacka som utnyttjade de numerära överlägena mycket bra. Det inledningsvis starka försvarsspelet från Lindesbergs sida brast i andra perioden, detta efter att Löven faktiskt tagit ledningen. När Löven sänkte garden tog Nacka chansen.
Matchen slutade 5-3 efter att Löven plockat ut målvakten i slutminuterna i jakten på en kvittering. 5-3 kom i öppen kasse.
Östlund inför kvällen: ”Nu jäklar!”
Tränare Tomas Östlund är övertygad om att Nacka åker på en propp ikväll. Han menar att lördagens match gav honom och laget mer krut att bränna av på hemmaplan.
-Vi lärde oss mycket av den här matchen och nu jäklar kommer Nacka inte ha mycket att säga till om. De killar som kommer att spela är otroligt taggade inför ikväll, det här kommer att bli en mycket spännande match och jag vågar tro att vi tar det här med 5-2, säger Östlund.
Kommunalrådet tippade rätt
Under förra veckan lät vi kända personer från trakten tippa hur de trodde att matcherna skulle sluta. Av totalt 12 personer var det en som hade prickat in rätt resultat i första matchen. Därmed säger vi grattis till Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson som alltså hade noterat just 5-3 i första omgången.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.