Det blev förvisso en förlust för Löven i den första playoff-matchen i helgen med 5-3. Dock ger siffrorna inte rätt bild av Lindesbergslagets formkurva. Det var nämligen Löven som inledde starkast och spelmässigt hade övertaget.
Men det är de små detaljerna som avgör på isen. Löven drog på sig alldeles för många utvisningar efter en stark förstaperiod och det blev också öppningen för Nacka som utnyttjade de numerära överlägena mycket bra. Det inledningsvis starka försvarsspelet från Lindesbergs sida brast i andra perioden, detta efter att Löven faktiskt tagit ledningen. När Löven sänkte garden tog Nacka chansen.
Matchen slutade 5-3 efter att Löven plockat ut målvakten i slutminuterna i jakten på en kvittering. 5-3 kom i öppen kasse.
Östlund inför kvällen: ”Nu jäklar!”
Tränare Tomas Östlund är övertygad om att Nacka åker på en propp ikväll. Han menar att lördagens match gav honom och laget mer krut att bränna av på hemmaplan.
-Vi lärde oss mycket av den här matchen och nu jäklar kommer Nacka inte ha mycket att säga till om. De killar som kommer att spela är otroligt taggade inför ikväll, det här kommer att bli en mycket spännande match och jag vågar tro att vi tar det här med 5-2, säger Östlund.
Kommunalrådet tippade rätt
Under förra veckan lät vi kända personer från trakten tippa hur de trodde att matcherna skulle sluta. Av totalt 12 personer var det en som hade prickat in rätt resultat i första matchen. Därmed säger vi grattis till Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson som alltså hade noterat just 5-3 i första omgången.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.