Det blev förvisso en förlust för Löven i den första playoff-matchen i helgen med 5-3. Dock ger siffrorna inte rätt bild av Lindesbergslagets formkurva. Det var nämligen Löven som inledde starkast och spelmässigt hade övertaget.
Men det är de små detaljerna som avgör på isen. Löven drog på sig alldeles för många utvisningar efter en stark förstaperiod och det blev också öppningen för Nacka som utnyttjade de numerära överlägena mycket bra. Det inledningsvis starka försvarsspelet från Lindesbergs sida brast i andra perioden, detta efter att Löven faktiskt tagit ledningen. När Löven sänkte garden tog Nacka chansen.
Matchen slutade 5-3 efter att Löven plockat ut målvakten i slutminuterna i jakten på en kvittering. 5-3 kom i öppen kasse.
Östlund inför kvällen: ”Nu jäklar!”
Tränare Tomas Östlund är övertygad om att Nacka åker på en propp ikväll. Han menar att lördagens match gav honom och laget mer krut att bränna av på hemmaplan.
-Vi lärde oss mycket av den här matchen och nu jäklar kommer Nacka inte ha mycket att säga till om. De killar som kommer att spela är otroligt taggade inför ikväll, det här kommer att bli en mycket spännande match och jag vågar tro att vi tar det här med 5-2, säger Östlund.
Kommunalrådet tippade rätt
Under förra veckan lät vi kända personer från trakten tippa hur de trodde att matcherna skulle sluta. Av totalt 12 personer var det en som hade prickat in rätt resultat i första matchen. Därmed säger vi grattis till Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson som alltså hade noterat just 5-3 i första omgången.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.