Inbrottsligan som polisen sprängde i Vedevåg har kopplats till flera inbrott i Örebro län samt i angränsande län. Till dags dato har polisen kunnat härleda stöldgods till 14 villainbrott, men man hoppas och tror att ännu fler kommer att klaras upp.
Cirka 800 olika värdeföremål, mest smycken, ligger sorterade i påsar hos polisen i Lindesberg. Detta är vad som togs i beslag när polisen slog till mot en bostad i Vedevåg dagarna innan julhelgen och därmed satte stopp för inbrottsligans härjande. Man uppskattar värdet på föremålen som mycket högt. En ordentlig värdering kommer att göras av godset senare.
Utredningen är den mest omfattande någonsin vad beträffar den här typen av brott, konstaterar utredningschef Lennart Andersson.
-Därför tar det också sin tid att härleda stöldgodset, det är ju sådana stora mängder, säger han.
Hittills har man klarat upp 14 inbrott genom att härleda stöldgods till målsäganden. I takt med att inbrotten klarats upp har man också fått en tydligare bild av hur ligan har verkat i länet – och utanför länsgränsen också. En slags kartläggning. Hittills har man funnit stöldgods från villainbrott begångna på följande orter: Arboga, Askersund, Finnerödja, Guldsmedshyttan, Katrineholm, Lindesberg, Storå, Stråssa.
Mycket talar för att fler inbrott kommer att klaras upp under utredningens gång.
-Vi hoppas på det. Vi väntar även på svar gällande DNA som kan komma att hjälpa utredningen framåt, berättar Lennart Andersson.
Vid tillslaget greps sju misstänkta gärningsmän. Tre av dem häktades av åklagare. Misstankarna mot övriga kvarstår. Man hoppas att utredningen, med hjälp av säkrat DNA från brottsplatser, skall koppla någon eller några av de övriga till ett eller flera inbrott som ligan har på sitt samvete.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.