Stefans Skog & Fritid på Norrtullsgatan utsattes för en inbrottstjuvs framfart natten till tisdag. Ett vittne har uppgett för polis, att en ung man med stort och lockigt hår kom ut från butiken och flydde från platsen på en cykel.
Inbrottstjuven lyckades ta sig in genom att slå in ett skyltfönster bredvid entrén med ett tillhygge, en meterhög askkopp i plåt. Fönstret höll visserligen för slagen – men släppte istället från fönsterkarmen varpå tjuven enkelt kunde kliva in i butiken. Larmet i lokalen utlöstes vid 03:30-tiden. Ett vittne såg inbrottstjuven lämna butiken med något under armen och butiksägaren Stefan Friedrichsen konstaterade tidigt i morse att flera kompletta haspelspön stulits tillsammans med växelkassan.
-Det rör sig om 5-6 kompletta spön i 1000-kronorsklassen av märket Abu Garcia. Växelkassan var på 52 kronor – i enkronor, berättar Stefan.
Vittnet uppger att inbrottstjuven såg ut att vara en ung man. Tjuven hade stort, lockigt och buskigt hår. Han var ljushyad och klädd i ljusa och tajta kläder, enligt vittnet ungefär som om kläderna var ett par storlekar för små för honom. Tjuven flydde på cykel söderut.
-En väktare var på plats bara tre minuter efter att larmet gick. Då hade tjuven lämnat området, men i efterhand har väktaren berättat att han mötte en person på vägen hit, som cyklade söderut genom centrum. Troligtvis var det tjuven han såg. Vi har ju en övervakningskamera i butiken, så nu ska vi titta om tjuven fastnat på bild, säger Stefan.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.