Stefans Skog & Fritid på Norrtullsgatan utsattes för en inbrottstjuvs framfart natten till tisdag. Ett vittne har uppgett för polis, att en ung man med stort och lockigt hår kom ut från butiken och flydde från platsen på en cykel.
Inbrottstjuven lyckades ta sig in genom att slå in ett skyltfönster bredvid entrén med ett tillhygge, en meterhög askkopp i plåt. Fönstret höll visserligen för slagen – men släppte istället från fönsterkarmen varpå tjuven enkelt kunde kliva in i butiken. Larmet i lokalen utlöstes vid 03:30-tiden. Ett vittne såg inbrottstjuven lämna butiken med något under armen och butiksägaren Stefan Friedrichsen konstaterade tidigt i morse att flera kompletta haspelspön stulits tillsammans med växelkassan.
-Det rör sig om 5-6 kompletta spön i 1000-kronorsklassen av märket Abu Garcia. Växelkassan var på 52 kronor – i enkronor, berättar Stefan.
Vittnet uppger att inbrottstjuven såg ut att vara en ung man. Tjuven hade stort, lockigt och buskigt hår. Han var ljushyad och klädd i ljusa och tajta kläder, enligt vittnet ungefär som om kläderna var ett par storlekar för små för honom. Tjuven flydde på cykel söderut.
-En väktare var på plats bara tre minuter efter att larmet gick. Då hade tjuven lämnat området, men i efterhand har väktaren berättat att han mötte en person på vägen hit, som cyklade söderut genom centrum. Troligtvis var det tjuven han såg. Vi har ju en övervakningskamera i butiken, så nu ska vi titta om tjuven fastnat på bild, säger Stefan.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.