Stefans Skog & Fritid på Norrtullsgatan utsattes för en inbrottstjuvs framfart natten till tisdag. Ett vittne har uppgett för polis, att en ung man med stort och lockigt hår kom ut från butiken och flydde från platsen på en cykel.
Inbrottstjuven lyckades ta sig in genom att slå in ett skyltfönster bredvid entrén med ett tillhygge, en meterhög askkopp i plåt. Fönstret höll visserligen för slagen – men släppte istället från fönsterkarmen varpå tjuven enkelt kunde kliva in i butiken. Larmet i lokalen utlöstes vid 03:30-tiden. Ett vittne såg inbrottstjuven lämna butiken med något under armen och butiksägaren Stefan Friedrichsen konstaterade tidigt i morse att flera kompletta haspelspön stulits tillsammans med växelkassan.
-Det rör sig om 5-6 kompletta spön i 1000-kronorsklassen av märket Abu Garcia. Växelkassan var på 52 kronor – i enkronor, berättar Stefan.
Vittnet uppger att inbrottstjuven såg ut att vara en ung man. Tjuven hade stort, lockigt och buskigt hår. Han var ljushyad och klädd i ljusa och tajta kläder, enligt vittnet ungefär som om kläderna var ett par storlekar för små för honom. Tjuven flydde på cykel söderut.
-En väktare var på plats bara tre minuter efter att larmet gick. Då hade tjuven lämnat området, men i efterhand har väktaren berättat att han mötte en person på vägen hit, som cyklade söderut genom centrum. Troligtvis var det tjuven han såg. Vi har ju en övervakningskamera i butiken, så nu ska vi titta om tjuven fastnat på bild, säger Stefan.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.