Vid 02:40-tiden natten till idag, torsdag, larmades räddningstjänsten om att det brann för fullt i Statoilmacken i Guldsmedshyttan. Flera närboende hade sett rök välla ut från butiken. Dock var det inte fara för någon brand. Det konstaterades snart att inbrottstjuvar hade utlöst röklarmet i butiken. Larmet fungerar på det sättet att det fyller lokalen med tjock rök som kraftigt dämpar sikten.
-Röklarmet är mycket effektivt och gör att tjuvarna inom några få sekunder inte kan se sin egen hand om de håller den framför sig, berättar polisen.
Tack vare larmet blev tjuvarnas byte mer eller mindre obetydligt.
Vittnen har uppgett att en mindre röd bil varit synlig på platsen. Troligtvis kan inbrottet i Statoil och en bilstöld i Linde, bara några timmar tidigare, ha ett samband.
-Det stals en röd Opel Kadett i stan tidigare på kvällen. Och utifrån vittnesuppgifterna är det troligt att inbrottstjuvarna stal flyktbilen i Linde innan de slog till mot macken, säger Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Bilen är efterlyst och har reg.nr. CPF 439.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.