Vid 02:40-tiden natten till idag, torsdag, larmades räddningstjänsten om att det brann för fullt i Statoilmacken i Guldsmedshyttan. Flera närboende hade sett rök välla ut från butiken. Dock var det inte fara för någon brand. Det konstaterades snart att inbrottstjuvar hade utlöst röklarmet i butiken. Larmet fungerar på det sättet att det fyller lokalen med tjock rök som kraftigt dämpar sikten.
-Röklarmet är mycket effektivt och gör att tjuvarna inom några få sekunder inte kan se sin egen hand om de håller den framför sig, berättar polisen.
Tack vare larmet blev tjuvarnas byte mer eller mindre obetydligt.
Vittnen har uppgett att en mindre röd bil varit synlig på platsen. Troligtvis kan inbrottet i Statoil och en bilstöld i Linde, bara några timmar tidigare, ha ett samband.
-Det stals en röd Opel Kadett i stan tidigare på kvällen. Och utifrån vittnesuppgifterna är det troligt att inbrottstjuvarna stal flyktbilen i Linde innan de slog till mot macken, säger Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Bilen är efterlyst och har reg.nr. CPF 439.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.