Under september månad har polisen fått närmare 20 inbrott att utreda. Misstankar finns att inbrotten sker under mer eller mindre organiserade former, det vill säga att en liga ligger bakom inbrottsvågen – eller åtminstone majoriteten av de anmälda fallen.- Det finns anledning att misstänka att det är så, men vi kan inte säga det med säkerhet, kommenterar Christina Hahne på Lindesbergspolisen.
Inbrotten under september har drabbat såväl privatpersoner som företag. Polisen uppger att inbrotten är mycket spridda över kartan och att tjuvarna inte är konsekventa i vad man är ute efter. Man har nämligen konstaterat stölder av allt från mat till mycket värdefulla maskiner.
– Därför är det också för tidigt att säga att det är en liga som ligger bakom samtliga inbrott. Även om det nu faktiskt finns ett samband mellan olika inbrott, så kan det vara olika konstellationer som verkar och att inbrotten bara råkar sammanfalla i tid, varför det blivit så många på kort tid, förklarar Christina Hahne, Polisen i Lindesberg.
Tidigare i september har flera företag utsatts för tjuvars framfart, då maskiner och verktyg till stora värden stulits från bland annat byggarbetsplatser.
– Men det är också fritidshus som haft påhälsning. Nu senast i Uskavi, säger Hahne.
Inbrottet i Uskavi skedde tidigare i veckan och där stals bland annat metallföremål.
– Det handlar inte om ädla metaller. Troligtvis stjäls metallföremål i syfte att sälja det för skrotvärdet. Man har även stulit mat och husgeråd.
Polisen ser inte särskilt ljust på situationen just nu, varför allmänhetens tips är ytterst välkomna.
– Vi har inte särskilt mycket att gå på just nu, det har säkrats en del spår på brottsplatserna men det har inte fört utredningen framåt. Vi är mycket tacksamma för alla tips och iakttagelser från allmänheten, säger Christina Hahne.
Polisens tipstelefon: 114 14
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.