I förra veckan kunde vi berätta att en mycket farlig situation uppstod i samband med att ett godståg och ett persontåg anlände i samma stund till Lindesberg. Det var i tisdags kväll vid 18-tiden. På grund av att godståget styrdes in på spåret närmast stationsområdet, så kunde inte resenärer komma ut på perrongen och kliva på persontåget.
Situationen blev otäck först då resenärerna greps av panik i tron om att missa sitt tåg, och nu riskerade livet för att hinna med. För att ta sig ut på perrongen så kröp de under godståget. Situationen var därför mycket farlig och resenärernas agerande mycket olämpligt.
På Banverket är händelsen okänd för ansvarig avdelning. Ingen rapport har skrivit angående incidenten, och varför det inte skett har man ingen förklaring till. Kanske uppfattades inte situationen så hotfull, konstaterar man.
Men händelsen kommer nu att undersökas vidare efter det att LindeNytt varit i kontakt med Banverket i Borlänge.
Att två tåg anländer samtidigt är inget konstigt i sig. Men när tågtrafiken är mycket tät kan vissa åtgärder vara mindre lämpliga än andra. Detta var troligtvis en sådan situation, uppger man på Banverket.
-Det kan tyckas att man istället borde ha lagt mötet på annan ort, men inte kunnat göra så på grund av tät trafik. Sedan kan man i efterhand tänka sig att tågklareraren borde ha styrt in godståget på det andra spåret för att inte blockera ingången till perrongen, eftersom det var då den här situationen blev allvarlig, kommenterar Banverket.
Trafikledningen konstaterar att man följt de säkerhetsmässiga direktiv man har, men att lösningen just denna gång var olämplig och att följderna blev mycket olyckliga.
Läs tidigare artikel och se illustration av situationen
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.