I förra veckan kunde vi berätta att en mycket farlig situation uppstod i samband med att ett godståg och ett persontåg anlände i samma stund till Lindesberg. Det var i tisdags kväll vid 18-tiden. På grund av att godståget styrdes in på spåret närmast stationsområdet, så kunde inte resenärer komma ut på perrongen och kliva på persontåget.
Situationen blev otäck först då resenärerna greps av panik i tron om att missa sitt tåg, och nu riskerade livet för att hinna med. För att ta sig ut på perrongen så kröp de under godståget. Situationen var därför mycket farlig och resenärernas agerande mycket olämpligt.
På Banverket är händelsen okänd för ansvarig avdelning. Ingen rapport har skrivit angående incidenten, och varför det inte skett har man ingen förklaring till. Kanske uppfattades inte situationen så hotfull, konstaterar man.
Men händelsen kommer nu att undersökas vidare efter det att LindeNytt varit i kontakt med Banverket i Borlänge.
Att två tåg anländer samtidigt är inget konstigt i sig. Men när tågtrafiken är mycket tät kan vissa åtgärder vara mindre lämpliga än andra. Detta var troligtvis en sådan situation, uppger man på Banverket.
-Det kan tyckas att man istället borde ha lagt mötet på annan ort, men inte kunnat göra så på grund av tät trafik. Sedan kan man i efterhand tänka sig att tågklareraren borde ha styrt in godståget på det andra spåret för att inte blockera ingången till perrongen, eftersom det var då den här situationen blev allvarlig, kommenterar Banverket.
Trafikledningen konstaterar att man följt de säkerhetsmässiga direktiv man har, men att lösningen just denna gång var olämplig och att följderna blev mycket olyckliga.
Läs tidigare artikel och se illustration av situationen
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.