Trafiksituationen på industriområdet är ohållbar. Det tycker många av de företagare som huserar i området runt Meritor. Efter klagomål till Lindesbergs kommun, att lastbilar ofta står i vägen för deras verksamheter och kunder, har kommunen nu funnit en lösning på problematiken – att använda den nya industrirakan som lastbilsparkering.
Ett hundratal lastbilar kommer och går varje dygn vid Meritors lastbrygga och den trafikomsättningen klarar inte området av. Lastbilar som inväntar lastning får helt enkelt inte rum på rastplatsen, som är den första anhalten för chaufförerna som väntar på lastning.
– Eftersom rastplatsen snabbt fyllt upp har övriga lastbilar spridit ut sig på Stafettgatan och övriga gator i området. Det är naturligtvis inte bra, så jag förstår näringsidkare i området att det inte är acceptabelt att lastbilar står i vägen för dem, kommenterar mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf.
Industrirakans längd och bredd är i överkant för det behov som finns. Med andra ord kommer rakan mycket väl mätta behovet av parkeringsplatser för logistiken till Meritor. Jesper Almlöf räknar med att rakan börjar användas omgående. Övriga åtgärder som skall göras i samma ärende, kommer att tas upp i BMB-nämnden för beslut den 16:e december.
– Nämnden skall besluta om stoppförbud på Stafettgatan så att lastbilarna verkligen tar sig vidare till den nya industrirakan som vi önskar, säger Almlöf.
Enligt Lindesbergs kommun kommer lastbilsparkeringen inte sätta stopp för de motortävlingar som arrangeras av SHRA där ett par tillfällen om året.
– Nej, det skall inte behöva påverka deras verksamhet. Man får helt enkelt styra bort lastbilarna när det är tävlingsdagar, påpekar Jesper Almlöf.
Fotnot: Under december månad kommer en P-vakt skickas ut i området för att kontrollera att chaufförerna efterlever de nya parkeringsföreskrifterna.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.