Trafiksituationen på industriområdet är ohållbar. Det tycker många av de företagare som huserar i området runt Meritor. Efter klagomål till Lindesbergs kommun, att lastbilar ofta står i vägen för deras verksamheter och kunder, har kommunen nu funnit en lösning på problematiken – att använda den nya industrirakan som lastbilsparkering.
Ett hundratal lastbilar kommer och går varje dygn vid Meritors lastbrygga och den trafikomsättningen klarar inte området av. Lastbilar som inväntar lastning får helt enkelt inte rum på rastplatsen, som är den första anhalten för chaufförerna som väntar på lastning.
– Eftersom rastplatsen snabbt fyllt upp har övriga lastbilar spridit ut sig på Stafettgatan och övriga gator i området. Det är naturligtvis inte bra, så jag förstår näringsidkare i området att det inte är acceptabelt att lastbilar står i vägen för dem, kommenterar mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf.
Industrirakans längd och bredd är i överkant för det behov som finns. Med andra ord kommer rakan mycket väl mätta behovet av parkeringsplatser för logistiken till Meritor. Jesper Almlöf räknar med att rakan börjar användas omgående. Övriga åtgärder som skall göras i samma ärende, kommer att tas upp i BMB-nämnden för beslut den 16:e december.
– Nämnden skall besluta om stoppförbud på Stafettgatan så att lastbilarna verkligen tar sig vidare till den nya industrirakan som vi önskar, säger Almlöf.
Enligt Lindesbergs kommun kommer lastbilsparkeringen inte sätta stopp för de motortävlingar som arrangeras av SHRA där ett par tillfällen om året.
– Nej, det skall inte behöva påverka deras verksamhet. Man får helt enkelt styra bort lastbilarna när det är tävlingsdagar, påpekar Jesper Almlöf.
Fotnot: Under december månad kommer en P-vakt skickas ut i området för att kontrollera att chaufförerna efterlever de nya parkeringsföreskrifterna.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.