Trafiksituationen på industriområdet är ohållbar. Det tycker många av de företagare som huserar i området runt Meritor. Efter klagomål till Lindesbergs kommun, att lastbilar ofta står i vägen för deras verksamheter och kunder, har kommunen nu funnit en lösning på problematiken – att använda den nya industrirakan som lastbilsparkering.
Ett hundratal lastbilar kommer och går varje dygn vid Meritors lastbrygga och den trafikomsättningen klarar inte området av. Lastbilar som inväntar lastning får helt enkelt inte rum på rastplatsen, som är den första anhalten för chaufförerna som väntar på lastning.
– Eftersom rastplatsen snabbt fyllt upp har övriga lastbilar spridit ut sig på Stafettgatan och övriga gator i området. Det är naturligtvis inte bra, så jag förstår näringsidkare i området att det inte är acceptabelt att lastbilar står i vägen för dem, kommenterar mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf.
Industrirakans längd och bredd är i överkant för det behov som finns. Med andra ord kommer rakan mycket väl mätta behovet av parkeringsplatser för logistiken till Meritor. Jesper Almlöf räknar med att rakan börjar användas omgående. Övriga åtgärder som skall göras i samma ärende, kommer att tas upp i BMB-nämnden för beslut den 16:e december.
– Nämnden skall besluta om stoppförbud på Stafettgatan så att lastbilarna verkligen tar sig vidare till den nya industrirakan som vi önskar, säger Almlöf.
Enligt Lindesbergs kommun kommer lastbilsparkeringen inte sätta stopp för de motortävlingar som arrangeras av SHRA där ett par tillfällen om året.
– Nej, det skall inte behöva påverka deras verksamhet. Man får helt enkelt styra bort lastbilarna när det är tävlingsdagar, påpekar Jesper Almlöf.
Fotnot: Under december månad kommer en P-vakt skickas ut i området för att kontrollera att chaufförerna efterlever de nya parkeringsföreskrifterna.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.