Oskyddade trafikanter skall inte behöva riskera sina liv för att ta sig till och från bostaden. Örebrovägen är livsfarlig söder om kyrkogården, menar centerpolitikerna Kurt Scharnke och Jonas Kleber.- Det är bara en tidsfråga innan någon blir påkörd här, kommenterar Kurt med stöd från Jonas som för Centerpartiets räkning nu lägger fram en motion i vilken man påtalar riskerna på sträckan och kräver att åtgärder vidtas.
Mellan staden och Södra kyrkogården är Örebrovägen mycket säker för oskyddade trafikanter. Men sedan upphör säkerheten totalt och övergår till vad som kan liknas vid s k ”rysk roulette”. Cyklister och fotgängare har minimalt med utrymme och vintertid är det som värst när snövallarna reducerar deras redan knappa utrymme. För de som bor längre söderut på Örebrovägen är det en riskfylld resa att ta sig hem.
Kurt Scharnke berättar att han med egna ögon såg ett skräckscenario tidigare i vintras.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, säger han.

I fredags eftermiddag besökte centerpolitikerna den aktuella vägsträckan och konstaterade snabbt att det inte är ett dugg roligt att ta en promenad söder om kyrkogården. Dessvärre är det något vissa tvingas till nästan varje dag eftersom de bor där. Nu är det inte enbart fotgängare och cyklister som vittnar om farorna på Örebrovägen. Bara en sådan sak som att hämta in posten kan upplevas som riskfyllt.
– En boende som har sin postlåda ute vid vägen och på kort avstånd från den egna tomten, har berättat att han alltid försöker tajma den korta promenaden till postlådan. Han väntar alltså på att en lucka skall komma i trafiken, då passar han på att snabbt hämta posten och sedan tillbaka snabbt igen, berättar Kurt.
Kurt Scharnke och Jonas Kleber menar att det inte råder någon tvekan om att det här är ett mycket allvarligt problem. Det handlar trots allt om människors liv. Centerpartiets förslag är att man fortsätter det trafiksäkerhetsarbete som genomförts mellan staden och kyrkogården. I första hand föreslås en förlängning av gång- och cykelvägen fram till korsningen i Rya, men allra helst vill man se att den fortsätter hela vägen till korsningen Örebrovägen/Länsväg 249.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.