Oskyddade trafikanter skall inte behöva riskera sina liv för att ta sig till och från bostaden. Örebrovägen är livsfarlig söder om kyrkogården, menar centerpolitikerna Kurt Scharnke och Jonas Kleber.- Det är bara en tidsfråga innan någon blir påkörd här, kommenterar Kurt med stöd från Jonas som för Centerpartiets räkning nu lägger fram en motion i vilken man påtalar riskerna på sträckan och kräver att åtgärder vidtas.
Mellan staden och Södra kyrkogården är Örebrovägen mycket säker för oskyddade trafikanter. Men sedan upphör säkerheten totalt och övergår till vad som kan liknas vid s k ”rysk roulette”. Cyklister och fotgängare har minimalt med utrymme och vintertid är det som värst när snövallarna reducerar deras redan knappa utrymme. För de som bor längre söderut på Örebrovägen är det en riskfylld resa att ta sig hem.
Kurt Scharnke berättar att han med egna ögon såg ett skräckscenario tidigare i vintras.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, säger han.

I fredags eftermiddag besökte centerpolitikerna den aktuella vägsträckan och konstaterade snabbt att det inte är ett dugg roligt att ta en promenad söder om kyrkogården. Dessvärre är det något vissa tvingas till nästan varje dag eftersom de bor där. Nu är det inte enbart fotgängare och cyklister som vittnar om farorna på Örebrovägen. Bara en sådan sak som att hämta in posten kan upplevas som riskfyllt.
– En boende som har sin postlåda ute vid vägen och på kort avstånd från den egna tomten, har berättat att han alltid försöker tajma den korta promenaden till postlådan. Han väntar alltså på att en lucka skall komma i trafiken, då passar han på att snabbt hämta posten och sedan tillbaka snabbt igen, berättar Kurt.
Kurt Scharnke och Jonas Kleber menar att det inte råder någon tvekan om att det här är ett mycket allvarligt problem. Det handlar trots allt om människors liv. Centerpartiets förslag är att man fortsätter det trafiksäkerhetsarbete som genomförts mellan staden och kyrkogården. I första hand föreslås en förlängning av gång- och cykelvägen fram till korsningen i Rya, men allra helst vill man se att den fortsätter hela vägen till korsningen Örebrovägen/Länsväg 249.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.