Oskyddade trafikanter skall inte behöva riskera sina liv för att ta sig till och från bostaden. Örebrovägen är livsfarlig söder om kyrkogården, menar centerpolitikerna Kurt Scharnke och Jonas Kleber.- Det är bara en tidsfråga innan någon blir påkörd här, kommenterar Kurt med stöd från Jonas som för Centerpartiets räkning nu lägger fram en motion i vilken man påtalar riskerna på sträckan och kräver att åtgärder vidtas.
Mellan staden och Södra kyrkogården är Örebrovägen mycket säker för oskyddade trafikanter. Men sedan upphör säkerheten totalt och övergår till vad som kan liknas vid s k ”rysk roulette”. Cyklister och fotgängare har minimalt med utrymme och vintertid är det som värst när snövallarna reducerar deras redan knappa utrymme. För de som bor längre söderut på Örebrovägen är det en riskfylld resa att ta sig hem.
Kurt Scharnke berättar att han med egna ögon såg ett skräckscenario tidigare i vintras.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, säger han.

I fredags eftermiddag besökte centerpolitikerna den aktuella vägsträckan och konstaterade snabbt att det inte är ett dugg roligt att ta en promenad söder om kyrkogården. Dessvärre är det något vissa tvingas till nästan varje dag eftersom de bor där. Nu är det inte enbart fotgängare och cyklister som vittnar om farorna på Örebrovägen. Bara en sådan sak som att hämta in posten kan upplevas som riskfyllt.
– En boende som har sin postlåda ute vid vägen och på kort avstånd från den egna tomten, har berättat att han alltid försöker tajma den korta promenaden till postlådan. Han väntar alltså på att en lucka skall komma i trafiken, då passar han på att snabbt hämta posten och sedan tillbaka snabbt igen, berättar Kurt.
Kurt Scharnke och Jonas Kleber menar att det inte råder någon tvekan om att det här är ett mycket allvarligt problem. Det handlar trots allt om människors liv. Centerpartiets förslag är att man fortsätter det trafiksäkerhetsarbete som genomförts mellan staden och kyrkogården. I första hand föreslås en förlängning av gång- och cykelvägen fram till korsningen i Rya, men allra helst vill man se att den fortsätter hela vägen till korsningen Örebrovägen/Länsväg 249.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.