Påsken närmar sig med stormsteg och i dagarna har två lustiga filurer intagit LindeNytts redaktion. De har lovat att hålla i den årliga påsktävlingen, men problemet är att vi inte vet vad vi ska kalla våra nya medarbetare. Agnes och Yrven? Hubba och Bubba? Nej, ni kan nog bättre – så vi överlåter detta till Er!
Med start måndag 15 april drar LindeNytt igång den årliga påsktävlingen för traktens barn – Äggjakten. Under kommande fyra dagar göms ett ägg innehållande fina priser från våra sponsorer varje dag på olika platser i Lindesberg. Ledtrådarna till var ägget är gömt kommer släppas på LindeNytt varje dag kl 15:00.
En nyhet för i år är att tävlingen kommer skötas av våra två nya knasiga medarbetare, som tyvärr fortfarande saknar namn. Nu vänder vi oss till alla våra yngre läsare (det är OK för föräldrarna att skvallra om denna tävling till sina barn) i hopp om att få hjälp att döpa våra ”Påskvärdar”.
I potten finns fina priser sponsrade av Badhuset Energikällan och består av badbiljetter och påskägg med godis!
Skicka in era namnförslag tillsammans med ert namn och telefonnummer till: tavling@lindenytt.com
Eftersom att det är två filurer som saknar namn, så skriv även vilken av dessa som namnet avser. Exempelvis: ”Haren – Hubba och Kycklingen – Bubba”
Tävlingen pågår till och med söndag 14 april och vinnare kommer utses måndag 15 april.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.