Påsken närmar sig med stormsteg och i dagarna har två lustiga filurer intagit LindeNytts redaktion. De har lovat att hålla i den årliga påsktävlingen, men problemet är att vi inte vet vad vi ska kalla våra nya medarbetare. Agnes och Yrven? Hubba och Bubba? Nej, ni kan nog bättre – så vi överlåter detta till Er!
Med start måndag 15 april drar LindeNytt igång den årliga påsktävlingen för traktens barn – Äggjakten. Under kommande fyra dagar göms ett ägg innehållande fina priser från våra sponsorer varje dag på olika platser i Lindesberg. Ledtrådarna till var ägget är gömt kommer släppas på LindeNytt varje dag kl 15:00.
En nyhet för i år är att tävlingen kommer skötas av våra två nya knasiga medarbetare, som tyvärr fortfarande saknar namn. Nu vänder vi oss till alla våra yngre läsare (det är OK för föräldrarna att skvallra om denna tävling till sina barn) i hopp om att få hjälp att döpa våra ”Påskvärdar”.
I potten finns fina priser sponsrade av Badhuset Energikällan och består av badbiljetter och påskägg med godis!
Skicka in era namnförslag tillsammans med ert namn och telefonnummer till: tavling@lindenytt.com
Eftersom att det är två filurer som saknar namn, så skriv även vilken av dessa som namnet avser. Exempelvis: ”Haren – Hubba och Kycklingen – Bubba”
Tävlingen pågår till och med söndag 14 april och vinnare kommer utses måndag 15 april.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.