Påsken närmar sig med stormsteg och i dagarna har två lustiga filurer intagit LindeNytts redaktion. De har lovat att hålla i den årliga påsktävlingen, men problemet är att vi inte vet vad vi ska kalla våra nya medarbetare. Agnes och Yrven? Hubba och Bubba? Nej, ni kan nog bättre – så vi överlåter detta till Er!
Med start måndag 15 april drar LindeNytt igång den årliga påsktävlingen för traktens barn – Äggjakten. Under kommande fyra dagar göms ett ägg innehållande fina priser från våra sponsorer varje dag på olika platser i Lindesberg. Ledtrådarna till var ägget är gömt kommer släppas på LindeNytt varje dag kl 15:00.
En nyhet för i år är att tävlingen kommer skötas av våra två nya knasiga medarbetare, som tyvärr fortfarande saknar namn. Nu vänder vi oss till alla våra yngre läsare (det är OK för föräldrarna att skvallra om denna tävling till sina barn) i hopp om att få hjälp att döpa våra ”Påskvärdar”.
I potten finns fina priser sponsrade av Badhuset Energikällan och består av badbiljetter och påskägg med godis!
Skicka in era namnförslag tillsammans med ert namn och telefonnummer till: tavling@lindenytt.com
Eftersom att det är två filurer som saknar namn, så skriv även vilken av dessa som namnet avser. Exempelvis: ”Haren – Hubba och Kycklingen – Bubba”
Tävlingen pågår till och med söndag 14 april och vinnare kommer utses måndag 15 april.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.