Påsken närmar sig med stormsteg och i dagarna har två lustiga filurer intagit LindeNytts redaktion. De har lovat att hålla i den årliga påsktävlingen, men problemet är att vi inte vet vad vi ska kalla våra nya medarbetare. Agnes och Yrven? Hubba och Bubba? Nej, ni kan nog bättre – så vi överlåter detta till Er!
Med start måndag 15 april drar LindeNytt igång den årliga påsktävlingen för traktens barn – Äggjakten. Under kommande fyra dagar göms ett ägg innehållande fina priser från våra sponsorer varje dag på olika platser i Lindesberg. Ledtrådarna till var ägget är gömt kommer släppas på LindeNytt varje dag kl 15:00.
En nyhet för i år är att tävlingen kommer skötas av våra två nya knasiga medarbetare, som tyvärr fortfarande saknar namn. Nu vänder vi oss till alla våra yngre läsare (det är OK för föräldrarna att skvallra om denna tävling till sina barn) i hopp om att få hjälp att döpa våra ”Påskvärdar”.
I potten finns fina priser sponsrade av Badhuset Energikällan och består av badbiljetter och påskägg med godis!
Skicka in era namnförslag tillsammans med ert namn och telefonnummer till: tavling@lindenytt.com
Eftersom att det är två filurer som saknar namn, så skriv även vilken av dessa som namnet avser. Exempelvis: ”Haren – Hubba och Kycklingen – Bubba”
Tävlingen pågår till och med söndag 14 april och vinnare kommer utses måndag 15 april.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.