Påsken närmar sig med stormsteg och i dagarna har två lustiga filurer intagit LindeNytts redaktion. De har lovat att hålla i den årliga påsktävlingen, men problemet är att vi inte vet vad vi ska kalla våra nya medarbetare. Agnes och Yrven? Hubba och Bubba? Nej, ni kan nog bättre – så vi överlåter detta till Er!
Med start måndag 15 april drar LindeNytt igång den årliga påsktävlingen för traktens barn – Äggjakten. Under kommande fyra dagar göms ett ägg innehållande fina priser från våra sponsorer varje dag på olika platser i Lindesberg. Ledtrådarna till var ägget är gömt kommer släppas på LindeNytt varje dag kl 15:00.
En nyhet för i år är att tävlingen kommer skötas av våra två nya knasiga medarbetare, som tyvärr fortfarande saknar namn. Nu vänder vi oss till alla våra yngre läsare (det är OK för föräldrarna att skvallra om denna tävling till sina barn) i hopp om att få hjälp att döpa våra ”Påskvärdar”.
I potten finns fina priser sponsrade av Badhuset Energikällan och består av badbiljetter och påskägg med godis!
Skicka in era namnförslag tillsammans med ert namn och telefonnummer till: tavling@lindenytt.com
Eftersom att det är två filurer som saknar namn, så skriv även vilken av dessa som namnet avser. Exempelvis: ”Haren – Hubba och Kycklingen – Bubba”
Tävlingen pågår till och med söndag 14 april och vinnare kommer utses måndag 15 april.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.