INSÄNDARE/DEBATT: Jag är säker på att vi alla vid det här laget är medvetna om de besparingar som regionen står inför. Som jag ser det kan det göras på följande sätt: avskeda medarbetare, sänka löner, höja skatten, stänga ner verksamheter eller sänka vårdutbudet. Inget alternativ är speciellt lockande men något måste göras.
Det vi har fått presenterat för oss är att vi ska samarbeta mer, vara mer flexibla, arbeta mer effektivt. Ge oss därför konkreta exempel på vad det innebär! För min del ser jag inte hur jag ska kunna springa snabbare utan det påverkar patientsäkerheten. Jag tackar redan nej till möten för att istället träffa en till patient.
Foto: Jennie Einarsson
På Storå vårdcentral har vi god kännedom om våra patienter då majoriteten av oss arbetat där i flera år (jag själv i 10 år). Patienterna känner sig trygga då vi känner dem och de oss, vilket i sin tur sparar onödiga undersökningar ex prover, röntgen- och konsultremisser. Utöver det undviker vi pga patientkännedomen flertalet akutmottagningsbesök och eventuella sjukhusinläggningar. Detta ger kontinuitet, patientsäkerhet och är ekonomisk hållbarhet. Nära vård när den enligt mig är som bäst. Läs mer om detta i Läkartidningen 34-35/2021 respektive 51-52/2019.
Foto: Jennie Larsson
Nu planeras att majoriteten av vår och Freja vårdcentrals verksamheter ska flyttas till Lindesbergs vårdcentral. Där ska det således bedrivas storskalig vård och besparingar ska göras, men hur? Inga lokalhyror sägs upp och driftkostnaderna blir de samma. Istället flyttar man runt personal och en stor mängd patienter ska transporteras (inklusive sjuktransporter bekostade av regionen) till och från Lindesbergs vårdcentral. Samma resonemang gäller kirurg/ortoped/urolog- akutmottagningen på Lindesbergs lasarett. Detta försök till besparingar har man där gjort två gånger tidigare utan önskat resultat.
Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman
Vi som valt att arbeta på Storå vårdcentral gör det för att vi vill arbeta på en liten vårdcentral belägen nära patienterna på landsbygden. Att långsamt nedmontera vården i norr är att säga ”bo inte där”, men kanske är det just det som är politikernas vision: att vi alla ska bo i centralorten listade på en enda stor vårdcentral och utan lasarett i norra länsdelen?
Nej, gör om och gör rätt och låt oss bygga vidare på den så välfungerande vårdcentral som vi har i Storå. Vi fortsätter gärna att hjälpa andra vårdcentraler som har det tyngre för tillfället och på så vis kommer vi långsiktigt ge en god vård både patientsäkerhetsmässigt så väl som ekonomiskt i hela norra länsdelen.
Zacarias Jilke, distriktsläkare, med hela Storå vårdcentrals personal
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...