På fredagskvällen klockan 17:00 går startskottet för den årets första och enda kräftfiskekvällen för allmänheten i Lindesbergs farvatten. Och kräftfiskearrangören har goda nyheter åt samtliga som tilldelats ett land.- Ja, det ser faktiskt riktigt bra ut. De provfisken vi gjort har resulterat i riktigt fina matkräftor och det verkar finnas gott om dem också, berättar Janne Gröndal, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Redan i fjol såg föreningen tendenser till att flera års kräftgång var förbi. Efter år med riktigt dåliga fångster, steg siffrorna igen till en bekvämare nivå. I fjol fångades nästan 6000 kräftor, att jämföra med ett fisket mitt i ”de dåliga åren” då det knappt tog sig över 1000-strecket.
Inför fredagskvällens fiske uppger arrangören att tendenserna från i fjol ser ut att hålla i sig. Det finns gott om stora kräftor men man har också funnit att återväxten är stark.
– På vissa platser har vi fått mycket småkräftor och det tyder ju på att det finns en stark återväxt, vilket känns väldigt bra, säger Janne Gröndal.
På andra provfiskeplatser har man även fått kvitto på att det finns gott om stora kräftor också.
Janne Gröndal tror att den varma sommaren har bidragit mycket till kräftans goda status i Lindesberg. Men trots fina prognoser är man fortfarande inte helt övertygade om det är dags att återgå till två kräftfiskekvällar igen.
– Vi har pratat om det, men vi har sagt att vi vill avvakta och se hur fisket går i år innan vi eventuellt inför två kräftfisken igen som vi hade förr, säger Gröndal.
Fredagskvällens fiske pågår fram till midnatt.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.