Förra veckan kom säsongens första förlust för IFK Lindesberg. Bara dagar därefter kom en ny förlust när man mötte Nora BK i en cupmatch. Det har med andra ord varit en tuff vecka för fotbollsherrarna som står med en negativ trend inför torsdagens match mot den nuvarande tabelljumbon. En trend som kan vända när IFK Lindesberg återvänder till hemmaplanen för en ny seriematch i ”fotbollsfemman”.
Det har varit en tuff vecka för IFK Lindesberg. Spelet under torsdagens hemmamatch mot Lillån blev nog en bit ifrån vad man hade förväntat sig, där man tog sig igenom de 90 spelade minuterna utan mål. Bara fyra dagar därefter kom nästa förlust, då i en cupmatch mot Nora BK som slutade 1-4.
– Det kan vara så i fotboll att det går upp och ner. Samtidigt så tycker jag inte att resultaten speglar någon av de två matcherna. Spelmässigt gör vi det bättre mot Nora, även om vi kanske inte spelar den matchen vi vill. Matchen blev däremot klart jämnare än resultatet och även om det känns som att vi tar framsteg, så är jag som perfektionist långt ifrån nöjd, berättar tränare Niklas Christensson.
Trots en tillfällig tredje plats i tabellen så är säsongen ännu lång. Trots nio poäng inom seriens första se matcher, så berättar Niklas att det ännu finns saker att jobba med inom spelet.
– Senast var det en cupmatch och då ändrade vi lite i spelet som vi tror på, samtidigt som fler i truppen fick chansen på planen. Vi kommer att få utfall under säsongen men man får tänka lite på att vi är bättre i fotbollen än när vi inledde säsongen. Jag är inte nedslagen efter två tidiga förluster, snarare så vet jag att segrarna kommer att komma. Vi har ett bra lag och det gäller att vi har mod med att fortsätta på det spel som vi vill satsa på.
På torsdag vill Niklas ge hemmapubliken tre poäng att jubla åt. Även om det är en tung trupp som gästar Fritidsbyn, så menar tränaren på att lösningen ligger i att spelmässigt bli bättre vid straffområdet samtidigt som man skapar möjliga målchanser. Två raka förluster är inget som skrämmer laget som har förhoppningar på ett kommande segerjubel.
– Jag tycker att hela Linde ska ta sig till Fritidsbyn på torsdag för att jubla in säsongens första seger på hemmaplan. Vi kommer bjuda på fin fotboll och tre poäng, säger lagkapten Martin Eriksson.
Matchfakta IFK Lindesberg-HOIF
Var och när: Fritidsbyn med avspark på torsdag den 18:e maj kl. 17.00
Läget i tabellen: Medan gästande HOIF placeras längst ner i tabellen med 2 poäng, så lägger sig IFK Lindesberg som trea med 9 poäng. Ett mål i målskillnad skiljer IFK från tabellfyran Hovsta IF som innehar samma poängantal. Bakom fjärde platsen är det jämnt där en hemmaseger skulle säkra ytterligare en vecka på pallen.
Senaste mötet: Lagen var jämlikar under förra säsongen, där HOIF slutade åtta i tabellen före IFK Lindesberg som blev nia. Senaste matchen slutade 2-1 till HOIFs fördel när de båda möttes på Fritidsbyn i september. Samtliga målen gjordes i den andra halvleken.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.