Förra veckan kom säsongens första förlust för IFK Lindesberg. Bara dagar därefter kom en ny förlust när man mötte Nora BK i en cupmatch. Det har med andra ord varit en tuff vecka för fotbollsherrarna som står med en negativ trend inför torsdagens match mot den nuvarande tabelljumbon. En trend som kan vända när IFK Lindesberg återvänder till hemmaplanen för en ny seriematch i ”fotbollsfemman”.
Det har varit en tuff vecka för IFK Lindesberg. Spelet under torsdagens hemmamatch mot Lillån blev nog en bit ifrån vad man hade förväntat sig, där man tog sig igenom de 90 spelade minuterna utan mål. Bara fyra dagar därefter kom nästa förlust, då i en cupmatch mot Nora BK som slutade 1-4.
– Det kan vara så i fotboll att det går upp och ner. Samtidigt så tycker jag inte att resultaten speglar någon av de två matcherna. Spelmässigt gör vi det bättre mot Nora, även om vi kanske inte spelar den matchen vi vill. Matchen blev däremot klart jämnare än resultatet och även om det känns som att vi tar framsteg, så är jag som perfektionist långt ifrån nöjd, berättar tränare Niklas Christensson.
Trots en tillfällig tredje plats i tabellen så är säsongen ännu lång. Trots nio poäng inom seriens första se matcher, så berättar Niklas att det ännu finns saker att jobba med inom spelet.
– Senast var det en cupmatch och då ändrade vi lite i spelet som vi tror på, samtidigt som fler i truppen fick chansen på planen. Vi kommer att få utfall under säsongen men man får tänka lite på att vi är bättre i fotbollen än när vi inledde säsongen. Jag är inte nedslagen efter två tidiga förluster, snarare så vet jag att segrarna kommer att komma. Vi har ett bra lag och det gäller att vi har mod med att fortsätta på det spel som vi vill satsa på.
På torsdag vill Niklas ge hemmapubliken tre poäng att jubla åt. Även om det är en tung trupp som gästar Fritidsbyn, så menar tränaren på att lösningen ligger i att spelmässigt bli bättre vid straffområdet samtidigt som man skapar möjliga målchanser. Två raka förluster är inget som skrämmer laget som har förhoppningar på ett kommande segerjubel.
– Jag tycker att hela Linde ska ta sig till Fritidsbyn på torsdag för att jubla in säsongens första seger på hemmaplan. Vi kommer bjuda på fin fotboll och tre poäng, säger lagkapten Martin Eriksson.
Matchfakta IFK Lindesberg-HOIF
Var och när: Fritidsbyn med avspark på torsdag den 18:e maj kl. 17.00
Läget i tabellen: Medan gästande HOIF placeras längst ner i tabellen med 2 poäng, så lägger sig IFK Lindesberg som trea med 9 poäng. Ett mål i målskillnad skiljer IFK från tabellfyran Hovsta IF som innehar samma poängantal. Bakom fjärde platsen är det jämnt där en hemmaseger skulle säkra ytterligare en vecka på pallen.
Senaste mötet: Lagen var jämlikar under förra säsongen, där HOIF slutade åtta i tabellen före IFK Lindesberg som blev nia. Senaste matchen slutade 2-1 till HOIFs fördel när de båda möttes på Fritidsbyn i september. Samtliga målen gjordes i den andra halvleken.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.