Sju matcher kvarstår av säsongens Division 5. IFK Lindesberg har haft problem med en skadedrabbad trupp men har lyckats återhämta sig bra efter den långa serievilan i juli. Med ett spelsuget lag så jagar truppen viktiga poäng, där man hoppas att kunna få med sig full pott mot tabellens nästjumbo, HOIF, redan på torsdag.
Med hela truppen tillbaka och förberedd för spel så blev det en rejäl seger för IFK Lindesberg på hemmaplan. Bröderna Laurberg visade vägen till en storslagen seger efter flera veckors seriefrånvaro. Resultatet till bortamatchen därefter visade sig däremot inte lika rolig, där förra veckans möte mot Pålsboda GoIF slutade med förlust.
Pålsboda höll en 3-0-ledning efter matchens första halva och utökade även till 4-0 kort efter avspark för den andra halvleken. IFK Lindesberg ökade på sitt egna spel men kom enbart fram till två mål efter en missad straff.
– Vi gör inte direkt våran bästa match, samtidigt som Pålsboda får fyra lägen i matchen där samtliga blir mål. Vi missar en straff och sätter inte dit våra egna lägen, detta medan Pålsboda är effektiva i sitt spel och gör ett enkelt 4-0, säger IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson som menar att truppen inte var helt optimal inför den förra matchen på bortaplan.
– En hel del av våra startspelare var borta just vid den matchen, vilket försvårade för oss. Loke Laurberg som gjorde ett hattrick under den förra hemmamatchen hade skadat sig inför Pålsbodamatchen och spelade därför bara under matchens sista kvart. Jag vet inte hur allvarlig hans skada är men han var med under måndagsträningen och jag räknar med att han kommer vara med i spel. Sedan vet jag inte om han kommer att vara med direkt vid avspark.
Till torsdagens match på Fritidsbyns A-plan så gästas IFK Lindesberg av tabellens nästjumbo, HOIF. Trots sin låga position i serien så har laget samlat ihop tre poäng inom de senaste två matcherna.
– De har fått tillbaka flertalet av sina gamla spelare, vilket även har gjort att de har fått resultat under de senaste matcherna. Jag tror att det kan bli en tuff match och även om de är nästjumbo så går det inte att underskatta något lag i serien, säger Martin.
Matchinfo IFK Lindesberg-HOIF
När och var: Torsdagen 22:a augusti på Fritidsbyns A-plan med avspark kl. 19.00
Senaste mötet mot HOIF: Lagen möttes inom omgångens tredje match i början av maj. IFK Lindesberg segrade på bortaplan med 4-1 efter tre raka mål i mitten av matchens första halvlek. HOIF fick in ett nickmål i den första halvlekens sista sekunder, vilket gav halvtidssiffrorna 3-1 till Lindes fördel.
Ställningen i tabellen efter 15 omgångar:
1. Örebro SK Söder – 39 poäng (+43)
2. Laxå IF – 34 poäng (+47)
——
3. BK Ett Fyra – 32 poäng (+23)
——
4. Hovsta IF – 26 poäng (+10)
5. *Skyllbergs IK – 25 poäng (+29)
6. *IFK Örebro – 23 poäng (+4)
7. Pålsboda GoIF – 20 poäng (+2)
8. IFK Lindesberg – 18 poäng (-12)
9. Lillån FK – 15 poäng (-12)
——
10. Hidingsta IK – 14 poäng (-23)
——
11. HOIF – 7 poäng (-45)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-66)
*Har spelat 14 matcher
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.