På onsdag gör IFK Lindesberg sin hemmapremiär på Frövis konstgräs. Trots att både Lindesberg och gästande IFK Askersund har förlorat sina premiärmatcher så väntas en tuff match. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Inför IFK-IFK Askersund: Hemmapremiären spelas i Frövi

Säsongens första match inom Fotbollsfemman är avgjord, där det blev en snöplig förlust för IFK Lindesberg på bortaplan. På onsdag jagar truppen revansch när säsongens första hemmamatch ska spelas på Fröjevis konstgräs i Frövi. IFK Askersund står för motståndet och kommer även dem med en förlust i ryggen.
– Matcherna mot Askersund brukar bli tajta, säger Niklas Christensson.

Fotbollsfemman är igång! I söndags gick startskottet för den nya säsongen där IFK Lindesberg kliver in i serien med en rekordung trupp som är fylld av framgångshungriga spelare.

Den vitblå-klädda truppen gjorde sin säsongspremiär på bortaplan där ett möte mot Hovsta IF blev seriens första match. Efter den första halvleken så höll hemmalaget en ledning med 2-1, för att därefter göra en 3-1-ledning inför matchens sista tio minuter. Loke Laurberg hann däremot med en reducering till 3-2 i matchens sista minut.

– Man kan sammanfatta det hela med att vi gör en bra första halvlek men presterar inte alls i den andra. Vi försöker att trilla på och visa att vi är ett bra fotbollslag men när det känns som att vi får grepp på Hovsta, så svarar dem med två billiga mål mot vårat enstaka mål. Det blir psykologiskt tungt för truppen och även om det känns bra inför den andra halvleken så blir det en mental kollaps, där vi inte kommer upp i den prestationen som vi vill, säger lagets tränare Niklas Christensson.

På onsdag spelar laget sin första hemmamatch för säsongen, där Fröjevis konstgräs blir den inledande hemmaborgen. Oavsett hemmaplan så har IFK Lindesberg visat sig bäst som hemmatrupp, där Lindetruppen enbart har bommat en hemmaseger under fjolåret. Detta i juni mot rivalen IFK Örebro i en match som fick sig några udda domslut.

Till hemmapremiären i Frövi så gästas IFK Lindesberg av fjolårets tabellåtta, IFK Askersund. Ett lag som även dem har fått en tuff premiär med en 0-3-förlust mot Skyllbergs IK, en nykomling som tagit sig vidare till Fotbollsfemman genom Division 6.

– Matcherna mot Askersund brukar bli tajta, de är starka på fasta situationer så vi väntar oss en tuff match på onsdag. Grabbarna fick ledigt dagen efter matchen mot Hovsta för att vila skallarna för att kunna ladda för vad som kommer, säger Niklas som är sugen på revansch.

– Jag ser det här som en revanschvecka. Det gäller att hitta rätt balans till matchen, samtidigt är det som jag nämnde tidigare att vi kommer att bjuda på lite mer rock n’ roll den här säsongen. Det ska bli kul med hemmapublik. Vi hade mycket publik ifjol och det känns gott.

Matchinfo IFK Lindesberg-IFK Askersund
När och var:
Onsdagen 10:e april på Fröjevis konstgräs med avspark kl. 19.00

Senaste mötet mot Askersund: Efter ett inledande möte med slutsiffrorna 0-0 under fjolårssäsongen, så segrade Askersund det senare mötet. Hemmalaget Askersund segrade genom ett nickmål som skrev slutställningen 2-1, efter 1-1 inför halvtidsvilan. IFK Lindesberg gjorde dock självmål efter matchens första 13 minuter.

Ställningen i tabellen efter seriepremiären:
1. BK Ett Fyra – 3 poäng (+3) Nykomling från Division 6 (Serievinnare)
2. Örebro SK Söder – 3 poäng (+3) Nedflyttade från Division 4 (nästsist)
—–
3. Skyllbergs IK – 3 poäng (+3) Nykomling från Division 6 (Serietvåa)
—–
4. Hovsta IF – 3 poäng (+1)
5. Laxå IF – 3 poäng (+1) Nykomling från Division 6 (via kval)
6. Hidingsta IK – 1 poäng (0) Nedflyttade från Division 4 (sist)
7. Pålsboda GoIF – 1 poäng (0)
8. IFK Lindesberg – 0 poäng (-1)
9. IFK Örebro – 0 poäng (-1)
—–
10. HOIF – 0 poäng (-3)
—–
11. IFK Askersund – 0 poäng (-3)
12. Lillån FK – 0 poäng (-3)

Publicerad 9 april 2024 klockan 14:54

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.

24 september 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-10-06 02:02