Efter IFK Lindesbergs andra förlust i serien så laddar laget vidare mot en ny hemmamatch. Under försäsongen blev det en rejäl utklassning när man mötte Askersund i en distriktsmatch, nu ställs man mot varandra i seriematch där bortalaget gästar som tabelltvåa.
– Underskattning är det inget att tala om till på torsdag, säger Martin Eriksson.
Tre segrar och tre kryss, men i torsdags kom säsongens andra förlust i ”femman”. Trots att säsongen började bra för IFK Lindesberg så har man halkat efter i tabellen och är nu i en mittposition när åtta matcher är till handlingarna. Under torsdagen gästade laget Hovsta, där det spelmässigt blev en repris från hemmaförlusten mot Lillån.
– Vi gör en bra match där vi får många lägen som gör att vi skulle kunna vinna. Spelmässigt gör vi det som vi ska men det är målen som fattas. Hovsta gjorde det bättre i båda straffområdena i den här matchen, även om de får med sig ett tursamt mål i nittionde minuten som avgör matchen. Precis som mot Lillån så får vi dessutom med oss ett stolpskott som lika gärna kunde gått i mål. Spelmässigt är vi nöjda men vi får inte full utdelning på vårt jobb, berättar lagkapten Martin Eriksson.
På torsdag hoppas laget på en tidig revansch från förra veckans förlust. Då är det tabelltvåan IFK Askersund som gästar Fritidsbyn, ett lag som redan har möts under försäsongen. Då blev det utklassning för IFK Lindesberg som vann med 2-0, när lagen spelade en distriktsmatch i Hallsberg.
– Den matchen dominerade vi helt. Även om det bara blev 2-0 så körde vi över dem, men då hade vi också tränat längre inför den matchen medan Askersund inte var helt i matchform. Underskattning är det inget att tala om till på torsdag. Vi kommer att spela vårt spel och lyckas vi så slår vi alla lag i serien. Vi får alltid bra lägen i varje match, det är bara den sista skärpan som skapar mål som saknas.
Den förra hemmamatchen mot HOIF bjöd på seriens största publiksiffra på 235 åskådare. På torsdagen utlovas sol vid Fritidsbyn, där laget hoppas på att utmana den stora publiksiffran.
– Det är kul att se folk i Linde som stödjer den lokala fotbollen. Att vi har haft tur med vädret under våra hemmamatcher är såklart en stor faktor, men det är ändå kul att se så pass mycket folk i gräset. Vi hoppas att det kommer ännu mer folk nu på torsdag. Kommer vi bara upp i våran nivå så blir det en rolig dag för alla hemmasupportrar som gästar oss.
Matchfakta IFK Lindesberg-IFK Askersund
När och var: Torsdagen 1:a juni i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Läget i tabellen: Med säsongens andra förlust och det faktum att bottenlagen har spelat ikapp sig på spelschemat, så har tabellen jämnats ut. Östansjö IF har tagit över tabellens tredje plats, medan IFK Lindesberg placerar sig som sexa. Enbart en poäng skiljer de två lagen, där målskillnaden är en stor del till tabellens nuvarande utseende. IFK Lindesberg har 0 i målskillnad och 12 poäng. Ovanför hittas Pålsboda som femma med 12 poäng och 1 i målskillnad, medan Hovsta ligger fyra med 13 poäng. Askersund är tvåa med 16 poäng.
Senaste mötet: Under försäsongen så dominerade IFK Lindesberg i en distriktsmatch, med matchens första mål redan efter två minuter. Matchen slutade 2-0, samtidigt som Askersund segrade den senaste seriematchen under fjolåret med 1-0.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.