Efter IFK Lindesbergs andra förlust i serien så laddar laget vidare mot en ny hemmamatch. Under försäsongen blev det en rejäl utklassning när man mötte Askersund i en distriktsmatch, nu ställs man mot varandra i seriematch där bortalaget gästar som tabelltvåa.
– Underskattning är det inget att tala om till på torsdag, säger Martin Eriksson.
Tre segrar och tre kryss, men i torsdags kom säsongens andra förlust i ”femman”. Trots att säsongen började bra för IFK Lindesberg så har man halkat efter i tabellen och är nu i en mittposition när åtta matcher är till handlingarna. Under torsdagen gästade laget Hovsta, där det spelmässigt blev en repris från hemmaförlusten mot Lillån.
– Vi gör en bra match där vi får många lägen som gör att vi skulle kunna vinna. Spelmässigt gör vi det som vi ska men det är målen som fattas. Hovsta gjorde det bättre i båda straffområdena i den här matchen, även om de får med sig ett tursamt mål i nittionde minuten som avgör matchen. Precis som mot Lillån så får vi dessutom med oss ett stolpskott som lika gärna kunde gått i mål. Spelmässigt är vi nöjda men vi får inte full utdelning på vårt jobb, berättar lagkapten Martin Eriksson.
På torsdag hoppas laget på en tidig revansch från förra veckans förlust. Då är det tabelltvåan IFK Askersund som gästar Fritidsbyn, ett lag som redan har möts under försäsongen. Då blev det utklassning för IFK Lindesberg som vann med 2-0, när lagen spelade en distriktsmatch i Hallsberg.
– Den matchen dominerade vi helt. Även om det bara blev 2-0 så körde vi över dem, men då hade vi också tränat längre inför den matchen medan Askersund inte var helt i matchform. Underskattning är det inget att tala om till på torsdag. Vi kommer att spela vårt spel och lyckas vi så slår vi alla lag i serien. Vi får alltid bra lägen i varje match, det är bara den sista skärpan som skapar mål som saknas.
Den förra hemmamatchen mot HOIF bjöd på seriens största publiksiffra på 235 åskådare. På torsdagen utlovas sol vid Fritidsbyn, där laget hoppas på att utmana den stora publiksiffran.
– Det är kul att se folk i Linde som stödjer den lokala fotbollen. Att vi har haft tur med vädret under våra hemmamatcher är såklart en stor faktor, men det är ändå kul att se så pass mycket folk i gräset. Vi hoppas att det kommer ännu mer folk nu på torsdag. Kommer vi bara upp i våran nivå så blir det en rolig dag för alla hemmasupportrar som gästar oss.
Matchfakta IFK Lindesberg-IFK Askersund
När och var: Torsdagen 1:a juni i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Läget i tabellen: Med säsongens andra förlust och det faktum att bottenlagen har spelat ikapp sig på spelschemat, så har tabellen jämnats ut. Östansjö IF har tagit över tabellens tredje plats, medan IFK Lindesberg placerar sig som sexa. Enbart en poäng skiljer de två lagen, där målskillnaden är en stor del till tabellens nuvarande utseende. IFK Lindesberg har 0 i målskillnad och 12 poäng. Ovanför hittas Pålsboda som femma med 12 poäng och 1 i målskillnad, medan Hovsta ligger fyra med 13 poäng. Askersund är tvåa med 16 poäng.
Senaste mötet: Under försäsongen så dominerade IFK Lindesberg i en distriktsmatch, med matchens första mål redan efter två minuter. Matchen slutade 2-0, samtidigt som Askersund segrade den senaste seriematchen under fjolåret med 1-0.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.