Efter IFK Lindesbergs andra förlust i serien så laddar laget vidare mot en ny hemmamatch. Under försäsongen blev det en rejäl utklassning när man mötte Askersund i en distriktsmatch, nu ställs man mot varandra i seriematch där bortalaget gästar som tabelltvåa.
– Underskattning är det inget att tala om till på torsdag, säger Martin Eriksson.
Tre segrar och tre kryss, men i torsdags kom säsongens andra förlust i ”femman”. Trots att säsongen började bra för IFK Lindesberg så har man halkat efter i tabellen och är nu i en mittposition när åtta matcher är till handlingarna. Under torsdagen gästade laget Hovsta, där det spelmässigt blev en repris från hemmaförlusten mot Lillån.
– Vi gör en bra match där vi får många lägen som gör att vi skulle kunna vinna. Spelmässigt gör vi det som vi ska men det är målen som fattas. Hovsta gjorde det bättre i båda straffområdena i den här matchen, även om de får med sig ett tursamt mål i nittionde minuten som avgör matchen. Precis som mot Lillån så får vi dessutom med oss ett stolpskott som lika gärna kunde gått i mål. Spelmässigt är vi nöjda men vi får inte full utdelning på vårt jobb, berättar lagkapten Martin Eriksson.
På torsdag hoppas laget på en tidig revansch från förra veckans förlust. Då är det tabelltvåan IFK Askersund som gästar Fritidsbyn, ett lag som redan har möts under försäsongen. Då blev det utklassning för IFK Lindesberg som vann med 2-0, när lagen spelade en distriktsmatch i Hallsberg.
– Den matchen dominerade vi helt. Även om det bara blev 2-0 så körde vi över dem, men då hade vi också tränat längre inför den matchen medan Askersund inte var helt i matchform. Underskattning är det inget att tala om till på torsdag. Vi kommer att spela vårt spel och lyckas vi så slår vi alla lag i serien. Vi får alltid bra lägen i varje match, det är bara den sista skärpan som skapar mål som saknas.
Den förra hemmamatchen mot HOIF bjöd på seriens största publiksiffra på 235 åskådare. På torsdagen utlovas sol vid Fritidsbyn, där laget hoppas på att utmana den stora publiksiffran.
– Det är kul att se folk i Linde som stödjer den lokala fotbollen. Att vi har haft tur med vädret under våra hemmamatcher är såklart en stor faktor, men det är ändå kul att se så pass mycket folk i gräset. Vi hoppas att det kommer ännu mer folk nu på torsdag. Kommer vi bara upp i våran nivå så blir det en rolig dag för alla hemmasupportrar som gästar oss.
Matchfakta IFK Lindesberg-IFK Askersund
När och var: Torsdagen 1:a juni i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Läget i tabellen: Med säsongens andra förlust och det faktum att bottenlagen har spelat ikapp sig på spelschemat, så har tabellen jämnats ut. Östansjö IF har tagit över tabellens tredje plats, medan IFK Lindesberg placerar sig som sexa. Enbart en poäng skiljer de två lagen, där målskillnaden är en stor del till tabellens nuvarande utseende. IFK Lindesberg har 0 i målskillnad och 12 poäng. Ovanför hittas Pålsboda som femma med 12 poäng och 1 i målskillnad, medan Hovsta ligger fyra med 13 poäng. Askersund är tvåa med 16 poäng.
Senaste mötet: Under försäsongen så dominerade IFK Lindesberg i en distriktsmatch, med matchens första mål redan efter två minuter. Matchen slutade 2-0, samtidigt som Askersund segrade den senaste seriematchen under fjolåret med 1-0.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).