Fyra matcher återstår av säsongens Fotbollsfemma. I nuläget är det bara två poäng skiljer mellan IFK Lindesbergs nuvarande femte plats och en tredje plats, som innebär kvalspel till Division 4. Mycket står alltså på spel när säsongens näst sista hemmamatch tar fart under lördagen.
– Vi behöver gå rent nu, vi behöver samtliga 12 poängen.
Inför lördagens match på Fritidsbyn så kvarstår fyra matcher av Fotbollsfemman. Ställningen i tabellen är nagelbitande jämn, där en poäng kan bli skillnaden mellan tidig höstledighet och kval till Division 4. Totalt 12 poäng finns kvar att spela om, vilket är poäng som IFK Lindesberg behöver för att kliva uppåt i serietrappan.
– Vi behöver gå rent nu, vi behöver samtliga 12 poängen. Vi har satt oss i ett läge där vi inte kan påverka så mycket längre, tidigare kunde vi tappa någon enstaka poäng men det går inte längre. Prestationsmässigt så måste vi fortsätta där vi är. Jag tycker att vi har tagit ett kliv uppåt och varit bra, men vi måste också hålla oss där, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Lindetruppen kommer nyligen från en oavgjord drabbning mot HOIF. Även om det blev en poäng till tabellen så blev det en bitter eftersmak, där det bjöds på rött kort på Saw Kuly Lo vilket påverkar lördagens match.
– Jag tycker att vi gör tillräckligt för att vinna, sedan fanns det någon som hade precision under matchen och då blev det som det blev. Det är surt, det känns mer som att vi har tappat poäng än att vi har fått en poäng. Vi får ta med oss att måste stänga matcherna kvickare och behålla ledningen, det är bara att acceptera.
– Sedan är det surt att vi blir av med en spelare inför lördag som har gjort mycket mål för oss under säsongen och som har bra spelarform.
På lördag påbörjas jakten på ett rent facit. Då gästas IFK Lindesberg av Hovsta, som under majoriteten av säsongen har placerat sig som trea i tabellen för att nu gästa Fritidsbyn som tabellfyra. Det senaste mötet var i maj, där två skott på mål var allt som Hovsta behövde för att segra.
– Senast fick de två skott på mål på en riktigt liten plan, vilket avgjorde allt till 2-0. Nu är vi däremot med. Vi är i bättre form än vid det senaste mötet. Vi har dessutom ett par spelare som har utvecklats under säsongen och som har tagit ett kliv framåt. Det känns tryggt och bra på förhand.
Matchinfo IFK Lindesberg-Hovsta IF
När och var: Lördagen 16:e september på Fritidsbyn med avspark kl. 15.00
Läget i tabellen: Efter att samtliga lagen har spelat 18 matcher så placerar sig IFK Lindesberg på en femte plats med 28 poäng. Hovsta ligger ovanför med 29 poäng, medan IFK Örebro håller kvalplatsen med 30 poäng. Östansjö och Latorp har ett större försprång som etta respektive tvåa i serien, där Latorp håller sig fyra poäng före tabelltrean.
Senaste mötet: IFK Lindesberg höll matchens stora bollinnehav men gick trots det poänglösa ur matchen. Hovsta tog 1-0 i den andra halvlekens inledning, för att sedan avsluta med ett nytt skott som gav mål. Hovsta gjorde 2-0 i slutsekunderna, en siffra som även blev slutresultat.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.