Ikväll spelar IFK Lindesberg sin första match på hemmaplan, i alla fall på papper. Precis som i distriktscupen så kommer ”hemmamatchen” att spelas på Fröjevis konstgräs, där tränare Niklas Christensson ser goda chanser att kunna utmana seriefavoriten SMÅ IF.
– Känslan i truppen är god.
I början av månaden gjorde fotbollsfemman sin säsongspremiär. Efter att IFK Lindesberg gått segrade ur distriktscupen med dubbla segrar och ett kryss, så blev det direkt ett oavgjort resultat mot förra säsongens Division 4-lag, IFK Örebro.
Trots att IFK Örebro var tidiga med att ta ledningen med 1-0, så kom en sen kvittering genom Saw Kuly Lo som gav IFK Lindesberg en inledande poäng till tabellen. Ikväll vid 19-slaget så ställer man sig mot nästa seriefavorit, förra säsongens tabellfemma SMÅ IF. Detta görs på Fröjevis konstgräs trots att matchens räknas som Lindesbergs hemmapremiär, i alla fall på papper.
– Jag vill inte kalla det för hemmapremiär när vi är tvungna att åka över tre mil tur och retur för att spela på sin rivals konstgräs. Oavsett så är känslan i truppen god och jag hoppas att vi kan fokusera i 90 minuter för att maximera vår individuella och kollektiva prestation. Samt utföra de beteenden och aktioner som vi tränar dagligen på. Det blir en härlig utmaning mot seriefavoriten ikväll, meddelar tränare Niklas Christensson.
Matchfakta IFK Lindesberg-SMÅ IF
Var och när: Fröjevi IP Konstgräs med avspark kl. 19.00
Läget i tabellen: IFK Lindesberg placerar sig som åtta av tolv efter ett oavgjort möte, medan SMÅ IF segrade sin premiärmatch mot Lillån FK och placeras som fyra. Dock kvarstår 21 matcher innan säsongens slut.
Senaste mötet: Förra säsongen blev det seger för IFK Lindesberg hemma på Fritidsbyn. Då segrade man över SMÅ IF med 2-1 efter en avgörande 2-0-ledning efter femtio minuter.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.