Ikväll spelar IFK Lindesberg sin första match på hemmaplan, i alla fall på papper. Precis som i distriktscupen så kommer ”hemmamatchen” att spelas på Fröjevis konstgräs, där tränare Niklas Christensson ser goda chanser att kunna utmana seriefavoriten SMÅ IF.
– Känslan i truppen är god.
I början av månaden gjorde fotbollsfemman sin säsongspremiär. Efter att IFK Lindesberg gått segrade ur distriktscupen med dubbla segrar och ett kryss, så blev det direkt ett oavgjort resultat mot förra säsongens Division 4-lag, IFK Örebro.
Trots att IFK Örebro var tidiga med att ta ledningen med 1-0, så kom en sen kvittering genom Saw Kuly Lo som gav IFK Lindesberg en inledande poäng till tabellen. Ikväll vid 19-slaget så ställer man sig mot nästa seriefavorit, förra säsongens tabellfemma SMÅ IF. Detta görs på Fröjevis konstgräs trots att matchens räknas som Lindesbergs hemmapremiär, i alla fall på papper.
– Jag vill inte kalla det för hemmapremiär när vi är tvungna att åka över tre mil tur och retur för att spela på sin rivals konstgräs. Oavsett så är känslan i truppen god och jag hoppas att vi kan fokusera i 90 minuter för att maximera vår individuella och kollektiva prestation. Samt utföra de beteenden och aktioner som vi tränar dagligen på. Det blir en härlig utmaning mot seriefavoriten ikväll, meddelar tränare Niklas Christensson.
Matchfakta IFK Lindesberg-SMÅ IF
Var och när: Fröjevi IP Konstgräs med avspark kl. 19.00
Läget i tabellen: IFK Lindesberg placerar sig som åtta av tolv efter ett oavgjort möte, medan SMÅ IF segrade sin premiärmatch mot Lillån FK och placeras som fyra. Dock kvarstår 21 matcher innan säsongens slut.
Senaste mötet: Förra säsongen blev det seger för IFK Lindesberg hemma på Fritidsbyn. Då segrade man över SMÅ IF med 2-1 efter en avgörande 2-0-ledning efter femtio minuter.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!