Under lördagen rivstartade HockeyEttan sin nya säsong, där det inte kunde ha slutat bättre för Lindlöven. Säsongspremiären spelades i Surahammar där den nya truppen hade full kontroll på spelet, vilket gav truppen en inledande seger inför onsdagens hemmapremiär mot serierivalerna Borlänge HF.
– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren.
I lördags drog HockeyEttan igång med en ny säsong inom landets största hockeyserie. Samtliga tio lagen gjorde seriepremiär under helgen där Jönköpingslaget, Tranås AIF, stack ut direkt med 10-1 mot Falu IF som nyligen har kvalat uppåt till HockeyEttan.
Även för Lindlöven så blev det stora siffror på poängtavlan när matchen kom till sitt slut. Lindelaget inledde serien med en bortamatch i Surahammar, där man åkte hem med en seger som skrevs 6-1.
– Surahammar hittade några farliga lägen i den första perioden som vi ändå hade koll på. Vår nya spelare Lukas Johansson är uppmärksam och gör tidigt 1-0 efter en bra träff på pucken, därefter gör vi totalt tre mål framåt under perioden. Sedan blir det lite hawaiispel med ett gäng utvisningar, där vi även spelar lite smånervöst men till den tredje perioden så kontrollerar vi allt under de sista 13 minuterna. De får med sig ett mål efter tillfälligheter i den andra perioden, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.
– Försvarsmässigt är vi nöjda. Vi har koll på motståndarna under hela matchen medan vår målvakt William Kias ser alla skott och ser vart puckarna kommer. Däremot slarvar vi en del med pucken i två perioder, vilket kan vara premiärnerver. Jag tycker att vi ger bort pucken lite för mycket, men det är något som vi jobbar med och resultatet kommer att komma.
På onsdag är det hemmapremiär där det, alltid lika respektingivande, Borlänge HF gästar Lindehov. Lagen känner varandra väl, där dalalaget har blivit lite av en serierival för Lindlöven som tror på en match med tempo.
– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren. De brukar spela bra hockey med många unga dalaspelare och kommer till oss med ett av de yngsta laget på många år. Jag tror att det kommer bli en rolig match med ett högt tempo.
Matchfakta Lindlöven-Borlänge HF
När och var: Onsdagen 4:e oktober med nedsläpp kl. 19.00 i Lindehov
Matchvärd: Meritor
Lindlövens skadebänk: Trots en pigg och stor trupp så finns tre spelare på skadebänken inför hemmapremiären.
– Forwarden Sebastian Falk är skadad sedan slutet av augusti där man hoppas på att få se honom på isen för träning om tidigast tre veckor.
– Backarna Filip Nyberg och Gustav Lindström är båda skadade. Filip är långtidsskadad där axeln har hoppat ur led. Mer information finns inte i nuläget. För Gustav är det mer en otursskada. Han fick en tackling under en träning som gav honom en kraftig nackspärr som i värsta fall kan sitta i ett tag. Vi hoppas att kunna se honom i träning i slutet av veckan.
Läget i tabellen: Efter en klarspelad match så placerar sig Lindlöven som tvåa med en målskillnad på +5. Borlänge HF placerar sig som åtta efter en inledande förlust mot HC Dalen på hemmais med 2-6. Många matcher finns däremot ännu att spela.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.