William Kias höll kontroll mot Surahammar i seriepremiären. På onsdag är det dags för hemmapremiär. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför Lindlöven-Borlänge HF: Hemmapremiär efter seger

Under lördagen rivstartade HockeyEttan sin nya säsong, där det inte kunde ha slutat bättre för Lindlöven. Säsongspremiären spelades i Surahammar där den nya truppen hade full kontroll på spelet, vilket gav truppen en inledande seger inför onsdagens hemmapremiär mot serierivalerna Borlänge HF.
– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren.

I lördags drog HockeyEttan igång med en ny säsong inom landets största hockeyserie. Samtliga tio lagen gjorde seriepremiär under helgen där Jönköpingslaget, Tranås AIF, stack ut direkt med 10-1 mot Falu IF som nyligen har kvalat uppåt till HockeyEttan.

Även för Lindlöven så blev det stora siffror på poängtavlan när matchen kom till sitt slut. Lindelaget inledde serien med en bortamatch i Surahammar, där man åkte hem med en seger som skrevs 6-1.

– Surahammar hittade några farliga lägen i den första perioden som vi ändå hade koll på. Vår nya spelare Lukas Johansson är uppmärksam och gör tidigt 1-0 efter en bra träff på pucken, därefter gör vi totalt tre mål framåt under perioden. Sedan blir det lite hawaiispel med ett gäng utvisningar, där vi även spelar lite smånervöst men till den tredje perioden så kontrollerar vi allt under de sista 13 minuterna. De får med sig ett mål efter tillfälligheter i den andra perioden, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.

– Försvarsmässigt är vi nöjda. Vi har koll på motståndarna under hela matchen medan vår målvakt William Kias ser alla skott och ser vart puckarna kommer. Däremot slarvar vi en del med pucken i två perioder, vilket kan vara premiärnerver. Jag tycker att vi ger bort pucken lite för mycket, men det är något som vi jobbar med och resultatet kommer att komma.

På onsdag är det hemmapremiär där det, alltid lika respektingivande, Borlänge HF gästar Lindehov. Lagen känner varandra väl, där dalalaget har blivit lite av en serierival för Lindlöven som tror på en match med tempo.

– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren. De brukar spela bra hockey med många unga dalaspelare och kommer till oss med ett av de yngsta laget på många år. Jag tror att det kommer bli en rolig match med ett högt tempo.

Matchfakta Lindlöven-Borlänge HF
När och var:
Onsdagen 4:e oktober med nedsläpp kl. 19.00 i Lindehov
Matchvärd: Meritor

Lindlövens skadebänk: Trots en pigg och stor trupp så finns tre spelare på skadebänken inför hemmapremiären.
– Forwarden Sebastian Falk är skadad sedan slutet av augusti där man hoppas på att få se honom på isen för träning om tidigast tre veckor.
– Backarna Filip Nyberg och Gustav Lindström är båda skadade. Filip är långtidsskadad där axeln har hoppat ur led. Mer information finns inte i nuläget. För Gustav är det mer en otursskada. Han fick en tackling under en träning som gav honom en kraftig nackspärr som i värsta fall kan sitta i ett tag. Vi hoppas att kunna se honom i träning i slutet av veckan.

Läget i tabellen: Efter en klarspelad match så placerar sig Lindlöven som tvåa med en målskillnad på +5. Borlänge HF placerar sig som åtta efter en inledande förlust mot HC Dalen på hemmais med 2-6. Många matcher finns däremot ännu att spela.

Publicerad 3 oktober 2023 klockan 16:33

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bilden är tagen vid ett tidigare läger i Kloten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.

5 maj 2026 klockan 12:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Fullt framför scenen på Loppholmarna när vårens intåg firades i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.

1 maj 2026 klockan 08:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Carlsson. kårchef i Lindesberg. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.

30 april 2026 klockan 12:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
28 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
28 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Barn- utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M) och verksamhetschef Kristina Öhrn. Foto: Camilla Lagerman

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

27 april 2026 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2026 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det ...
20 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-04-13

2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-05-05 18:10