William Kias höll kontroll mot Surahammar i seriepremiären. På onsdag är det dags för hemmapremiär. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför Lindlöven-Borlänge HF: Hemmapremiär efter seger

Under lördagen rivstartade HockeyEttan sin nya säsong, där det inte kunde ha slutat bättre för Lindlöven. Säsongspremiären spelades i Surahammar där den nya truppen hade full kontroll på spelet, vilket gav truppen en inledande seger inför onsdagens hemmapremiär mot serierivalerna Borlänge HF.
– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren.

I lördags drog HockeyEttan igång med en ny säsong inom landets största hockeyserie. Samtliga tio lagen gjorde seriepremiär under helgen där Jönköpingslaget, Tranås AIF, stack ut direkt med 10-1 mot Falu IF som nyligen har kvalat uppåt till HockeyEttan.

Även för Lindlöven så blev det stora siffror på poängtavlan när matchen kom till sitt slut. Lindelaget inledde serien med en bortamatch i Surahammar, där man åkte hem med en seger som skrevs 6-1.

– Surahammar hittade några farliga lägen i den första perioden som vi ändå hade koll på. Vår nya spelare Lukas Johansson är uppmärksam och gör tidigt 1-0 efter en bra träff på pucken, därefter gör vi totalt tre mål framåt under perioden. Sedan blir det lite hawaiispel med ett gäng utvisningar, där vi även spelar lite smånervöst men till den tredje perioden så kontrollerar vi allt under de sista 13 minuterna. De får med sig ett mål efter tillfälligheter i den andra perioden, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.

– Försvarsmässigt är vi nöjda. Vi har koll på motståndarna under hela matchen medan vår målvakt William Kias ser alla skott och ser vart puckarna kommer. Däremot slarvar vi en del med pucken i två perioder, vilket kan vara premiärnerver. Jag tycker att vi ger bort pucken lite för mycket, men det är något som vi jobbar med och resultatet kommer att komma.

På onsdag är det hemmapremiär där det, alltid lika respektingivande, Borlänge HF gästar Lindehov. Lagen känner varandra väl, där dalalaget har blivit lite av en serierival för Lindlöven som tror på en match med tempo.

– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren. De brukar spela bra hockey med många unga dalaspelare och kommer till oss med ett av de yngsta laget på många år. Jag tror att det kommer bli en rolig match med ett högt tempo.

Matchfakta Lindlöven-Borlänge HF
När och var:
Onsdagen 4:e oktober med nedsläpp kl. 19.00 i Lindehov
Matchvärd: Meritor

Lindlövens skadebänk: Trots en pigg och stor trupp så finns tre spelare på skadebänken inför hemmapremiären.
– Forwarden Sebastian Falk är skadad sedan slutet av augusti där man hoppas på att få se honom på isen för träning om tidigast tre veckor.
– Backarna Filip Nyberg och Gustav Lindström är båda skadade. Filip är långtidsskadad där axeln har hoppat ur led. Mer information finns inte i nuläget. För Gustav är det mer en otursskada. Han fick en tackling under en träning som gav honom en kraftig nackspärr som i värsta fall kan sitta i ett tag. Vi hoppas att kunna se honom i träning i slutet av veckan.

Läget i tabellen: Efter en klarspelad match så placerar sig Lindlöven som tvåa med en målskillnad på +5. Borlänge HF placerar sig som åtta efter en inledande förlust mot HC Dalen på hemmais med 2-6. Många matcher finns däremot ännu att spela.

Publicerad 3 oktober 2023 klockan 16:33

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-12-02 12:36