Lindlöven har inlett den nya serien med bravur. Fyra segrar på fem matcher är resultatet, där man i senaste bortamatchen visade en rejäl styrka i egen zon. Inför onsdagen gästas Lindehov av HC Dalen, ett välkänt lag som inte har fått den utdelning som de har önskat.
– Det är ett jobbigt lag att möta, säger Jonas Dufåker.
Om några timmar öppnar Lindehov upp dörrarna för säsongens tredje hemmamatch. Lindlöven har visat sig starka i HockeyEttans fem första matcher, där en bortaförlust mot seriefavoriten Mariestad är protokollets enda utstickare.
Det orangea hemmalaget har däremot följt upp 3-1-förlusten med två nya segrar. Först på hemmaisen där man slog Tranås AIF med 3-0, för att sedan vinna borta mot Forshaga med 2-1.
– Jag tycker väl ändå att den första segern mot Tranås står sig bättre än den mot Forshaga. En seger är alltid en seger och vi är nöjda med tre poäng, men jag tycker att vi går ner i tempo när vi gör första målet i första perioden. Annars så gör vi ett bra jobb i egen zon och även om det insläppta målet kom i boxplay, så har vi gjort det bra under säsongen när vi spelar med en spelare mindre, säger lagets tränare Jonas Dufåker.
Under onsdagskvällen spelas den sjätte omgången i HockeyEttan. Det välkända HC Dalen gästar Lindehov, ett lag som ofta står för tuffa matcher men som har inlett serien trögt med dubbla förluster och en övertidsseger inom de första matcherna.
– HC Dalen har inte fått den utdelningen som de har räknat med och kommer nog extra taggade inför onsdagens match. Det är ett jobbigt lag att möta, vilket jag tycker är lite roligt då det ger en utmaning. Det kommer bli en tuff match.
Matchfakta Lindlöven-HC Dalen
Var och när: Onsdag 18:e oktober med nedsläpp kl. 19.00 i Lindehov
Matchvärd: Tommy Allström Byggproduktion
Lindlövens skadebänk: Skadebänken är ännu oförändrad med tre spelare, en forward och två backar, som ännu inte kan spela.
Forwarden Sebastian Falk och backen Gustav Lindström är båda skadade spelare som kan vara tillbaka innan fortsättningsserierna. Gällande backen Filip Nyberg så får laget mer besked om hans skadade axel under onsdagen, där han riskerar att missa resten av säsongen.
Läget i tabellen: Mariestad är enda laget med fem segrar efter lika många matcher och toppar därmed den tidiga tabellen. Skövde IK och Lindlöven ligger i princip på delad andra plats. Båda lagen innehar fyra segrar och en förlust, vilket ger samma poängantal (12 poäng), samtidigt som båda lagen har +8 i målskillnad. HC Dalen placerar sig som femma med 8 poäng.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.