Lindlöven har inlett den nya serien med bravur. Fyra segrar på fem matcher är resultatet, där man i senaste bortamatchen visade en rejäl styrka i egen zon. Inför onsdagen gästas Lindehov av HC Dalen, ett välkänt lag som inte har fått den utdelning som de har önskat.
– Det är ett jobbigt lag att möta, säger Jonas Dufåker.
Om några timmar öppnar Lindehov upp dörrarna för säsongens tredje hemmamatch. Lindlöven har visat sig starka i HockeyEttans fem första matcher, där en bortaförlust mot seriefavoriten Mariestad är protokollets enda utstickare.
Det orangea hemmalaget har däremot följt upp 3-1-förlusten med två nya segrar. Först på hemmaisen där man slog Tranås AIF med 3-0, för att sedan vinna borta mot Forshaga med 2-1.
– Jag tycker väl ändå att den första segern mot Tranås står sig bättre än den mot Forshaga. En seger är alltid en seger och vi är nöjda med tre poäng, men jag tycker att vi går ner i tempo när vi gör första målet i första perioden. Annars så gör vi ett bra jobb i egen zon och även om det insläppta målet kom i boxplay, så har vi gjort det bra under säsongen när vi spelar med en spelare mindre, säger lagets tränare Jonas Dufåker.
Under onsdagskvällen spelas den sjätte omgången i HockeyEttan. Det välkända HC Dalen gästar Lindehov, ett lag som ofta står för tuffa matcher men som har inlett serien trögt med dubbla förluster och en övertidsseger inom de första matcherna.
– HC Dalen har inte fått den utdelningen som de har räknat med och kommer nog extra taggade inför onsdagens match. Det är ett jobbigt lag att möta, vilket jag tycker är lite roligt då det ger en utmaning. Det kommer bli en tuff match.
Matchfakta Lindlöven-HC Dalen
Var och när: Onsdag 18:e oktober med nedsläpp kl. 19.00 i Lindehov
Matchvärd: Tommy Allström Byggproduktion
Lindlövens skadebänk: Skadebänken är ännu oförändrad med tre spelare, en forward och två backar, som ännu inte kan spela.
Forwarden Sebastian Falk och backen Gustav Lindström är båda skadade spelare som kan vara tillbaka innan fortsättningsserierna. Gällande backen Filip Nyberg så får laget mer besked om hans skadade axel under onsdagen, där han riskerar att missa resten av säsongen.
Läget i tabellen: Mariestad är enda laget med fem segrar efter lika många matcher och toppar därmed den tidiga tabellen. Skövde IK och Lindlöven ligger i princip på delad andra plats. Båda lagen innehar fyra segrar och en förlust, vilket ger samma poängantal (12 poäng), samtidigt som båda lagen har +8 i målskillnad. HC Dalen placerar sig som femma med 8 poäng.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras